Ականապատ քարտեզների հետ կապված ընդդեմ Հայաստանի Ադրբեջանի նոր հայցը ՄԻԵԴ-ը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ 06/04/2021   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի հունիսի 3-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությանը ծանուցել է, որ Ադրբեջանի կողմից սույն թվականի հունիսի 1-ին և 2-ին ՄԻԵԴ է ներկայացվել նոր միջպետական գանգատ և միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջ, որոնք վերաբերում են ենթադրաբար ականապատված տարածքների քարտեզների ՀՀ կողմից տրամադրելու պահանջին: Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Սույն թվականի հունիսի 3-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ՀՀ կառավարությանը ծանուցել է, որ Ադրբեջանի կողմից սույն թվականի հունիսի 1-ին և 2-ին ՄԻԵԴ է ներկայացվել նոր միջպետական գանգատ և միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին պահանջ, որոնք վերաբերում են ենթադրաբար ականապատված տարածքների քարտեզների ՀՀ կողմից տրամադրելու պահանջին:
Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կողմից ներկայացված այս միջպետական գանգատը դիտարկել է որպես սույն թվականի հունվարին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատի բաղկացուցիչ մաս՝ կցելով դրան: Այսպիսով, Եվրոպական դատարանը քննարկվող միջպետական գանգատը չի ընդունել որպես նոր, ինքնուրույն գանգատ:
Նշենք, որ իր հերթին ՀՀ կառավարությունը սույն թվականի մայիսի սկզբին Եվրոպական դատարան է ներկայացրել Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի գործով դեռևս 2021 թվականի փետրվարի 1-ին ՄԻԵԴ ներկայացված միջպետական գանգատին լրացումներ՝ հավելելով նախկինում ներկայացված պահանջները և կցել նոր ապացույցներ:
Ինչ վերաբերում է միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին ադրբեջանական կողմի պահանջին՝ այդ մասով Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանի կառավարությանը հայտնել է, որ դեռևս սույն թվականի մարտի 5-ին Եվրոպական դատարանի կողմից նույն հարցի առնչությամբ կայացվել է պահանջը մերժելու մասին որոշում՝ Դատարանի 39-րդ կանոնի, այսինքն միջանկյալ միջոցի շրջանակից դուրս լինելու պատճառաբանությամբ: Եվրոպական դատարանը շեշտել է, որ 2021 թվականի մարտի 5-ի որոշումը դեռ ուժի մեջ է և անհրաժեշտություն չկա նույն հարցի առնչությամբ նոր որոշում կայացնել»,- նշված է հաղորդագրությունում։
20:17 12/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ Մեծ պալատը կքննի Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխադարձ բողոքները
16:43 11/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը վճռով դատապարտել է Լեհաստանին արդարադատության ոլորտում նրա խնդրահարույց ռեֆորմների համար. Հովհաննիսյան
21:26 06/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԳլխավոր դատախազին հուշեք Վենետիկի Հանձնաժողովի և ՄԻԵԴ Մեծ պալատի կարծիքները կրկին ընթերցել․ Արամ Վարդևանյան

ЕСПЧ отклонил требование Азербайджана к Армении по картам минных полей 06/04/2021   17:11  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) не принял к рассмотрению в качестве новой самостоятельной жалобы иск Азербайджана к Армении, связанный с картами минных полей.
Как сообщает представительство Армении в ЕСПЧ, 3 июня с.г. Европейскийсуд по правам человека уведомил правительство Республики Армения о том, что 1 и 2 июня 2021 года Азербайджан подал в ЕСПЧ новую межгосударственную жалобу и требование применить промежуточную меру, которые касаются требования предоставления Арменией карт предположительно заминированных территорий.
ЕСПЧ рассмотрел поданную Азербайджаном данную межгосударственную жалобу как составляющую часть межгосударственной жалобы, поданной в ЕСПЧ в январе этого года, приложив к ней. Таким образом, ЕСПЧ не принял рассматриваемую межгосударственную жалобу как новую самостоятельную жалобу", - говорится в заявлении на странице представительства в Facebook.
В нем отмечается, что в свою очередь, в начале мая этого года правительство Армении представило в ЕСПЧ дополнения к межгосударственной жалобе, поданной в ЕСПЧ 1 февраля 2021 года по делу "Армения против Азербайджана", дополнив ранее предъявленные требования и приобщив новые доказательства.
Что касается требования азербайджанской стороны о применении обеспечительной меры, Европейский суд проинформировал правительство Азербайджана, что еще 5 марта текущего года Евросуд вынес решение об отклонении требования с обоснованием, что оно выходит за рамки действия правила 39 Суда, то есть промежуточной меры.
“Европейский суд подчеркнул, что решение от 5 марта 2021 года еще остается в силе, необходимости в принятии нового решения по тому же вопросу нет”, - отмечается в заявлении.