Դատախազությունը հաստատում է՝ մայիսի 20-ին ադրբեջանցիները 1,5 կմ առաջ են եկել, հայհոյել մեր զինվորներին, սպառնացել կրակ բացել 05/21/2021   17:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ զինվորական դատախազության Գորիսի կայազորի զինվորական դատախազի հանձնարարությամբ առանձին լրատվամիջոցների հրապարակումների հիման վրա ՀՀ ՊՆ Սիսիանի ՌՈ բաժնի Գորիսի բաժանմունքում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2021թ. մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:00-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի մի խումբ զինված զինծառայողներ առանց թույլտվության հատել են Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող Խոզնավար գյուղի հատվածում պահպանվող պետական սահմանը: Նրանք մոտ 1.5 կմ առաջացել են ՀՀ տարածքով, դիրքավորվել և նրանց մոտեցած ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների հասցեին բռնություն գործադրելու սպառնալիքներ հնչեցրել, հայտնել են, որ այդ տարածքը պատկանում է Ադրբեջանի Հանրապետությանը, առաջանալու դեպքում սպառնացել են կրակ արձակել: Դրանից հետո ՀՀ ԶՈւ զինծառայողներին հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Նույն օրը՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ԱՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողներ խմբով, կրկին առանց պատշաճ թույլտվության հատել են միևնույն հատվածում պահպանվող պետական սահմանը, վեճի բռնվել նրանց ընդառաջ գնացած, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ԶՈւ մի շարք զինծառայողների հետ: Փոխադարձ ծեծկռտուքի ընթացքում տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են պատճառվել ՀՀ ԶՈւ 11 ներկայացուցիչների: ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողներին այս անգամ ևս հաջողվել է նրանց հետ ուղարկել ելման դիրքեր:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի երկրորդ մասով (երկու դրվագ), 300.2-րդ հոդվածով և 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 6-րդ կետերով:
16:24 21/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՎերաքննիչ դատարանը մերժեց Սյունիքի ակցիաների գործով Խաչատուր Գևորգյանին կալանավորելու պահանջով դատախազության բողոքը
11:00 21/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՀակառակորդը հրաձգային զինատեսակների գործադրմամբ մոտ 7 րոպե անընդմեջ թիրախային կրակ է վարել մարտական դիրքի անձնակազմի ուղղությամբ

В Генпрокуратуре Армении представили подробности драки между армянскими и азербайджанскими военными 05/21/2021   18:01  |  Лента новостей
Одиннадцать представителей Вооруженных сил Армении госпитализированы в больницу после драки  с азербайджанцами в районе села Хознавар в Сюникской области Армении, сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры.
"20 мая, примерно в 10:00 утра, группа вооруженных азербайджанских военнослужащих без разрешения пересекла госграницу на участке села Хознавар, расположенного на административной территории общины Тех Сюникской области. Они продвинулись вглубь по территории РА примерно на 1.5 км и заняли позицию, после чего стали выкрикивать угрозы в адрес подошедших армянских военнослужащих, заявляя, что эта территория принадлежит Азербайджану и  грозились открыть огонь, если они выдвинутся вперед. После этого армянским военным удалось отправить их на исходные позиции", - говорится в сообщении.
В тот же день, около 21:10,  группа азербайджанских военнослужащих предприняла повторную попытку. Азербайджанские военнослужащие пересекли границу и вступили в спор с вышедшими им навстречу военнослужащими Республики Армения, выполнявшими свои служебные обязанности.
"В ходе драки 11 представителей ВС РА получили травмы разной степени тяжести", - говорится в сообщении.
В ведомстве сообщили, что военнослжуащим ВС Армении и на сей раз удалось отправить их на исходные позиции.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 329(по двум эпизодам) и пунктам 1, 2 и 6 части 2 статьи 112 УК РА.