Զոհ եմ տեսել, ախպեր ու ընկեր կորցրել, բոլորին հետ պետք է բերենք, որ գան հասնեն իրենց ծնողներին. Գերությունից վերադարձած Նարեկ Սիրունյանին դիմավորեցին Քաղսիում 06/15/2021   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կոտայքի մարզի Քաղսի համայնքի բնակիչները հավաքվել էին գյուղի կենտրոնում՝ դիմավորելու ադրբեջանական գերությունից վերադարձած Նարեկ Սիրունյանին։
Զինվորին ամիսների բացակայությունից հետո դիմավորեցին մատաղով, ծափողջյուններով, մեծ ուրախությամբ ու ծաղիկներով։
«Եկել եմ, երկար ճամփա եմ անցել, ինչ ասես տեսել եմ՝ զոհ եմ տեսել, ախպեր ու ընկեր կորցրել, բոլորին հետ պետք է բերենք, որ գան հասնեն իրենց ծնողներին»,- ասաց Նարեկը՝ յոթ ամիս չտեսած հարազատներին ողջունելուց հետո։
Բնակիչներն ասացին՝ ամիսներ շարունակ սպասում էին հերոսի վերադարձին ու հիմա Սիրունյանների բնակարանը նորից լուսավորվեց։
«Ասում էին՝ էս ի՞նչ հայ ես դու, 5 տեղից վիրավոր ես, չես մեռել հա՞: Հայ եմ ես, սաղիս մեջ հայի արյուն է: Մենք չկոտրվող ազգ ենք, ժողովուրդ, ինչքան զոհ ենք ունեցել, Աստված բոլորի հոգին լուսավորի»,- ասաց Նարեկ Սիրունյանը։
Հավաքվածները նշում էին զինվորի վերադարձը սեղանի շուրջ . «Թող մատաղն ընդունելի լինի: Աչքներդ լույս, տունը լույսով լցվել է: Նարեկ ջան, էդ քո ասած հողերը բոլորը հետ ենք վերցնելու»,-ասաց գյուղացիներից մեկը։
23:49 12/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայ ռազմագերիների վերադարձի գործընթացը տեղի է ունեցել ԱՄՆ-ի և Վրաստանի իշխանությունների միջնորդությամբ. Մանե Գեւորգյան
23:43 12/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե գերեվարված տղաների վերադարձը կատարվել է քաղաքական նպատակներով՝ ստոր քայլ է, թքեմ իրենց երեսին. Արսեն Ղուկասյան
23:06 12/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվան ողջունել է՝ գերիներիներին ականապատ դաշտերի քարտեզների դիմաց փոխանակումը
21:47 12/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը հրապարակել է Ադրբեջանից Հայաստան վերադարձած ռազմագերիների ամբողջական ցանկը

В селе Кахси встретили Нарека Сируняна, вернувшегося недавно из азербайджанского плена 06/15/2021 14:54 | Лента новостей
Жители села Кахси собрались в центре села, чтобы встретить Нарека Сируняна, вернувшегося на днях из азербайджанского плена.
Военнослужащего встретили аплодисментами и цветами, к его приезду организовали обряд благотворительного пожертвования(матах, дословно вознести соль).
“Я приехал, прошел долгий путь. Видел все, что угодно. Видел погибших, потерял братьев и друзей. Мы должны всех вернуть, чтобы они приехали и воссоединились с родителями”, - сказал Нарек, приветствовав родителей, которых не видел семь месяцев.
Жители села заявили, что с нетерпением ждали возвращения героя, дом Сирунянов вновь наполнился светом.
“Говорили, что какой армянин, пять ранений, как ты выжил?Да я выжил. Я армянин, в каждом из нас течет армянская кровь. Нашу нацию не сломить, народ. Да освятит Господь душу всех погибших”, - сказал Нарек Сирунян.
Собравшиеся устроили застолье в честь возвращения солдата. “Нарек джан, все земли вернем”, - сказал односельчанин Сируняна.