Պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը. ԱԳՆ 04/24/2021   09:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ
Ամեն տարի` ապրիլի 24-ին, ողջ հայությունը ոգեկոչում է 20-րդ դարասկզբին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը: Իր ծավալներով նախադեպը չունեցող այս ծրագրված ոճրագործության հետևանքով թիրախավորվեց, բռնի տեղահանության և զանգվածային կոտորածների զոհ դարձավ Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայ ժողովուրդը։ Տարիների ընթացքում պանթուրքիզմի գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող երիտթուրքական և դրան հաջորդող կառավարությունները Հայոց ցեղասպանության քաղաքականությունը տարածեցին նաև Արևելյան Հայաստանում։
Այս գործողությունների հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն մարդ, խեղվեցին հարյուր հազարավոր ճակատագրեր, մի ամբողջ ժողովուրդ զրկվեց իր հոգևոր, կրթական, մշակութային և տնտեսական սեփականությունից, նրանից խլվեց իր պատմական հայրենիքի գերակշիռ հատվածում ապրելու իրավունքը։
1878թ․ Բեռլինի կոնգրեսում Մեծ տերությունները և Օսմանյան կայսրությունը հանձնառություն էին ստանձնել երաշխավորելու վերջինիս հայկական նահանգների բնակչության անվտանգությունը։ Ծրագրելով և իրականացնելով Հայոց ցեղասպանությունը՝ երիտթուրքական կառավարությունը ի չիք դարձրեց հայ ժողովրդին տրված անվտանգության միջազգային երաշխիքները և ստեղծեց մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրը մի ամբողջ ժողովրդի մահապատժով «լուծելու» նախադեպ։
Այս գործողությունները հետագայում հիմք դարձան ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեցին «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում։ Այնուհանդերձ Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչները չկանգնեցին միջազգային արդարադատության առջև:
Հայոց ցեղասպանության անպատժելիությունն այսօր ևս ոգեշնչում է միջազգային նոր հանցանքներ ծրագրողներին: Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած վերջին պատերազմը և դրա ընթացքում թուրք-արբեջանական դաշինքի ցեղասպան գործողություններն ի ցույց դրեցին, որ ուժով միջազգային խնդիրները «լուծելու» մոտեցումները չեն փոխվել։
Արցախահայության դեմ իրականացված ոճրագործությունները փաստեցին նաև, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր է ոչ միայն պատմական արդարության և ճշմարտության, այլև հայ ժողովրդի անվտանգության համար։
Հայոց ցեղասպանության նպատակը հայ ժողովրդի լիակատար բնաջնջումն էր։ Հայ ժողովրդի հավաքական ջանքերի, ցեղասպանության վերապրողներին աշխարհի տարբեր երկրների և ժողովուրդների կողմից ցուցաբերված աջակցության շնորհիվ հայ ժողովուրդն արժանապատվորեն վերապրեց իր պատմության ամենամեծ արհավիրքը։
Այսօր հայ ժողովուրդը Հայաստանում և սփյուռքում ցույց է տալիս արդարության և ճմշարտության համար պայքարելու իր տոկունությունը։ Այդ պայքարը մեկ անգամ ևս հավաստում է, որ ոչ երիտթուրքական կառավարության բիրտ ուժը, ոչ Թուրքիայի հաջորդական կառավարությունների ժխտողական շահարկումները և տարածաշրջանում հայ ժողովրդի հանդեպ թշնամական գործողություններն ի զորու չեն մոռացության մատնել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը և նրա նահատակներին։
Այդ պայքարը կտևի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Թուրքիայի կառավարությունն իր մեջ ուժ չի գտել ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը և քայլեր ձեռնարկելու դրա հետևանքների վերացման ուղղությամբ։
09:26 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումները ցեղասպան գաղափարախոսության վերածննդի վկայությունն են. Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը
19:31 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքական խորհրդատվություններ Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարությունների միջև
15:37 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարարը հանդիպում ունեցավ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ
13:55 13/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը վերջնականապես ամրագրում է իր դիրքը որպես անհանդուրժողականության և այլատյացության համաշխարհային կենտրոն. ՀՀ ԱԳՆ
16:30 07/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը և Թուրքիան, անտեսելով ՄԱԿ ԳՔ-ի՝ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադարի կոչը, լայնամասշտաբ ագրեսիա սանձազերծեցին Արցախի դեմ. Արա Այվազյան

Борьба продлится до тех пор, пока правительство Турции не найдет в себе силы признать Геноцид армян - МИД Армении 04/24/2021   09:59  |  Лента новостей
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением в связи с 106-й годовщиной Геноцида армян. В заявлении отмечается:
“Каждый год, 24 апреля, армяне всего мира поминают жертв Геноцида армян, совершенного в начале 20 века. В результате этого беспрецедентного по своим масштабам, заранее запланированного преступления, армянский народ, проживающий на территории Османской империи, стал жертвой насильственного переселения и массовой резни. В течение многих лет младотурецкое и последующие правительства, руководствующиеся идеологией пантюркизма, распространили политику геноцида армян и на Восточную Армению.
В результате этих действий в 1915-1923 гг. было убито 1,5 млн человек, были искалечены сотни тысяч судеб, целый народ лишился своей духовной, образовательной, культурной и экономической собственности, у него было отобрано право жить на большей части своей исторической родины.
В 1878 году на Берлинском конгрессе великие державы и Османская империя взяли на себя обязательство гарантировать безопасность населения ее армянских провинций. Планируя и осуществляя Геноцид армян, младотурецкое правительство свело на нет выданные армянскому народу международные гарантии безопасности и создало прецедент «решения» проблемы защиты прав человека смертным приговором в отношении целого народа.
Эти действия в дальнейшем стали основой для определения преступления геноцида и были отражены в международной конвенции «О предупреждении геноцида и наказании за него». Тем не менее, организаторы Геноцида армян не встали перед международным правосудием.
Безнаказанность за Геноцид армян и сегодня вдохновляет тех, кто планирует новые международные преступления. Последняя война, развязанная Азербайджаном против народа Арцаха, и геноцидальные действия турецко-азербайджанского альянса показали, что подходы «решения» международных проблем силой не изменились.
Преступления против армян Арцаха также подтвердили, что признание Геноцида армян важно не только для исторической справедливости и восстановления истины, но и для безопасности армянского народа.
Целью Геноцида армян было полное уничтожение армянского народа. Благодаря коллективным усилиям армянского народа, поддержке, оказанной пережившим Геноцид разными странами и народами мира, армянский народ с достоинством пережил величайшее бедствие в своей истории.
Сегодня армянский народ в Армении и Диаспоре показывает свою стойкость в борьбе за справедливость и правду. Эта борьба еще раз подтверждает, что ни грубая сила младотурецкого правительства, ни спекуляции на отрицании последующих правительств Турции и враждебные действия в отношении армянского народа в регионе не в состоянии предать забвению первый геноцид 20 века и его мучеников.
Эта борьба продлится до тех пор, пока правительство Турции не найдет в себе силы признать Геноцид армян и предпринять шаги по ликвидации его последствий.