Օնիկ Գասպարյանը պահանջում է հրապարակել իր ելույթի ձայնագրությունն ամբողջությամբ. Armlur.am 04/20/2021   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանը պապանջել է, որ Անվտանգության խորհուրդն ամբողջությամբ հրապարակի ԱԽ նիստում իր ելույթի ձայնագրությունը։
«Պահանջում եմ հրապարակել այդ օրվա նիստի եզրափակիչ մասում ՀՀ նախագահի ելույթը եւ որից հետո իմ ելույթը ամբողջությամբ»,- ArmLur.am-ի հետ զրույցում ասել է նա։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք՝ ապրիլի 15-ին ԱԽ-ն ներկայացրեց 30.09.2021 թ. նիստին Օնիկ Գասպարյանի զեկույցից արձանագրված մի քանի նախադասություն, որոնցում վերջինս ասում է.
«Պարոն վարչապետ, ըստ էության, իրադրությունը մարտավարական առումով անփոփոխ է, այսինքն որևէ առաջընթաց հակառակորդը չի ունեցել … » հավելելով. « … Ամեն դեպքում զորքերը իրենց խնդիրը կատարում են, առավոտյան մի հատ փոքր հակահարված ձեռնարկեցինք Ջաբրայիլի ուղղությամբ, հաջողություններ ունեցանք … », եզրափակելով իր ելույթը՝ վերջինս նշել է. «Սա է իրավիճակը, շարունակում ենք մեր խնդիրը կատարել ու մինչև վերջ շարունակելու ենք կատարել»:
Այսօր ԱԱԽ-ն հրապարակել է նաեւ նշված նախադասությունների ձայնային տարբերակը՝ իսկ թե ինչ է հաջորդել ու նախորդել նշված մտքերին՝ ԱԱԽ-ն չի հանրայնացրել։
Մինչդե Օնիկ Գասպարյանը դեռեւս 2020 թվականի նոյեմբերին հայտարարել է. «Պատերազմի չորրորդ օրը՝ անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, ես ներկայացրի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն, և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ»:
13:34 16/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկում եմ անհապաղ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հանգամանքների ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծել.Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությունը

Оник Гаспарян требует опубликовать полную аудиозапись выступления на заседании Совбеза - Armlur.am 04/20/2021   15:10  |  Лента новостей
Бывший начальник Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян требует, чтобы Совет безопасности опубликовал полную аудиозапись его выступления на заседании Совбеза.
“Требую опубликовать выступление президента РА в заключительной части заседания этого дня, а после этого мое выступление полностью”, - сказал он в беседе с изданием ArmLur.am.
15 апреля Совбез представил несколько предложений из стенограммы доклада Оника Гаспаряна на заседании от 30 сентября 2020 года. Он, в частности, говорит:
“Господин премьер, по сути, обстановка  в тактическом плане не претерпела изменений, то есть никакого продвижения у противника нет… Далее запись прерывается, после чего он заявляет: "В любом случае войска выполняют свои задачи, утром предприняли небольшой контрудар в направлении Джебраила, добились успехов". Завершая свое выступление, последний заявляет: “В целом ситуация такова. Мы продолжаем выполнять свои задачи и до конца будем выполнять их".
Сегодня Совбез также обнародовал аудиозапись упомянутой стенограммы. А что предшествовало и последовало за указанными мыслями, Совбез не предает огласке.
Между тем Оник Гаспарян еще в ноябре 2020 года заявил: “На четвертый день войны, во время заседания Совета безопасности, я представил наши потери и оценку вооруженных сил относительно создавшейся ситуации, указав на необходимость принятия в течение двух-трех дней мер по прекращению войны, в противном случае наши ресурсы будут исчерпаны в короткий срок, и  в последующие дни мы окажемся в более неблагоприятных для переговорного процесса условиях”.