ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանի զարմիկը՝ Հայկ Հեքիմյանը կալանավորվեց 04/28/2021   12:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը քիչ առաջ որոշեց կալանավորել ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանի զարմիկին։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարեց ՀՅԴ ԳՄ անդամ Արծվիկ Մինասյանի զարմիկի՝ Հայկ Հեքիմյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Բենիկ Գալստյանը՝ նշելով, որ դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք կներկայացվի։
Պաշտպանական կողմը դատարանի որոշմանն ամբողջությամբ դեռևս չի ծանոթացել, սակայն, փաստաբանի փոխանցմամբ,  կալանավորելու  միջնորդությամբ քննիչը մատնանշել էր հիմքերից երեքը, որոնցից միայն խոչընդոտման  ռիսկն էր դատարանը հաստատված համարել։
Նշենք, որ  Հեքիմյանի և ոստիկանության ծառայողի միջև առերես հարցաքննություն արդեն եղել է, որի ընթացքում ոստիկանության ծառայողն ինքը հաստատել է, որ հարվածել է Հեքիմյանին, մասնավորապես նշել է, որ ինքը դիտավորյալ չի հարվածել, ձեռքերն անկանոն շարժել է, բայց հնարավոր է, որ կպած լինի և հնարավոր է, որ դրանից տպավորություն լինի, թե հարվածել է։
Հիշեցնենք, որ Հեքիմյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու հատկանիշներով։ Ըստ նախաքննական մարմնի՝ Հեքիմյանն ապրիլի 22-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ընթացքում սկսված հրմշտոցի ժամանակ ոստիկանության ծառայողին հարվածել է։
Նշենք, որ Հեքիմյանը ձերբակալվել էր ապրիլի 23-ին՝  ջահերով երթից առաջ, ըստ նախաքննական մարմնի՝ փախուստը կանխելու համար, մինչդեռ՝ փաստաբանի փոխանցմամբ ապրիլի 22-ին Հեքիմյանը շուրջ 2 ժամ շարունակել է գտնվել ՀՀ գլխավոր դատախազության շենքի տարածքում։ Դատարանը ոչ իրավաչափ էր ճանաչել Հեքիմյանի ձերբակալությունը և ազատ արձակել նրան, սակայն վարույթ իրականացնող մարմինը շտապել է մեղադրանք առաջադրել նրան և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որը, փաստորեն բավարարվել է։ Ընդ որում՝ պաշտպանական կողմի դիտարկմամբ՝ այստեղ խոսքը չի կարող գնալ ՀՀ 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարք կատարելու մասին, քանի որ այս դեպքում խոսքը չի գնում ոստիկանության ծառայողի՝ լիազորությունների կատարման հետ։
13:37 13/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» չի ցանկանում ժողովրդի տրամադրությունները փոխանցել գործադիրին. Արծվիկ Մինասյան
12:22 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանը և բարձրագույն զինվորական հրամանատարությունը պետք է մնան իրենց դիրքերում․ Արծվիկ Մինասյան
17:01 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեղծված իրավիճակը պայթյունավտանգ է, եթե նախագահը կատարի հետ քայլ ու չդիմի ՍԴ. Արծվիկ Մինասյան

Суд арестовал племянника Арцвика Минасяна 04/28/2021 12:39 | Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судь Гагика Погосяна удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Айка Экимяна, племянника члена АРФ “Дашнакцутюн” Арцвика Минасяна, меы пресечения в виде заключения под стражу.Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Беник Галстян, отметив, обжалует решение в Апелляционном суде.
Защита еще полностью не ознакомилась с решением суда, однако, по словам адвоката, следователь в ходатайстве об аресте указал три основания, из которых суд счел подтвержденным лишь риск воспрепятствования.
Отметим, что между Экимяном и полицейскими уже состоялась очная ставка, в ходе которой сотрудник Полиции сам подтвердил, что ударил Экимяна, в частности заявил, что сделает это не умышленно, а беспорядочно размахивал руками и возможно коснулся его, из-за чего создалось впечатление, что он ударил.
Напомним, Экимяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 316(применение насилия в отношении представителя власти) УК Армении. По данным следствия, Экимян во время стычки в ходе состоявшейся 22 апреля акции протеста у здания Генеральной прокуратуры Армении ударил сотрудника Полиции.
Отметим, что Экимян был задержан 23 апреля перед факельным шествием, согласно органу предварительного следствия, с целью пресечения побега. Между тем, как сообщил адвокат, 22 апреля Экимян на протяжении 2 часов продолжал оставаться на территории Генпрокуратуры. Суд признал неправомерным задержание Экимяна и освободил его, однако орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение и обратиться в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое фактически удовлетворили.
Отметим, что Экимян был задержан 23 апреля перед факельным шествием, согласно органу предварительного следствия, с целью предотвращения побега. Между тем, как сообщил адвокат, 22 апреля Экимян на протяжении 2 часов продолжал оставаться на территории Генпрокуратуры. Суд признал неправомерным задержание Экимяна и освободил его, однако орган, осуществляющий производство, поспешил предъявить обвинение и обратиться в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое фактически удовлетворили. Причем, по мнению защиты, здесь речь не может идти о совершении деяния, предусмотренного частью 1 статьи 316 УК РА, так как в данном случае речь не идет об исполнении полномочий сотрудника Полиции.