Խորհրդարանը պետք է դիմի միջազգային հանրությանը, որպեսզի Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառվեն, այլապես մենք շատ երկար ենք սպասելու մեր տղաներին․Զոհրաբյան 06/30/2021   11:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի դիրքորոշումը շարուակում է մնալ անհանդուրժելի, Ադրբեջանը շարունակում է չընդունել, որ գերեվարված անձիք ռազմագերիներ են։ Խորհրդարանում ելույթի ժամանակ ասաց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը․
«Ես առանձնազրույց եմ ունեցել Ստրասբուգում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավարի հետ, նա հստակ նշել է՝ գերեվարված անձանց վերադարձի մասին քննարկում հայկական կողմի հետ կարող է լինել միայն այն դեպքում, երբ Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բնականաբար՝ Արցախի գրավյալ տարածքները ներառյալ»,-ասաց Զոհրաբյանը։
Պատգամավորը հորդորեց խորհրդարանին միասնական ուղերձով դիմել միջազգային հանրությանը, որպեսզի հստակ պատժամիջոցներ կիրառեն Ադրբեջանի նկատմամբ․
«Եվրոպային խորհրդում պետք է կասեցվի Ադրբեջանի պատվիրակության գործունեությունը «Նավալնու «պրիչոսկան» խառնվում է, Եվրոպայի խորհուրդը Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոց է կիրառում։ Կալանքներ պետք է դրվեն Ալիևի, նրա ընտանիքի բանկային հաշիվների վրա Սա կարող ենք անել։ Դիմում եմ խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժերին, որ միասնական ուղերձով դիմեն միջազգային կառույցներին և հստակ նշեն այն պատժամիջոցները, որոնք պետք է կիրառվեն Ադրբեջանի նկատմամբ, այլապես, մենք շատ երկար ենք սպասելու մեր տղաներին»,-ասաց Զոհրաբյանը;
16:22 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ ասում էին Գագիկ Ծառուկյանին ասա կոմֆորտ սուտը, ասա այն, ինչ ուզում է լսել. Նաիրա Զոհրաբյան
15:12 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը պատրաստ է քննարկել ռազմագերիների վերադարձի հարցը, եթե Հայաստանն ընդունի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը. Զոհրաբյան
18:04 28/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱԺ 7 պատգամավորով անձնական երաշխավորություն ենք ներկայացրել՝ միջնորդելով փոխել բժիշկ Արմեն Չարչյանի խափանման միջոցը. Զոհրաբյան

Парламент должен обратиться к международному сообществу с призывом ввести санкции против Азербайджана - Зограбян 06/30/2021   12:12  |  Лента новостей
Позиция Азербайджана продолжает оставаться недопустимой, Баку н по-прежнему не признает, что захваченные в плен лица военнопленные. Об этом в ходе выступления в парламенте Армении заявила депутат Наира Зограбян.
“У меня состоялась беседа с главой делегации Азербайджана в Страсбурге. Он четко отметил, что переговоры с армянской стороной по вопросу возвращения пленных могут состояться в том случае, если Армения признает территориальную целостность Азербайджана, естественно, включая оккупированные территории Арцаха”, - сказала Зограбян.
Депутат призвала обратиться с совместным посланием к международному сообществу, чтобы оно применило конкретные санкции в отношении Азербайджана.
“В Совете Европы должна быть приостановлена деятельность делегации Азербайджана. У Навального портится прическа, Совет Европы тут же вводит санкции в отношении России. Надо наложить арест на банковские счета Алиева и его семьи. Призываю представленные в парламенте политсилы обратиться с посланием к международным структурам и четко указать те санкции, которые следует ввести в отношении Азербайджана, в противном случае нам еще долго придется ждать наших ребят”, - заявила Зограбян.