Խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը քննություն է վարում երկու կողմի ներկայացուցիչների ներգրավմամբ․ Զախարովան՝ Մարտակերտում խաղաղ բնակչի սպանության մասին 10/14/2021   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Մարտակերտ քաղաքում օրեր առաջ ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից խաղաղ բնակչի սպանության դեպքին: Զախարովան ցավակցել է զոհված քաղաքացու հարազատներին ու հայտարարել, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը համապատասխան քննություն է վարում՝ երկու կողմի ներկայացուցիչների ներգրավմամբ:
«Իրենց պատասխանատվության գոտում միջադեպերի կանխմանն ուղղված ջանքերի համակարգման համար ռուս խաղաղապահներն անդադար գործունեություն են ծավալում Հայաստանի և Ադրբեջանի Զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի հետ: Տվյալ ողբերգական միջադեպը հաստատում է երեք երկրի առաջնորդների հայտարարությունների բոլոր դրույթների անխափան կիրառումը: Կոչ ենք անում երկու կողմին հնարավորինս շուտ վերացնել հումանիտար դաշտում առկա փոխադարձ խնդրահարույց հարցերը, փոխանակել գերիներին՝ «բոլորը՝ բոլորի դիմաց» ձևաչափով և ականապատման քարտեզները»,- ասել է Զախարովան:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտ քաղաքի մերձակայքում ռուս խաղաղապահի ուղեկցությամբ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնելիս Ադրբեջանի զինված ուժերի դիպուկահարի կրակոցի հետևանքով սպանվել է Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ Արամ Տեփնանցը։
12:17 11/10/2021ՀՀ դատախազությունը հետևողական է լինելու ԱՀ զինված ուժերի կողմից Մարտակերտի բնակչի սպանության և հրադադարի կոպիտ խախտման դեպքի օբյեկտիվ քննության հարցում
14:36 09/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարտակերտի դաշտում վար անող տրակտորիստի վրա կրակել է թուրք դիպուկահարը, տեղում մահացել է. Լալայան
14:26 09/10/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Արցախում ադրբեջանական դիպուկահարի կրակոցից քաղաքացիական անձ է զոհվել
13:39 24/09/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանցիները կրակել են Արցախում բերքահավաք իրականացնող բնակիչների ուղղությամբ
19:04 09/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան ուշադիր հետևում է Հայաստանում և Ադրբեջանում հաշտության պայմանագրի կնքման, ԼՂ կարգավիճակի որոշման խնդրի շուրջ քննարկումներին. Զախարովա
19:14 08/09/2021  |  Միջազգային լրահոսՎաշինգտոնն ու Բրյուսելը խրախուսում են Ղրիմի նկատմամբ Ուկրաինայի դիվերսիաները. Զախարովա
18:42 07/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում թշնամու դիպուկահարը կրակել է հենց անչափահաս երեխայի ննջասենյակի պատուհանին. Մետաքսե Հակոբյան
18:33 07/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե արդեն տներին են կրակում, ժողովրդին դժվար է պահել. Թաղավարդցիները պատմում են՝ ադրբեջանցիներն ավելի ինտենսիվ են կրակում

Захарова прокомментировала инцидент с убийством мирного жителя Арцаха азербайджанскими ВС 10/14/2021   13:05  |  Лента новостей
Командование российского миротворческого контингента  проводит соответствующее разбирательство, заявила в четверг на выездном брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на полях III Евразийского женского форума, комментируя гибель мирного жителя Мартакертского района Арцаха в результате обстрела с азербайджанской стороны.
“Действительно, 9 октября в Мартакертском районе в результате обстрела с азербайджанской стороны смертельное ранение получил мирный житель села Матагис. Мы выражаем соболезнования всем родным и близким погибшего. Командованием российского миротворческого контингента проводится соответствующее разбирательство с привлечением представителей обеих сторон”, – сказала Захарова.
Она отметила, что для координации усилий по недопущению инцидентов в зоне своей ответственности российские миротворцы поддерживают непрерывное взаимодействие с генеральными штабами ВС Армении и Азербайджана.
“Данное трагическое происшествие подтверждает важность неукоснительного соблюдения всех положений заявлений лидеров трех стран. Мы призываем обе стороны как можно скорее устранить имеющиеся взаимные раздражители в гуманитарном поле, обменяться военнопленными по формуле "всех на всех" и картами минных полей в полном объеме”, – подчеркнула Захарова.
Напомним, 9 октября  близ Мартакерта при проведении сельскохозяйственных работ в сопровождении российского миротворца от выстрела азербайджанского снайпера  был убит житель города Мартакерта Арам Тепнанц.