Խաչիկ գյուղում շփոթված են. տրակտորիստը հրաշքով է փրկվել ադրբեջանցու արձակած ավտոմատ կրակահերթից 11/10/2021   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական կողմը պարբերաբար թիրախավորում է ոչ միայն Արցախի խաղաղ բնակիչներին, Սյունիքի և Գեղարքունիքի դիրքերը, երեկ էլ կրակել են Վայոց Ձորի սահմանամերձ գյուղի ուղղությամբ։ Այստեղ զարմացած են ու չգիտեն, թե ինչու է ադրբեջանական կողմը սադրանքի դիմել՝ իրենք էլ են շփոթված՝ վերջին տասնամյակներում նման բան չէր եղել։
Խաչիկ գյուղում երեկ ադրբեջանական դիրքերից կրակոց է արձակվել գյուղի տարածքում հողագործական աշխատանքներ կատարող գյուղացու ուղղությամբ։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Վայոց Ձորի մարզի Արենի համայնքի Խաչիկ բնակավայրի վարչական ղեկավար Հովիկ Սմբատյանը։
Նա հավելեց՝ տրակտորիստը հրաշքով է փրկվել ու չի վիրավորվել։
«Չի էլ հասկացել, չի էլ զգացել՝ ոնց է կատարվել։ Տրակտորին կրակել են, կարողացել է փախնի։ Իրեն բան չի պատահել։ Ինքը մեր տարածքում աշխատելիս է եղել։ Փառք աստծու, ոչ ոքին ոչինչ չի եղել»,– ասաց գյուղապետը։
Նա նաև հայտնեց, որ դեպքը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 9-ի ցերեկը։ Հակառակորդը կրակել է ավտոմատից։ Ադրբեջանցիները թիրախավորել էին գյուղի բնակիչ Թաթուլ Ասատրյանին, ով վարչական տարածքի արոտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս է եղել։ Կրակոցի հետևանքով կոտրվել է տրակտորի երկու ապակին։
«Մենք չգիտենք պատճառը։ Նման դեպք չէր եղել, սա առաջին անգամ էր, թե որքան հեռու է գտնվել իրենցից, չեմ կարող ասել, բայց մեր հողում էր»,- եզրափակեց գյուղապետը։

Тракторист чудом спасся от автоматной очереди: староста села Хачик рассказал подробности вчерашней провокации Азербайджана 11/10/2021 13:57 | Лента новостей
Азербайджанская сторона периодически целится в мирных жителей Арцаха, стреляет по позициям в Сюнике и Гегаркунике. А накануне азербайджанцы открыли огонь по приграничному селу Вайцдзорской области Армении. Здесь удивлены и недоумевают, почему азербайджанская сторона прибегла к провокации: в последние 10 лет ничего подобного не происходило.
Азербайджанская сторона накануне обстреляла жителя села Хачик Вайодзорской области Армении, который проводил сельскохозяйственные работы. Об этом сообщил в беседе с “ФактИнфо” староста села Хачик Овик Смбатян.
Он добавил, что тракторист чудом спасся, он не ранен.
“Он даже не понял, как это произошло, и не почувствовал. Стреляли по трактору. Он смог увернуться. С ним все в порядке. Он работал на нашей территории. Слава Богу, никто не пострадал”, - сказал глава села.
Он также рассказал, что инцидент произошел днем 9 ноября. Противник стрелял из автомата. Азербайджанцы целились в жителя села Татула Асатряна, который в момент инцидент проводил сельскохозяйственные работы на административной территории поселка. В результате обстрела повреждены два стекла трактора.
“Причина нам неизвестна. Ничего подобного раньше не происходило. Это происходит впервые. Не знаю, как далеко он находился от них. Не могу сказать, но это было на нашей земле”, - заключил глава села.