Արա Այվազյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ՀԱՊԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ 05/25/2021   22:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 25-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանն ընդունեց Հայաստանում հավատարմագրված ՀԱՊԿ անդամ երկրների դեսպաններ՝ Սերգեյ Կոպիրկինին (ՌԴ), Ալեքսանդր Կոնյուկին (Բելառուս) և Բոլատ Իմանբաևին (Ղազախստան): Այս մասին հայտնում են հհ ԱԳՆ-ից:
Հանդիպման առանցքում էին մայիսի 12-ից ի վեր ՀՀ սահմանամերձ որոշ մարզերում  ադրբեջանական զինված ուժերի ապօրինի ռազմական ներթափանցումը, որի հետևանքով մայիսի 25-ին մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ զինծառայող:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ չանսալով և արհամարհանքով վերաբերվելով միջազգային հանրության կոչերին՝ Ադրբեջանը ոչ միայն դուրս չի բերում իր զինված ուժերը ՀՀ տարածքից, այլև դիմում է նոր ապօրինի գործողությունների ՀԱՊԿ անդամ պետության նկատմամբ:
Արա Այվազյանը հայտնեց, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի մահաբեր գործողություններին միջազգային հանրության, նախևառաջ՝ ՀԱՊԿ-ի և ՀԱՊԿ անդամ երկրների կողմից համարժեք գնահատական և արձագանք չտալը կհանգեցնի իրավիճակի հետագա էսկալացաիայի, ինչը կարող է վատթարագույն հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության տեսանկյունից:
21:05 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված բացահայտ զինված ոտնձգությունը. ՀՀ ԱԳՆ
11:33 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը պետք է հստակ արտահայտվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող գործողությունների դեմ. Զոլյան
21:42 24/05/2021  |  ՔաղաքականԲաքվի՝ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու դեպքում կթուլանա Թուրքիայի և Մեծ Բրիտանիայի ազդեցությունը Ադրբեջանի վրա. Փորձագետ
11:39 24/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ի դռները պետք է միշտ բաց լինեն բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի համար. ՌԴ փոխարտգործնախարար

Отсутствие адекватной реакции со стороны ОДКБ на действия Баку чревато дальнейшей эскалацией с наихудшими последствиями — Айвазян 05/26/2021 09:50 | Лента новостей
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян принял во накануне послов государств-членов ОДКБ, аккредитованных в Армении - Сергея Копыркина (РФ), Александра Конюка (Беларусь) и Болата Иманбаева (Казахстан).
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, ключевой темой встречи стало начавшееся 12-го мая незаконное военное вторжение азербайджанских вооруженных сил в некоторых приграничных областях Армении, в результате чего 25 мая смертельное огнестрельное раненое получил военнослужащий ВС Армении.
Ара Айвазян отметил, что Азербайджан, не прислушиваясь к призывам международного сообщества и пренебрегая ими, не только не выводит свои вооруженные силы с территории Армении, но и прибегает к новым незаконным действиям в отношении государства-члена ОДКБ.
Айвазян заявил, что отсутствие адекватной оценки и реакции на смертоносные действия вооруженных сил Азербайджана со стороны международного сообщества, в первую очередь ОДКБ и государств-членов ОДКБ, приведет к дальнейшей эскалации ситуации, что может возыметь наихудшие последствия с точки зрения региональной безопасности и стабильности.