Ազգային ավիափոխադրող ստեղծելու նպատակով կառավարությունը 4 մլրդ 733 մլն դրամ ներդրում իրականացրեց 10/14/2021   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ավիափոխադրող ստեղծելու մասին կառավարության խոստումը կյանքի կկոչվի։ ՀՀ կառավարությունը 4 մլրդ 733 մլն դրամ կտրամադրի «Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ» ՓԲԸ -ին, որը հանդես է գալու որպես նոր ավիաընկերության կառավարիչ։
«Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ»-ի ղեկավար Դավիթ Փափազյանն ասաց, որ գործարքն իրականացրել են հաշվարկի, պրոֆեսիոնալ գնահատման արդյունքում և որպես ծրագիր ստացել են առավելագույն կենսունակ մոդել։ Այս ծրագրով մենք ստեղծում ենք ազգային մրցունակ ավիափոխադրող, որն ի սկզբանե արդեն ունի մրցակցային առավելություն, քանի որ ստեղծվելու է «Էյր Արաբիա» ընկերության հետ համատեղ ջանքերով։
«Ծրագիրը կենսունակ է։ Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի առաջին և ամենամեծ բյուջետային ավիափոխադրողի հետ համատեղ ընկերության ստեղծումը մեծ նշանակություն ունի նաև ներդրումային մրցակցության տեսանկյունից։ Նման գործընկերոջ հետ համատեղ հաջողված ծրագիրը ծառայելու է նաև մի քանի այլ վերափոխման մեգանպատակների, մասնավորապես նպաստելու է Հայաստանը գործարարների համար գրավիչ, ներդրումների համար ապահով երկիր դարձնելուն»,-նշեց Դավիթ Փափազյանը։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ նոր ստեղծվող «Արնա» ավիաընկերությունը ոչ մի արտոնություն չի ունենալու և գործելու է մրցակցային հավասար դաշտում։ Միակ տարբերությունն այն է, որ կառավարությունը ներդրում է անում։ Նիկոլ Փաշինյանը նաև հավելեց, որ ստեղծել են բավարար պայմաններ՝ ռիսկերը կառավարելի դարձնելու նպատակով։
13:44 03/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել են Red Wings ավիաընկերության Մոսկվա- Գյումրի- Մոսկվա չվերթերը
19:33 14/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք արաբական երկրների հետ ջերմ բարեկամական հարաբերություններ ունենք, և ձեր ներկայությունը ևս այդ մասին է վկայում. նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է «Էյր Արաբիա»-ի ղեկավարներին
12:16 12/09/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՍեպտեմբերի 11-ից վերականգնվել են դեպի ՀՀ և ՀՀ-ից իրականացվող կանոնավոր ավիափոխադրումները
22:35 05/03/2020  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԴեպի Եգիպտոս թռիչքները տուրօպերատորներից մեկը չեղարկել է
09:55 11/02/2020  |  ՄամուլԴասական ավիաընկերությունները դուրս կգան հայկական ավիաշուկայից. «168 ժամ»
09:14 22/12/2017  |  ՄամուլՀՀ և ՌԴ կառավարությունները քննարկում են Հայաստանում նոր ազգային ավիափոխադրող ստեղծելու հարցը. «Ժողովուրդ»

Правительство Армении выделило порядка $10 млн. на создание нового национального авиаперевозчика 10/14/2021   15:07  |  Лента новостей
Обещание правительства Армении по созданию национального авиаперевозчика будет выполнено. Правительство Армении предоставит 4 млрд. 733 млн. драмов  ЗАО “Фонд государственных интересов Армении”, которое будет выступать в качестве управляющего новым авиаперевозчиком.
Как заявил исполнительный директор Фонда Давид Папазян, сделка был осуществлена по итогам профессиональной оценки.
По его словам, в рамках данной программы появится национальный авиаперевозчик, который  уже обладает конкурентной способностью, так как создается общими усилиями с  авиакомпанией Air Arabia.
"Программа жизнеспособная. Создание совместной компании с  первым и крупнейшим бюджетным авиаперевозчиком на Ближнем Востоке и в Африке имеет большое значение и  с точки зрения конкуренции на инвестиционном рынке. Удавшаяся программа, реализуемая совместно с  таким партнером, послужит также и другим мегацелям, в частности, будет способствовать повышению привлекательности Армении для предпринимателей, превращению ее в безопасную для инвестиций страну”, - сказал Папазян.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян со своей стороны отметил, что создаваемая авиакомпания “Арна” не будет обладать какими-либо льготами и  будет действовать в равном с остальными конкурентном поле; единственное отличие заключается в том, что правительство инвестирует в проект. Пашинян также добавил, что создано достаточно условий для управления рисками.