Աղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները իրականության հետ որեւէ աղերս չունեն. Պաշտպանը հանդես կգա հայտարարությամբ 09/07/2021   14:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՀՀ ՔԿ նախկին նախագահ, իրավագիտության դոկտոր Աղվան Հովսեփյանին առաջադրված մեղադրանքները իրականության հետ որեւէ աղերս չունեն։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է Ա.Հովսեփյանի փաստաբան Գագիկ Խաչիկյանը՝ նշելով, որ Ա.Հովսեփյանը չի ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքները։
Այս պահին նրա մասնակցությամբ կատարվում են քննչական գործողություններ, որի ավարտից հետո փաստաբանները հանդես կգան հայտարարությամբ՝ ներկայացնելու մեղադրանքների սնանկությունը։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով, քրեական գործը հարուցվել է ավելի քան 1,5 տարի առաջ, ինչի մասին տեղյակ է եղել նաեւ Ա.Հովսեփյանը եւ, ըստ անհրաժեշտության ներկայացել նախաքննական մարմնին, ինչը խիստ անհարմար վիճակի մեջ էր դրել քննիչին։ Այսինքն՝ Ա.Հովսեփյանը որեւէ կերպ չի փորձել խոչընդոտել քննությանը, հակառակը ՝ նպաստել բազմակողմանի քննության իրականացմանը, չի թաքնվել վարույթն իրականացնող մարմնից, թեեւ այս ընթացքում երբեւէ սահմանափակված չի եղել նրա ազատ տեղաշարժվելու իրավունքը, որպիսի պայմաններում քննիչը չի ունեցել նրան ձերբակալելու որեւէ իրավական հիմք։
Ա.Հովսեփյանը ձերբակալվել է նոր օրենսդրական կարգավորումների շրջանակներում՝ դատարան ներկայացվելու համար։  Առավել եւս հիմա, երբ դատարանում մակագրումները կատարվում են ձեռքով, հետեւապես քննիչն ակնկալում է, որ կալանավորման միջնորդությունը կքննի  իշխանություններին բազմաթիվ «ծառայություններ» մատուցված դատավորներից մեկը, որի համար կալանավորման հիմքերի կամ մեղսագրված արարքում հիմնավոր կասկածի առկայությունը պարտադիր չէ։
Պաշտպանական կողմը քննարկում է ձերբակալման իրավաչափությունը դատական կարգով վիճարկելու հարցը։
12:43 07/09/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՀՀ քննչական կոմիտեի նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել. վերջինս ձերբակալվել է
16:40 09/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մարտի 1»-ի գործով որպես վկա հարցաքննվել է Աղվան Հովսեփյանը
13:58 28/05/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՉթողնեք՝ հերոսների արյունը չորանա. Աղվան Հովսեփյան
17:02 12/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն ընտրվել է Փաստավավերագրության միջազգային ակադեմիայի իսկական անդամ և պարգևատրվել «ՊԱՏՎՈ ՇՔԱՆՇԱՆ»-ով

"Предъявленные Агвану Овсепяну обвинения не имеют ничего общего с реальностью": адвокат выступит с заявлением 09/07/2021 15:09 | Лента новостей
Предъявленные бывшему генеральному прокурору Ра, экс-председателю Следственного комитета Армении, доктору юридических наук Агвану Овсепяну обвинения не имеют ничего общего с реальностью. Об этом в беседе с "ФактИнфо" заявил адвокат экс-генпрокурора Гагик Хачикян, отметив, что А. Овсепян отвергает выдвинутые против него обвинения.
В данный момент с его участием проводятся следственные действия, после завершения которых адвокаты выступят с заявлением, чтобы представить несостоятельность обвинений,
По сведениям "ФактИнфо", уголовное дело было возбуждено полтора года назад, о чем был осведомлен и сам А. Овсепян и при необходимости являлся в следственный орган, что поставило следователя в крайне неловкое положение. Иными словами, А. Овсепян никак не пытался препятствовать следствию. Напротив, способствовал проведению всестороннего расследования, не скрывался от органа, осуществляющего производство, хотя за этот период его никогда не ограничивали в праве на свободное передвижение, и в этих условиях у следователя не было каких-либо оснований для его задержания.
А. Овсепян был задержан в рамках новых норм законодательного регулирования, чтобы представить его перед судом.
Особенно теперь, когда наложение резолюций в суде производится вручную, следовательно, следователь рассчитывает на то, что ходатайство об аресте рассмотрит один из судей, оказавших властям многочисленные "услуги", для чего наличие оснований для ареста или обоснованного подозрения в инкриминируемом деянии не обязательно.