Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները դատապարտելի են.ԱԳՆ հայտարարությունը 05/04/2021   13:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունն Արդբեջանի կողմից Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարում իրականացվող շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ
«Շուշի քաղաքի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարում Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունները դատապարտելի են, հատկապես, որ արդեն իսկ բազմաթիվ են հայկական պաշտամունքի վայրերի և հուշարձանների ոչնչացման և այդ գործողություններն արդարացնելու նախադեպերը:
Արցախի դեմ սանձազերծած ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գործած բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունների շարքում առանձնակի աչքի է ընկնում բարձր ճշգրտությամբ զինատեսակներով մեկ օրում Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի դիտավորյալ կրկնակի հրթիռակոծումը, որին հրադադարի հաստատումից հետո հաջորդեցին նաև վանդալիզմի դեպքեր:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանը Շուշիի Մայր տաճարի հետ կապված գործողություններ է իրականացնում առանց Հայ առաքելական եկեղեցու հետ խորհրդակցելու, ինչն ակհայտորեն խախտում է հայ հավատացյալների կրոնի ազատության իրավունքը։ Նույնքան մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանը սկսել է եկեղեցու ճարտարապետական տեսքի փոփոխման աշխատանքներ կատարել մինչև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների գնահատման առաքելության կողմից աշխատանքների սկսումը։
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը դիտավորյալ արգելափակում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների մուտքը դեպի վտանգված հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր՝ մի կողմից քողարկելու իր կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, իսկ մյուս կողմից՝ փոխելու հուշարձանի պատմաճարտարապետական ամբողջականությունը։
Այս իրավիճակում հայկական կողմի բոլոր այն մտահոգությունները, որ Ադրբեջանի այս գործողությունները վանդալիզմի դրսևորում են և նպատակ ունեն հայկական ինքնությունից զրկել Շուշիի Մայր տաճարը, առավել քան հիմնավոր են։
Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց Մայր տաճարի, Արցախի՝ ադրբեջանական օկուպացիայի տակ գտնվող տարածքներում առկա բազմաթիվ հայկական պատմամշակութային հուշակոթողների և պաշտամունքի վայրերի հետ կապված որևէ գործողություն չի կարող իրականացվել առանց միջազգային, առաջին հերթին՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների կողմից առկա վիճակի փաստագրման և վերականգնման աշխատանքներում գործուն ներգրավվածության:
Շուշիի Մայր տաճարը Արցախում Հայ Առաքելական եկեղեցու կարևոր կենտրոններից է և այն որպես սրբատեղի պետք է ծառայի հավատացյալներին»,-ասված է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
21:08 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ ողջունելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը
09:42 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը. ԱԳՆ
19:31 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական խորհրդատվություններ Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունների միջև
15:37 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարը հանդիպում ունեցավ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ

Действия Азербайджана нацелены на то, чтобы лишить кафедральный собор Шуши армянской идентичности – МИД Армении 05/04/2021 14:33 | Лента новостей
МИД Армении осудил действия, совершенные Азербайджаном в отношении кафедрального собора Сурб Аменапркич(Святого Христа Всеспасителя) Казанчецоц в Шуши.
"Действия, совершенные Азербайджаном в отношении кафедрального собора Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши заслуживают осуждения, тем более что уже есть много прецедентов разрушения Азербайджаном армянских памятников и мест паломничества, а также оправдания этих действий", - говорится в заявлении МИД Армении.
Как отметили в ведомстве, среди множества военных преступлений, совершенных азербайджанскими вооруженными силами во время агрессии против Арцаха, особенно выделяется преднамеренный двойной ракетный обстрел из высокоточного оружия собора Казанчецоц в Шуши, за которым после установления режима прекращения огня последовали случаи вандализма.
"Примечательно, что Азербайджан предпринимает действия, связанные с кафедральным собором Шуши, без консультации с Армянской Апостольской церковью, что явно нарушает право верующих армян на свободу вероисповедания. Не менее тревожным является и тот факт, что Азербайджан начал проводить работы по изменению архитектурного облика церкви до начала работы оценочной миссии экспертов ЮНЕСКО", - заявили в МИД Армении.
В ведомстве указали, что Азербайджан намеренно блокирует доступ экспертов ЮНЕСКО к оказавшимся под угрозой объектам армянского культурного наследия, чтобы с одной стороны, скрыть совершенные им военные преступления, а с другой стороны - изменить архитектурно-историческую целостность памятников.
В этой ситуации МИД считает более чем обоснованными опасения армянской стороны по поводу того, что данные действия Азербайджана являются вандализмом и нацелены на то, чтобы лишить кафедральный собор Шуши армянской идентичности.
"Нельзя предпринимать никаких действий в связи с кафедральным собором Сурб Аменапркич Казанчецоц, с многочисленными армянскими культурно-историческими памятниками и местами паломничества на оккупированных Азербайджаном территориях Арцаха без активного участия международных экспертов, в первую очередь экспертов ЮНЕСКО, в документировании нынешней ситуации и восстановительных работах", - отметили в МИД Армении.
Во внешнеполитическом ведомстве подчеркнули, что кафедральный собор Шуши - один из важных центров Армянской Апостольской церкви в Арцахе, и он должен быть святым местом для верующих.