Մենք, որպես ազգ, պատվով ենք դուրս գալու ներկա փորձություններից, վերակերտելու ենք և նոր բարձունքների ենք տանելու Հայաստանի Հանրապետությունը.Ռոբերտ Քոչարյան 05/28/2021   10:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի կապակցությամբ.
«Շնորհավորում եմ Հանրապետության տոնի կապակցությամբ։
1918 թվականի մայիսի 28- ին՝ դարավոր և ծանր ընդհատումներից հետո, վերականգնվեց Հայոց պետականությունը։ Սա մեր նոր պատմության ամենալուսավոր էջերից է, որ գրվեց մեր ժողովրդի հավաքական կամքով, նրա լավագույն զավակների հերոսական ջանքերով ու հեղած արյամբ։
Պատմական զուգահեռները միշտ էլ պայմանական են։ Սակայն Հայաստանի ներկա վիճակն արդեն բնորոշվում է ոչ թե ներքաղաքական, այլ՝ պետականության ճգնաժամով։ Մենք ազգովի կանգնած ենք պետականությունը փրկելու հրամայականի առջև։ 1918 թվականի մայիսի 28-ից առ այսօր մենք ապրել ենք բազմաթիվ ոչ պակաս ծանր պահեր, քան ներկայումս։ Բայց այսօր մենք, ի հակադրություն օրվա ծնկաչոք և խայտառակ իշխանությունների, ունենք վճռականություն։ Մենք տեսնում ենք լուրջ նախադրյալներ՝ ամուր պետականություն կառուցելու, կազմալուծված պետական ինստիտուտները և մեր հասարակության ողջ կյանքը վերագործարկելու համար։
Համոզված եղեք, որ մենք, որպես ազգ, պատվով ենք դուրս գալու ներկա փորձություններից, վերակերտելու ենք և նոր բարձունքների ենք տանելու Հայաստանի Հանրապետությունը»,-ասվում է երկրորդ նախագահի ուղերձում։

Мы как нация с честью преодолеем нынешние испытания и поведем Армению к новым высотам – Роберт Кочарян 05/28/2021   11:06  |  Лента новостей
Второй президент Армении Роберт Кочарян направил поздравительное послание по случаю Дня Республики.
“28 мая 1918 года, после многовекового и тяжкого перерыва, была восстановлена армянская государственность. Это одна из самых светлых страниц новейшей истории Армении, написанная коллективной волей народа, героическими усилиями и кровью его лучших сынов”, - говорится в послании.
По  словам второго президента Армении, исторические параллели всегда условны. “Однако нынешнее положение Армении характеризуется уже не внутриполитическим кризисом, а кризисом государственности. Вся наша нация стоит перед лицом необходимости спасти государственность”, - отмечается в послании.
Как отметил Кочарян, начиная с 28 мая 1918 года Армения пережила множество не менее тяжких моментов, нежели сейчас.
“Но сегодня мы,  в отличие от вставших на колени нынешних позорных властей, полны решимости. Мы видим серьезные предпосылки для построения прочной государственности, перезапуска расформированных государственных институтов и жизни нашего общества в целом. Убеждены в том, что мы как нация с честью преодолеем  нынешние испытания, воссоздадим и поведем Армению к новым высотам ”, - отмечается в послании.
16:58 28/05/2020  |  Лента новостейТрудно переоценить символизм этого дня: глава КС Армении поздравил с днем Первой Республики
16:22 28/05/2020  |  Лента новостейМИД Грузии поздравляет Армению с Днем Первой республики
13:56 28/05/2020  |  Лента новостейОт имени Роберта Кочаряна возложили венок в мемориальном комплексе “Сардарапат”
13:14 28/05/2020  |  Лента новостейВысшее руководство Армении и Арцаха воздало дань уважения памяти героев Сардарапатской битвы
12:59 28/05/2020  |  Лента новостейМинобороны Армении опубликовало уникальный снимок документа 100-летней давности