Ադրբեջանում հայ ռազմագերիներին սպանելու դեպքերով գանգատներ են ներկայացվել ՄԻԵԴ 04/28/2021   00:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 18-ամյա Էրիկ Մխիթարյանի նկատմամբ ՄԻԵԴ-ն հրատապ միջոց կիրառելու մասին որոշում էր կայացրել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Արտակ Զեյնալյանից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ադրբեջանցիները սպանել են գերեվարված Կաթնաջուր գյուղի բնակիչ, 18-ամյա զինծառայող Էրիկ Մխիթարյանին, որի դին բոլորովին վերջերս ճանաչվել էր ԴՆԹ եռակի հետազոտության արդյունքում։ Մխիթարյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 390-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ռազմագերու սպանության համար։ Նշենք, որ Էրիկ Մխիթարյանը միակ ռազմագերին չէ, ով սպանվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Ցավոք նա միակ գերին չէ, որը զրկվում է կյանքի իրավունքից:
Դեռևս պատերազմի օրերին տարաբնույթ տեսանյութեր էին տարածվում՝ ադրբեջանական գերության մեջ գտնվող անձանց սպանության, խոշտանգումների մասին, ընդ որում՝ խոսքը նաև քաղաքացիական անձանց մասին է։ Օրինակ գերության մեջ մահացած հայ գյուղացու՝ 84-ամյա Մուշեղ Մելքումյանի աճյունը հայկական կողմին փոխանցելուց հետո հայտնի դարձավ, որ տարեց մարդը բռնության էր ենթարկվել գերության մեջ. նրա գլխի շրջանում վնասվածք էր հայտնաբերվել` պատճառված բութ գործիքի գործադրման հետևանքով։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ադրբեջանցիների կողմից պատերազմի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված պատերազմից հետո գերեվարված շուրջ 20 անձ սպանվել է, այդ թվում՝ քաղաքացիական, սակայն պաշտոնական մարմինները պաշտոնական տվյալները չեն հրապարակում:
Արտակ Զեյնալյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ սպանության դեպքերի վերաբերյալ կյանքի իրավունքի խախտման մասով գանգատներ են ներկայացվել ՄԻԵԴ, սակայն այս պահին զերծ մնաց նշել, թե քանի նման գանգատ է ներկայացվել՝ հայտնելով, որ առաջիկայում մամուլի հաղորդագրությամբ հանդես կգան։ Բացի դա՝ Զեյնալյանը նաև հայտնեց, որ Էրիկ Մխիթարյանի վերաբերյալ ՄԻԵԴ հրատապ միջոց կիրառելու մասին որոշում էր կայացրել։
Հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք սպանության մյուս դեպքերով ևս ՄԻԵԴ-ն կայացրել էր հրատապ միջոց կիրառելու մասին որոշում, այսինքն՝ Ադրբեջանը նույնիսկ հաստատվա՞ծ դեպքերով է խախտում գերիների կյանքի իրավունքը, Զեյնալյանը նշեց. «Այո, հաստատված դեպքերով կամ դեպքերով, որոնց վերաբերյալ կան անհերքելի, անվիճարկելի ապացույցներ»։
Ինչ վերաբերում է այս պահի դրությամբ ընդհանուր առմամբ գերեվարման դեպքերին, ապա Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 180 անձի վերաբերյալ գործ կա ՄԻԵԴ-ում։ Մեր զրուցակցի փոխանցմամբ՝ տեղեկատվությունն այս պահին 120-ից ավել գերու վերաբերյալ է, իրենց վստահորդներից ավելի քան 20-ն արդեն հայրենադարձվել են, ևս երկու տասնյակը՝ հաստատված են։
19:34 27/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարալ Նաջարյանին Հայաստանի ոստիկանությունը հրաժարվել է նոր անձնագիր տալ, ոչ էլ Ադրբեջանում գտնվող հին անձնագիրն է անվավեր համարել. ասում են թող ինքը գա. փաստաբան
21:43 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը Եգիպտոսում Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը ներկայացրել է գերիների վերադարձի հրատապությունը
20:03 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարալ Նաջարյանին անձնագիր չեն տալիս. Զոհրաբյան
20:10 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը պատասխանեց մեր դավաճանական քայլին. Հայաստանը կարող էր չմասնակցել հակառուսական նախագծի քվեարկությանը. փորձագետ
20:06 20/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԳերիների խնդիրը ԵԽԽՎ-ում բարձրացնելը արդյոք ռուսական կողմի հետ նախօրոք համաձայնեցվա՞ծ է եղել. Կարեն Վրթանեսյան

Жалобы поданы в ЕСПЧ в связи с убийствами армянских военнопленных в Азербайджане 04/28/2021   09:47  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) принял решение о применении срочной меры  в отношении захваченного азербайджанцами в плен 18-летнего Эрика Мхитаряна, сообщил "ФактИнфо" правозащитник Артак Зейналян.
Как уже ранее сообщалось, азербайджанцы убили захваченного в плен жителя села Катнаджур, 18-летнего военнослужащего Эрика Мхитаряна, личность которого идентифицировали по результатам тройной ДНК-экспертизы. По факту убийства Мхитаряна в Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по признакам статьи 390 УК Армении за убийство пленного. Отметим, что Эрик Мхитарян не единственный пленный, который был убит азербайджанцами.
Еще в дни войны тиражировались разного рода видеоматериалы об убийствах и пытках находящихся в азербайджанском плену людей. Речь также идет о гражданских лицах. Так, после передачи армянской стороне останков скончавшегося в плену 84-летнего сельчанина Мушега Мелконяна стало известно, что пожилой мужчина подвергся насилию в плену: у него обнаружили травму голову, причиненную тупым орудием.
По сведениям "ФактИнфо",  около 20 человек, в том числе гражданские лица, захваченные в плен после развязанной 27-го сентября азербайджанцами войны, были убиты. Официальные органы, однако, не публикуют официальных данных.
Артак Зейналян в беседе с корреспондентом «ФактИнфо» сообщил, что в связи со случаями убийств подал в ЕСПЧ жалобы на нарушение права на жизнь, однако он на данном этапе воздержался назвать их число, отметив, что в ближайшее время выступит с заявлением для прессы. Кроме того, Зейналян проинформировал, что ЕСПЧ касательно Эрика Мхитаряна принял решение о применении срочной меры.
В ответ на вопрос, принял ли ЕСПЧ решение о применении срочной меры по остальным случаям убийств, то есть Азербайджан  нарушает право пленных на жизнь даже по подтвержденным случаям, Зейналян отметил: »Да, по подтвержденным случаям или случаям, относительно которых имеются неопровержимые, неоспоримые доказательства».
На данный момент в ЕСПЧ поступили дела относительно 180 человек, захваченных азербайджанцами в плен. По словам собеседника агентства, на данный момент есть информация о более чем 120 пленных, более 20 их доверителей уже вернулись на родину, сведения об еще двух десятках подтверждены.