Սյունիքի և Գեղարքունիքի սահմանային որոշ հատվածներում ստեղծված իրադրությունը դեռևս չի հանգուցալուծվել. ՊՆ 05/15/2021 10:33 | ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 12-ին և 13-ին, «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել: Չնայած հանգամանքին, որ հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինվորականները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ հատվածներից, նրանց մի մասը այս պահին շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով:

В Минобороны Армении рассказали о ситуации на некоторых приграничных участках в Сюнике и Гегаркунике 05/15/2021   11:50  |  Лента новостей
По положению на утро 15 мая ситуация, сложившаяся после посягательств вооруженных сил Азербайджана 12-13 мая в отношении некоторых приграничных участков в Сюникской и Гегаркуникской областях Армении под предлогом "уточнения границы", пока не урегулирована. Об этом сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
"Несмотря на то, что в результате действий армянских подразделений азербайджанские военные были вынуждены покинуть некоторые участки, часть из них в настоящее время все еще находится на территории Армении", - говорится в сообщении.
В Минобороны отметили, что ВС Армении придают важность необходимости мирного урегулирования ситуации, но при этом вновь заявляют, что посягательства на суверенные территории Армении абсолютно недопустимы, и азербайджанская сторона обязана без предварительных условий вернуться на свои исходные позиции.
В оборонном ведомстве сочли необходимым также отметить, что на всех трех направлениях, где азербайджанские вооруженные силы пытались обеспечить позиционное продвижение, как вся местность, так и сами военнослужащие и пути их снабжения находятся под полным контролем вооруженных сил Армении.
Ожидается, что переговоры о мирном разрешении проблемы, начатые еще 12 мая, продолжатся сегодня.
"С учетом огромного объема тиражируемой в сети и различных СМИ дезинформации о создавшейся ситуации в очередной раз призываем воздерживаться от распространения непроверенных, тем более – ложных сведений. Министерство обороны в течение дня будет периодически предоставлять разъяснения по ситуации", - говорится в сообщении.