Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված բացահայտ զինված ոտնձգությունը. ՀՀ ԱԳՆ 05/25/2021   21:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 25-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժայի հատվածում Ադրբեջանի զորամիավորումների կողմից արձակված կրակահերթերից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՀՀ զինծառայող, կրտսեր սերժանտ Գևորգ Խուրշուդյանը: Այս մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
«Խստորեն դատապարտում ենք Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ անդամ պետության՝ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացված բացահայտ զինված  ոտնձգությունը, ինչը միջազգային իրավունքի նորմերի խախտում է:
Հակառակ միջազգային հանրության կոչերի՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է դուրս բերել իր զինված ուժերը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից՝ էլ ավելի սրելով իրադրությունը և խաթարելով տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը: Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում ռազմական գործողությունների իրականացումը իրավունք է տալիս Հայաստանի Հանրապետությանը ձեռնարկելու անհրաժեշտ և համարժեք քայլեր՝ իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու, բնակչության անվտանգությունն ապահովելու համար:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը փորձում է քողարկել Հայաստանի տարածքում իր այս ապօրինի ռազմական գործողությունները կեղծ տեղեկատվության շրջանառմամբ: Հայկական կողմը պատրաստ է ներգրավել միջազգային հետաքննություն՝ տվյալ մահաբեր միջադեպի բոլոր հանգամանքները պարզելու նպատակով»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
20:31 25/05/2021  |  ՔաղաքականՀորդորում ենք ՀՀ կառավարությանը անհապաղ դիմել ՄԱԿ֊ի Անվտանգության խորհուրդ. ԼՀԿ
20:15 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հորդորել է պետական համապատասխան կառույցներին՝ ձեռնարկել ամենախիստ միջոցներն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող ոտնձգությունների
19:14 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները մի քանի Ուրալներ են մոտեցրել այն բարձունքի մոտ, որտեղ այսօր տեղի է ունեցել հրաձգությունը. Ազատագրում շարժում
19:30 24/05/2021  |  ՔաղաքականՀայաստանի միջպետական ճանապարհներն անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, Հայաստանը հայտնվում է շրջափակման մեջ. փորձագետ
18:59 24/05/2021  |  ՔաղաքականՈսկեպարում սահմանային որևէ փոփոխություն չի եղել. Ադրբեջանցիներն այս ուղղությամբ չեն առաջացել
16:40 23/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրավուսի բնակիչների խոշոր եղջերավոր 37 անասունը հետ է բերվել
13:47 23/05/2021  |  ՔաղաքականԵթե շարունակենք հանդուրժել, ապա շուտով թուրքը Երևանում է գործելու. Փոստանջյան

Военные действия Азербайджана на суверенной территории Армении дает ей право на необходимые шаги для защиты – МИД 05/26/2021 09:10 | Лента новостей
Ведение Азербайджаном военных действий на суверенной территории Армении дает право Республике Армения предпринять необходимые и равнозначные шаги для защиты своего суверенитета и территориальной целостности и обеспечения безопасности населения. Об этом говорится в заявлении Министерства иностранных дел Армении. Текст заявление публикуем ниже:
"25 мая в результате обстрела со стороны азербайджанских вооруженных подразделений на участке Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий, младший сержант Геворк Хуршудян.
Строжайше осуждаем открытое военное посягательство Азербайджана в отношении суверенной территории Армении - государства-члена ООН, что является нарушением норм международного права.
Вопреки призывам международного сообщества, Азербайджан отказывается вывести свои вооруженные силы с суверенной территории Армении, еще больше обостряя ситуацию и подрывая региональную безопасность и стабильность. Ведение Азербайджаном военных действий на суверенной территории Армении дает право Республике Армения предпринять необходимые и равнозначные шаги для защиты своего суверенитета и территориальной целостности и обеспечения безопасности населения.
Примечательно, что Азербайджан пытается скрыть свои незаконные военные действия на территории Армении путем распространения ложной информации. Армянская сторона готова к привлечению международного расследования для выяснения всех обстоятельств данного смертeльного инцидента".