Այսօր Հայաստանում մի կողմից գործազրկության ու աղքատության լուրջ խնդիր ունենք, մյուս կողմից մասնագետների պակաս. Փաշինյանի ուղերձը Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ 09/01/2021   10:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Գիտելիքի և դպրության օրվա առթիվ։ Ուղերձում մասնավորապես ասված է․
«Սիրելի աշակերտներ, ուսանողներ,
հարգելի մանկավարժներ և ծնողներ,
շնորհավորում եմ բոլորիս Գիտելիքի և դպրության օրվա առիթով։
Հայաստանի Վերափոխման մինչև 2050 թվականի ռազմավարության մեջ մենք ռազմավարական նպատակ ենք հռչակել կրթությունն ազգային ապրելակերպ դարձնելը և հիմնավորել, թե ինչու. որովհետեւ կրթությունն է այն միակ գործիքը, որով մարդը ճանաչում է խնդիրները և գտնում դրանց լուծումները։
Այս պնդումը ճիշտ է թե անհատի, և թե մարդկանց հավաքականություն հանդիսացող հանրության, պետության համար։ Եվ հետևաբար՝ գիտելիքի, իմացության, հմտության, կրթության և գիտության ասպարեզում մեր այսօրվա օրակարգը և այդ օրակարգի իրացման որակը կանխորոշում է մեր խնդիրները ճանաչելու և դրանք լուծելու մեր կարողությունը։ Սա էլ կանխորոշում է մեր տեղը, դերը, կշիռն աշխարհում։
Կարևորում եմ նաև միջին մասնագիտական կրթության դերը, որը նախակրթության, հանրակրթության, բարձրագույն և ետբուհական կրթության հետ պետության ու տնտեսության զարգացման ամբողջական համակարգ է ձևավորում։
Այսօր Հայաստանում մի կողմից գործազրկության ու աղքատության լուրջ խնդիր ունենք, մյուս կողմից մասնագետների պակաս։ Մեր աշխատաշուկայում որակյալ ճարտարագետների, գյուղատնտեսների, ֆինանսիստների, բայց նաև խոհարարների, զոդողների, խառատների մեծ պահանջարկ կա, որ հնարավոր չի լինում լրացնել մասնագետների պակասի պատճառով։
Այսօրինակ երևույթները, որոնք մարդու բարեկեցության ու տնտեսության զարգացման խոչընդոտ են, կրթական համակարգում առկա խնդիրներն են ի ցույց դնում։
Այս է պատճառը, որ կրթական ոլորտի բարեփոխումները կառավարության առաջնային անելիքների ցանկում են։
Մենք արդեն ընդունել ենք նախադպրոցական կրթության և հանրակրթության պետական չափորոշիչները, բարձրորակ մանկավարժական կադրերին խրախուսելու և մանկավարժական կադրերի որակավորման շարունակական բարձրացման մեխանիզմներ ենք գործարկել, որը պիտի զուգորդվի աշխատավարձերի բարձրացման հետ, էական փոփոխություններ ենք նախաձեռնել միջին մասնագիտական և բարձրագույն կրթության ոլորտում, բարեփոխել ենք գիտության ֆինանսավորման համակարգը։ Մեր առաջիկա կարևորագույն անելիքներից է մանկավարժական և ռազմական կրթության համակարգերի բարեփոխումները։
Նաև՝ առաջիկա 5 տարիների ընթացքում պատրաստվում ենք կառուցել կամ նորոգել շուրջ 500 մանկապարտեզ և 300 դպրոց, հանրապետության բոլոր 1400 դպրոցներում ստեղծել ժամանակակից բնագիտական ու ինժեներական լաբորատորիաներ։ Այս ամենի նպատակը մեկն է՝ որակյալ կրթությունը պիտի սկսվի մանկապարտեզից և պիտի հասանելի լինի բոլոր մարզերի, բոլոր բնակավայրերի բոլոր երեխաներին, որոնք պիտի իրենց կրթությունը միջին մասնագիտական և/կամ բարձրագույն կրթական հաստատություններում շարունակելու իրագործելի հնարավորություն ունենան։ Կրթության շարունակականության տեսակետից կարևորում եմ մասնագիտական վերապատրաստումների, որակավորման շարունակական բարձրացման գործընթացը, որովհետև կառավարության պատկերացմամբ՝ կրթությունը ցկյանս պրոցես է։ Այս համատեքստում պիտի ընդգծեմ նաև աշխատաշուկայի պահանջներին համապատասխան՝ վերամասնագիտացման համակարգերի կարևորությունը։
Հարգելի աշակերտներ և ուսանողներ,
Համավարակով պայմանավորված, այս ուսումնական տարում ևս պետք է խստորեն պահպանել հակահամաճարակային կանոնները, կանխելով դպրոցների և բուհերի՝ վարակի տարածման օջախ դառնալու հնարավորությունը, ինչը թույլ կտա բնականոն ճանապարհով իրականացնել ուսումնական գործընթացը։
Եվս մեկ անգամ ողջունելով բոլորիդ այս կարևոր օրվա առթիվ` մեզ մաղթում եմ մեր խնդիրները ճանաչելու և դրանք լուծելու կամք ու ընդունակություն։
Շնորհավոր սեպտեմբերի 1»:
22:59 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԱԾ-ն միացել է մամուլին ճնշելու քաղաքականությանը՞. «Փաստինֆո»-ն ԱԱԾ-ից ստացել է ինֆորմացիաի աղբյուրի բացահայտման վերաբերյալ գրություն
18:23 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրձակուրդում գտնվող Փաշինյանի ուժեղացված ավտոշարասյանը նկատել են Տավուշում
11:31 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ղրղզստանի նախագահին՝ Անկախության օրվա առթիվ
23:18 30/08/2021  |  ՔաղաքականՓաշինյանը փորձում է ժամանակ ձգել. Թուրքիան տարածաշրջանային հեգեմոնից փորձ է անում վերածվել գերտերության. Կիվիրյան
21:24 30/08/2021  |  ՄեկնաբանությունՄինչ Նիկոլ Անհողը թուրքերի հետ խաղաղություն է քարոզում, Ալիևը հայերին անվանում է «դև» և «ատելի թշնամի». Համբարյան

Пашинян поздравил с Днем знаний и озвучил планы правительства в сфере образования на ближайшие пять лет 09/01/2021   13:51  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня знаний, письменности и словесности. В послании говорится:
“Дорогие школьники и студенты,
Уважаемые педагоги и родители,
Поздравляю с Днем знаний, письменности и словесности!
