Դատական կարգով անհայտ բացակայող է ճանաչվել 18 զինծառայող 05/19/2021   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան երրորդ պատերազմի հետեւանքով անհետ կորած զինծառայողների վերաբերյալ ՀՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանների կողմից 2021թ մայիսի 17-ի դրությամբ կայացվել է 18 դատական ակտ, որով 18 անձ ճանաչվել է անհայտ բացակայող։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են Դատական դեպարտամենտից։
Հիշեցնենք, որ Արցախյան երրորդ պատերազմին մասնակցող զինծառայողներից շատերի ճակատագիրն առ այսօր մնում է անհայտ։ 44 օր տևած Արցախյան երրորդ պատերազմի ավարտից անցել է շուրջ վեց ամիս, սակայն մինչ այս պահը հանրությունից թաքցվում է հայկական կողմի զոհերի, պատերազմում անհետ կորածների և Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող անձանց իրական թիվը, սակայն շրջանառվող տեղեկությունների համաձայն՝ զոհերի թիվը գերազանցում է 5000-ը։
«Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել Դատական դեպարտամենտ՝ պարզելու, թե անհետ կորած զինծառայողների վերաբերյալ քանի դիմում է ներկայացվել դատարան՝ անձին անհայտ բացակայող ճանաչելու պահանջով և ներկայացված դիմումներից քանիսն է բավարարվել, քանի անձ է ճանաչվել անհայտ բացակայող։
Մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան Դատական դեպարտամենտից հայտնել են, որ Դատական ավտոմատացման համակարգ համակարգչային ծրագրի որոնման գործիքների միջոցով կատարվել են ուսումնասիրություններ, որոնք արդյունքում պարզ է դարձել, որ Արցախյան երրորդ պատերազմում անհետ կորած զինծառայողների վերաբերյալ ՀՀ առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանների կողմից 2021թ մայիսի 17-ի դրությամբ կայացվել է 18 դատական ակտ, որով 18 անձ ճանաչվել է անհայտ բացակայող։ Նկատենք, որ դեպարտամենտից չեն հայտնել, թե քանի դիմում է ներկայացվել դատարան՝ պատերազմում անհետ կորած զինծառայողներին անհայտ բացակայող ճանաչելու պահանջով, տեղեկատվությունը տրամադրվել է միայն արդեն կայացված դատական ակտերի վերաբերյալ։
Նշենք, որ ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 44-րդ հոդվածի համաձայն՝ ռազմական գործողությունների կապակցությամբ անհայտ կորած զինծառայողը կամ այլ քաղաքացին կարող է դատարանի կողմից անհայտ բացակայող ճանաչվել, եթե երեք ամսվա ընթացքում տեղեկություններ չկան զինծառայողի կամ այլ քաղաքացու գտնվելու վայրի մասին։
Ավելի վաղ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել էր, որ 2021թ մայիսի 4-ի դրությամբ՝ դատաբժշկական փորձաքննության է ենթարկվել 3752 մարմիններից և մասունքներից վերցված փորձանմուշ, որոնց համար լրացվել է 3396 մահվան մասին բժշկական վկայական, իսկ 286 անձի մարմիններից և մասունքներից վերցված փորձանմուշներին համընկնում չի եղել։ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ ևս հստակ թվային տվյալներ չկան, միայն հայտնի է, որ ՄԻԵԴ-ում մոտ 180 անձի վերաբերյալ գործ կա։

Суды в Армении признали 18 армянских военнослужащих безвестно отсутствующими 05/19/2021   14:13  |  Лента новостей
Суды первой инстанции Армении по состоянию на 17 мая 2021 года вынесли 18 судебных актов относительно военнослужащих, пропавших без вести вследствие второй Арцахской войны. 18 человек признаны безвестно отсутствующими. Об этом  в ответ на письменный запрос “ФактИнфо” сообщили в Судебном департаменте.
Напомним,  судьба многих участников второй Арцахской войны до сих пор не известна. С окончания продлившейся 44 дня второй Арцахской войны прошло почти шесть месяцев, однако до сего момента от общества скрывают подлинное число погибших и без вести пропавших  с армянской стороны, а также лиц, удерживаемых в азербайджанском плену. Согласно муссируемым сведениям, число погибших превышает 5 тыс..
“ФактИнфо” направило письменный запрос в Судебный департамент, чтобы уточнить количество поступивших в суд обращений относительно пропавших без вести военнослужащих с требованием о признании их безвестно отсутствующими. Также агентство попросило указать число поданных заявлений, которые были удовлетворены,  а также количество лиц, признанных безвестно отсутствующими
В ответ на запрос агентства в Судебном департаменте сообщили, что по итогам проведенных исследований выяснилось, что по состоянию на 17 мая 2021 года суды общей юрисдикции первой инстанции РА вынесли 18 судебных актов относительно военнослужащих, пропавших без вести вследствие второй Арцахской войны. 18 человек признаны безвестно отсутствующими.  Отметим, что в Судебном департаменте не сообщили число поданных в суд заявлений с требованием о признании пропавших без вести в ходе войны военнослужащих безвестно отсутствующими. Информация предоставлена только относительно уже вынесенных судебных актов.
Отметим, что в соответствии со статьей 44 Гражданского кодекса РА пропавший без вести в связи с военными действиями военнослужащий или другой гражданин могут быть признаны безвестно отсутствующими, если в течение трех месяцев нет сведений о местонахождении военного или другого гражданина.
Ранее в ответ на запрос “ФактИнфо” в министерстве здравоохранения Армении сообщили, что по состоянию на 4 мая 2021 года проведена судебно-медицинская экспертиза образцов, взятых с тел и останков 3752 погибших, относительно которых оформлены 3396 медицинских свидетельств о смерти, а тела и останки  286 погибших не были идентифицированы.  Точных данных о количестве военных и гражданских лиц, удерживаемых в плену в Азербайджане, тоже нет. Известно  лишь то, что в Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) поступили дела касательно 180 лиц.