Արցախի Հանրապետության հարատևությունը ժողովրդավարական արժեքների, ազատության և խաղաղության հարատևություն է նշանակում. ԱՀ ՄԻՊ 09/02/2021   16:01  |  Մեկնաբանություն
Այսօր Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-րդ տարեդարձն է։ Պետություն, որ հռչակվել է իր ժողովրդի կյանքին և գոյությանը սպառնացող անմիջական վտանգի ներքո՝ որպես մարդու հիմնարար իրավունքների՝ առաջին հերթին կյանքի իրավունքի ապահովման երաշխիք։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Արցախի հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Էթնիկ զտման և ազգային հողի վրա խտրականության 70-ամյա քաղաքականությունը, որ իրականացվում էր ադրբեջանական իշխանությունների կողմից Արցախի ժողովրդին մղեցին դեպի սեփական ճակատագիրը ինքնուրույն որոշելու և անկախ պետություն ստեղծելու ճանապարհ։
Միջազգային հիմնարար փաստաթղերով ամրագրված ինքնորոշման իրավունքը իրացնելու Արցախի ժողովրդի ժողովրդվարական և թափանցիկ գործողություններին Ադրբեջանը պատասխանեց տարբեր քաղաքներում հայերի նոր ջարդեր և սպանություններ կազմակերպելով, որպիսին են Սումգայինի, Բաքվի, Կիրովաբադի կոտորածները։ Իսկ 1992 թվականի հունվարից բռնությամբ և ուժի կիրառմամբ փորձեց լռեցնել իր իրավունքների համար պայքարող ժողովրդին։ 1994 թվականին մեզ հաջողվեց ձեռք բերված հրադադարով ապահովել մեր իրավունքների պաշտպանությունը, չնայած այդ հարցում այդպես էլ չստացանք միջազգային հանրության աջակցությունը և անհասկանալի կերպով մնացինք մեկուսացված։
Այն, որ խոսքը հենց կյանքին սպառնացող վտանգի չեզոքացման և գոյության իրավունքի մասին է, մենք և կարծում եմ՝ ամբողջ աշխարհը, համոզվեց 2020 թ. Ադրբեջանի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի ընթացքում, երբ ադրբեջանա-թուրքական տանդեմը որևէ միջոց չխնայեց բռնություն գեներացնելու հարցում և կանգ չառավ պատերազմ վարելու արգելված միջոցների առաջ՝ իրագործելով բազմաթիվ ռազմական հանցագործություններ։
Արցախի Հանրապետության գոյությունն ու պատմությունը անջատողականության կամ որևէ տարածքի նկատմամբ ինքնանպատակ նկրտումների պատմություն չէ, այլ ամենապարզ ու հասկանալի՝ մարդու իրավունքների և ազատությունների համար պայքարի պատմություն։ Սա այնքան պարզ իրողություն է, որ պետք է հասկանալի լինի իրավունքների և ազատությունների գինն ու նշանակությունը գիտակցող ցանկացած մարդկային արարածի համար։
Արցախի Հանրապետության հարատևությունը ժողովրդավարական արժեքների, իրավունքների, ազատության, արժանապատվության, խտրականության բացառման և խաղաղության հարատևություն է նշանակում։
Մեր ժողովրդի համար այս կարևորագույն օրը դիմում եմ բոլորին, այդ թվում միջազգային հանրությանը կոչով՝ մենակ մի թողեք բնատուր մարդասիրությամբ օժտված մեր ժողովրդին, ազատության անսակարկելի գինը ընդունելով որպես ուղենիշ՝ կանգնեք մեր ժողովրդի կողքին»,- գրել է Գեղամ Ստեփանյանը:
ԱՀ ՄԻՊ-ը նաև ուղերձ է հղել միջազգային հանրությանը՝ նշելով, թե որոնք են որոնք են 5 կարևորագույն համամարդկային արժեքները, որոնք ընկած են Արցախի անկախության հիմքում՝ ազատություն, մարդու իրավունքներ, արժանապատվություն, խտրականության բացառում, խաղաղություն։
17:51 23/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել առցանց քննարկում Միացյալ Թագավորության Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի հետ
13:10 07/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ադրբեջանական զինվորականները Հին-շեն համայնքի բնակիչներին պատկանող 4 խոշոր եղջերավոր կենդանիներ են հափշտակել
20:58 16/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե Ալիևը 30 տարիների ընթացքում չի հասկացել, որ հակամարտությունը չի կարող լուծված համարվել Արցախի հայության իրավունքների հաշվին, ուրեմն նրան պետք է պարտադրել այդ լուծումը․ Արցախի ՄԻՊ
20:05 15/07/2021  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանական կողմը Շուշիի ուղղությունից 4-5 անգամ կարճ կրակահերթ է արձակել ինքնաձիգից. Արցախի ՄԻՊ
21:40 17/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի մեր հայրենակիցների բարձր արժանապատվությունն ու պատիվը ողջ հայության միասնության լուսավոր խորհրդանիշներից է և վերջ. Թաթոյան

Сохранение Республики Арцах означает сохранение демократических ценностей, свободы и мира - омбудсмен 09/02/2021   16:20  |  Лента новостей
Омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян выступил с заявлением по случаю 30-летия со дня провозглашения Республики Арцах. В заявлении, опубликованном на странице омбудсмена Арцаха, говорится:
"Сегодня исполняется 30 лет со дня провозглашения Республики Арцах. Государство, которое было провозглашено под непосредственной угрозой жизни и существованию своего народа как гарантия обеспечения основных прав человека, прежде всего права на жизнь. 70-летняя политика этнических чисток и дискриминации по национальному признаку, проводимая властями Азербайджана, подтолкнула народ Арцаха к самостоятельному решению своей судьбы и созданию независимого государства.
На демократичные и прозрачные действия народа Арцаха, направленные на реализацию права на самоопределение, закрепленное в международных документах, Азербайджан ответил организацией новых погромов и убийств армян в разных городах - погромы в Сумгаите, Баку, Кировобаде.  А с января 1992 года пытался силой заставить замолчать борющийся за свои права народ. В 1994 году нам удалось обеспечить защиту наших прав посредством прекращения огня, хотя мы не получили поддержки международного сообщества в этом вопросе, мы непонятным образом остались изолированными.
В том, что речь идет о праве на существование и нейтрализации угрозы мы и, мне кажется, весь мир убедился во время агрессивной войны, развязанной Азербайджаном против мирного населения Арцаха в 2020 году, когда азербайджано-турецкий тандем не жалел средств для генерации насилия и не остановился перед использованием запрещенных средств ведения войны, совершив огромное количество военных преступлений.
Существование и история Республики Арцах - это не история сепаратизма или своекорыстия в отношении какой-либо территории, а самая простая и понятная история борьбы за права и свободы человека. Это настолько простая реальность, что ее должен понять любой человек, осознающий ценность и важность прав и свобод.
Сохранение Республики Арцах означает сохранение мира, демократических ценностей, прав, свободы, достоинства, исключение дискриминации.
В этот важнейший для нашего народа день я призываю всех, в том числе международное сообщество, не оставлять наш народ, наделенный естественной человечностью, в одиночку и принимая бесспорную цену свободы в качестве ориентира, поддержите наш народ".