Ադրբեջանի նախագահի և Թուրքիայի առաջին տիկնոջ միջև խոսակցության անհերքելի տեսանյութ-ապացույցն այսօր լրացուցիչ նամակներով ուղարկել եմ ԵՄ բարձրագույն ղեկավարությանը․ Թաթոյան 06/24/2021   22:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահի և Թուրքիայի առաջին տիկնոջ միջև խոսակցության անհերքելի տեսանյութ-ապացույցն այսօր լրացուցիչ նամակներով: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ուղարկել է Եվրամիության բարձրագույն ղեկավարությանը`
1) Եվրոպական խորհրդի նախագահին.
2) Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահին.
3)Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչին:
Տեսանյութն ապացույց է առ այն, որ հայկական կողմի բոլոր գերիներն Ադրբեջանում պահվում են պատանդի վիճակում` քաղաքական սակարկությունների ու առևտրի համար:
Հետևաբար, գերիների նկատմամբ բոլոր դատավարությունները կեղծ են, իսկ կալանավորումները` արգելված պատիժ:
Նամակներում ցույց է տրված ինչպես են ադրբեջանական իշխանությունները մոլորեցնում միջազգային հանրությանը, այդ թվում` ԵՄ-ին:
Այսօրվա ուղարկած նամակները հիմնված են գերիների ընտանիքների ահազանգերի և մեր ուսումնասիրությունների արդյունքների վրա, ցույց են տված նրանց պատճառվող տառապանքները ադրբեջանական իշխանությունների կողմից:
Հատուկ նշվել է ադրբեջանական իշխանությունների հայատյաց քաղաքականության, ինչպես նաև գերիների վերադարձի հետ կապված հարցի քաղաքական շահարկման արդյունքում հայկական հասարակության և հատկապես այդ ընտանիքների մարդկային ապրումների մասին:
Նամակներում փաստերի վկայակոչմամբ բարձրացվել է հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի հարցը` իբրև անվերապահ կատարման ենթակա պարտադիր միջազգային պահանջ
22:00 24/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել Արցախյան պատերազմում նահատակված հերոս, Հայաստանի ջրագնդակի հավաքականի ավագ-մարզիկ Հենրիկ Հակոբյանի անվան 1-ին հուշամրցաշարը
20:37 24/06/2021  |  Միջազգային լրահոսՊուտինն ու Էրդողանը մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի շուրջ
19:27 24/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարանդայի շրջանում իրականացված որոնողական աշխատանքների արդյունքում այսօր հայտնաբերվել է ևս մեկ աճյուն
13:11 24/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈղջ հասարակությունը հայտնվում է լարվածության փակ շղթայի մեջ. Արման Թաթոյան
20:39 23/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինն ու Ալիևը՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ կայացած հեռախոսազրույցում քննարկել են ԼՂ-ին վերաբերող հարցեր
17:29 20/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Ոստիկանները կնոջ նկատմամբ՝ բերման ենթարկելիս, ինչպես նաեւ ոստիկանության բաժնում, գործադրել են օրենքով արգելված վերաբերմունք. ՄԻՊ

Омбудсмен Армении направил высшему руководству ЕС видео-доказательство разговора Алиева и первой леди Турции об армянских пленных 06/25/2021   10:01  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен)Армении Арман Татоян направил в четверг высшему руководству Европейского союза дополнительные письма с неопровержимым видео-доказательством разговора между президентом Азербайджана и первой леди Турции.
Как сообщил омбудсмен Армении на своей странице в Facebook, материалы направлены президенту Европейского Совета, президенту Европейской комиссии и верховному представителю по иностранным делам и политике безопасности.
«Видео является доказательством того, что все пленные с армянской стороны содержатся в Азербайджане в качестве заложников для политического торга и торговли. Поэтому все судебные процессы над пленными являются сфабрикованными, а аресты – запрещенным наказанием. В письмах показано, как власти Азербайджана вводят в заблуждение международное сообщество, в том числе ЕС”, - указал омбудсмен.
Он сообщил, что направленные сегодня письма основаны на поступивших от семей пленных тревожных звонках и результатах исследований офиса Защитника прав человека, в них показаны страдания, причиненные им властями Азербайджана. Особо отмечена армянофобская политика властей Азербайджана, а также человеческие переживания армянского общества и особенно этих семей в результате политических спекуляций на вопросе, связанном с возвращением пленных.
В письмах со ссылкой на факты поднят вопрос немедленного возвращения армянских пленных в качестве обязательного международного требования, подлежащего безоговорочному выполнению.