В Стратегии трансформации Армении до 2050 года мы провозгласили стратегическую цель сделать образование национальным образом жизни и обосновали, почему: ведь образование - единственный инструмент, с помощью которого человек распознает проблемы и находит их решения.
Это утверждение верно как для индивида, так и для общества и государства, которое представляет собой группу людей. И, следовательно, наша текущая повестка в области знаний, познания, навыков, образования и науки, а также качество реализации этой повестки дня предопределяет нашу способность распознавать свои проблемы и решать их. А это уже предопределяет наше место, нашу роль и наш вес в мире.
Я также считаю важной роль среднего профессионального образования, которое вместе с начальным, средним, высшим и послевузовским образованием образует целостную систему развития государства и экономики.
Сегодня в Армении есть серьезная проблема безработицы и бедности, а с другой стороны, не хватает специалистов. На нашем рынке труда существует большой спрос на квалифицированных инженеров, фермеров, финансистов, а также на поваров, сварщиков, токарей, который невозможно удовлетворить из-за нехватки специалистов.
Такие явления, которые препятствуют благосостоянию людей и экономическому развитию, выявляют проблемы в системе образования.
По этой причине реформы в сфере образования находятся в списке приоритетов правительства.
Мы уже приняли государственные стандарты дошкольного образования и общего образования, запустили механизмы поощрения высококлассных педагогов и постоянного повышения квалификации педагогических кадров, что должно сочетаться с повышением заработной платы, инициировали существенные изменения в сфере среднего профессионального и высшего образования, реформировала систему финансирования науки. Одна из важнейших наших задач - реформирование системы педагогического и военного образования.
Также в ближайшие 5 лет мы планируем построить или отремонтировать около 500 детских садов и 300 школ, создать современные естественнонаучные и инженерные лаборатории во всех 1400 школах республики. Цель всего этого одна: качественное образование должно начинаться с детского сада и быть доступно для всех детей из всех областей, всех населенных пунктов, у которых должна быть реальная возможность продолжить свое образование в средних профессиональных и/или высших учебных заведениях. С точки зрения непрерывного образования я считаю очень важным процесс профессиональной стажировки, постоянного повышения квалификации, потому что, по мнению правительства, образование - это процесс, продолжающийся всю жизнь. В этом контексте я должен подчеркнуть важность систем переподготовки, соответствующих требованиям рынка труда.
Дорогие ученики и студенты,
В связи с эпидемией в этом учебном году тоже необходимо строго соблюдать противоэпидемические правила, предотвращая становление школ и университетов в очаги распространения инфекции, а это позволит осуществлять учебный процесс естественным образом.
Еще раз приветствуя всех вас в этот важный день, желаю нам воли и способности распознавать наши проблемы и решать их.
С 1 сентября!”
11:12 01/09/2021  |  Лента новостейСпособность образовательной системы шагать в ногу со временем будет определять место Армении в стремительно развивающемся мире - президент
10:45 01/09/2020  |  Лента новостейЗнания – сила, с помощью которой можно свернуть горы: президент Армении поздравил с 1 сентября
12:09 01/09/2017  |  Лента новостейПремьер Армении – учащимся: “Попробуйте максимально эффективно использовать это время”
10:57 01/09/2017  |  Лента новостейПрезидент Армении поздравил учащихся и преподавателей с 1 сентября
13:57 01/09/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении: знание стало в мире самым сильным оружием и инструментом
10:17 01/09/2016  |  Лента новостейМэр Еревана поздравил учащихся с Днем знаний
11:20 01/09/2015  |  Лента новостейМэр Еревана поздравил школьников и педагогов с Днем знаний
13:12 31/08/2015  |  Информационная платформаДорожная полиция Армении сообщила о планах ограничить с 1 сентября скорость движения автомобилей на прилегающих к столичным школам улицах до 40км/ч
15:14 01/09/2014  |  Лента новостейПремьер-министр Армении указал на необходимость дальнейшего совершенствования приоритетной сферы образования