Թույլ չենք տալու թշնամուն հասնել իր նպատակներին. հայ ժողովուրդը քայլելու է մեր երազանքների Հայաստանի կերտման ճանապարհով. Նիկոլ Փաշինյան 05/28/2021   11:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առթիվ.
շնորհավորում եմ բոլորիս Հանրապետության տոնի կապակցությամբ:
Այս տոնն անկախության և ազատության համար մարտնչելու մեր ժողովրդի աննկուն կամքի խորհրդանիշն է։ Այն մարմնավորում է անկախ պետականություն ունենալու մեր ժողովրդի դարավոր ձգտումը։
1918 թվականի այս օրերին մեր ժողովուրդն օրհասական վտանգի առջև էր կանգնած։ Թվում էր, թե անխուսափելի է կործանումը։ Թվում էր, թե մենք վերջնականորեն կորցնելու ենք մեր հայրենի հողի վրա պետություն ստեղծելու և մեր բնօրրանում ապրելու իրավունքը։ Սակայն ժողովրդի ուժերի գերլարումով, Արամ Մանուկյանի ոգու և կամքի առաջնորդությամբ հայությունը կարողացավ կանգնեցնել թշնամու գրոհը և Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսական մարտերում մեկընդմիշտ հաստատել ինքնիշխան պետություն ունենալու իր անքակտելի իրավունքը:
Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի ու Ղարաքիլիսայի հերոսները՝ Արամ Մանուկյանը, Թովմաս Նազարբեկյանը, Մովսես Սիլիկյանը, Դրոն, Նժդեհը, Դանիել ու Պողոս Բեկ-Փիրումյանները, եզդիական հեծյալ ջոկատի հրամանատար Ջհանգիր աղան, ողջ հայկական բանակն ու աշխարհազորայինները, զենքը ձեռքին կռվող հոգևորականները դարձան Հայաստանի անկախության կերտողները:
Այսօրվա Արամ Մանուկյանը, Թովմաս Նազարբեկյանը, Մովսես Սիլիկյանը, Դրոն ու մյուս հերոսները մեր սահմանապահ գյուղերի բոլոր բնակիչներն են, ովքեր առանց վարանելու ամուր կանգնած են իրենց հողի և ջրի վրա:
Դժվար պահերին հայ ժողովուրդը մշտապես կարողացել է համախմբվել, լինել մի բռունցք, բոլոր ուժերն ուղղել հանուն պաշտպանության, հանուն ինքնիշխանության և պետականության:
Համոզված եմ, այսօր էլ պետք է գործենք նույն ոգով, Երևանից մինչև սահմանապահ գյուղեր լինենք որպես մեկ ընտանիք՝ ի շահ մեր սիրելի Հայրենիքի անվտանգության ապահովման:
Մենք մեր սթափ ու հավասարակշիռ որոշումներով, հաստատակամությամբ կանգնած ենք և կանգնելու ենք մեր պետության, ինքնիշխանության, անկախության դիրքերում և թույլ չենք տալու թշնամուն հասնել իր նպատակներին:
Մեր սուվերենությունն ու անկախությունը քննարկման առարկա լինել չեն կարող: Եվ ինչպես Արամ Մանուկյանն էր 1918-ի հուսահատության օրերին ասում՝ «Դեպի գործ և աշխատանք, ու հաղթողը մենք ենք լինելու»:
Ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումն այսօրվա մեր առաջնային խնդիրն է, որից հետո, անկասկած, հայ ժողովուրդը քայլելու է մեր երազանքների Հայաստանի կերտման ճանապարհով: Ուստի միասին դեպի գործ և աշխատանք»:
10:11 28/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը, Արմեն Սարգսյանը և Արարատ Միրզոյանն այցելել են Սարդարապատի հուշահամալիր
21:39 27/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱնհապաղ պետք է ազատվել անկարող, գուցե նաև՝ դավաճան իշխանություններից. Արշավիր Ղարամյան

Наш суверенитет и наша независимость не могут стать предметом обсуждений –Пашинян 05/28/2021   15:03  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики. В послании, опубликованном на сайте  главы правительства, говорится:
“Уважаемые соотечественники,
Поздравляю всех нас с Днем Республики.
Этот праздник - символ непоколебимой воли нашего народа бороться за независимость и свободу. Он воплощает многовековое стремление нашего народа к независимой государственности.
В эти дни 1918 года наш народ находился под роковой угрозой. Катастрофа казалась неминуемой. Казалось, мы окончательно лишимся права создавать государство на своей родной земле и жить в своей колыбели. Однако перенапрягая силу народа, армяне под руководством духа и воли Арама Манукяна смогли остановить нападение врага и навсегда отстоять свое неотъемлемое право на суверенное государство в героических битвах при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе.
Герои битв при Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе - Арам Манукян, Товмас Назарбекян, Мовсес Силикян, Дро, Нжде, Даниел и Погос Бек-Пирумяны, командир езидского кавалерийского отряда Джангир-ага, вся армянская армия и ополчение, сражавшиеся с оружием в рукам священнослужители стали творцами независимости Армении.
Сегодняшние Арам Манукян, Товмас Назарбекян, Мовсес Силикян, Дро и другие герои - это жители наших приграничных сел, которые непоколебимо и твердо стоят на своей земле.
В трудные минуты армянский народ всегда умел сплотиться, быть единым кулаком, направлять все свои силы во имя обороны, во имя суверенитета и государственности.
Убежден, что сегодня мы должны действовать в том же духе - от Еревана до приграничных сел действовать как одна семья на благо обеспечения безопасности нашей любимой Родины.
Своими трезвыми и взвешенными решениями мы решительно стоим и будем стоять на позиции нашего государства, нашего суверенитета, нашей независимости и не позволим противнику достичь своих целей.
Наш суверенитет и наша независимость не могут стать предметом обсуждений. И как в дни отчаяния в 1918 году говорил Арам Манукян: “За дело и за работу, и мы победим!”
Разрешение сложившейся ситуации сегодня является нашей приоритетной задачей, после чего, без сомнения, армянский народ пойдет по пути построения Армении своей мечты. И, следовательно, возьмемся вместе за дело и за работу!"