ՀՔԾ-ն Օնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժել է առանց որեւէ մեկից բացատրություն վերցնելու 04/15/2021   15:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հաղորդման հիման վրա քրեական գործի հարուցումը մերժելու ՀՔԾ որոշման դեմ բողոք կներկայացվի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Օնիկ Գասպարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Մարտիկ Մարտիրոսյանը։
Այս հայտարարությունից հետո Օնիկ Գասպարյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել վարչապետի և ՊՆ նախարարի կողմից առերևույթ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման հատկանիշներով։ ՀՔԾ-ն նախապատրաստված նյութերի հիման վրա որոշում է կայացրել քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին՝ հանցադեպի բացակայության հիմքով։
Փաստաբան Մարտիկ Մարտիրոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին ՀՔԾ որոշումն ակնհայտ անհիմն է, պատրաստվում են բողոքարկել։
«Որոշումն ակնհայտ ապօրինի է։ ՀՔԾ-ն նշում է, թե Սահմանադրությամբ վարչապետն առաջարկություն ներկայացնելու իրավունք ունի, նախագահի չստորագրելու դեպքում սահմանադրական կարգավորումներն են բերում, բայց անտեսում են շատ կարևոր հանգամանք, որ կա դատարանի որոշում, որով Օնիկ Գասպարյանը պետք է շարունակի պաշտոնավարել»,- նշեց փաստաբանը՝ հավելելով, որ Սահմանադրությամբ տարբեր պետական պաշտոնատար անձանց տարբեր լիազորություններ է տրված և նշել, որ Սահմանադրությամբ իրավունք ունեին, ուրեմն՝ կարող էին, չի արդարացնում կայացրած որոշումը. «Դա նույնն է, որ ԳՇ պետին ազատած չլինեին և նոր ԳՇ պետ նշանակած լինեին»։
Ինչ վերաբերում է նյութերի նախապատրաստման ընթացքին, Մարտիրոսյանը նշեց, որ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումից կարող է ասել, որ նյութերի նախապատրաստման ընթացքում բացատրություն տվող անձ չի եղել, ինչը ևս խնդրահարույց է։
«Նյութերին չեմ ծանոթացել, միայն որոշման տեքստից կարող եմ ասել, որ որևէ մեկից բացատրություն չի վերցվել, այդ թվում՝ Օնիկ Գասպարյանից։ Փորձ էլ չի կատարվել»,- նշեց փաստաբանը։
Նրա խոսքով՝ վարույթ իրականացնող մարմինն այս վարույթի ընթացքում պատշաճ չի գործել, ընդամենը հղում է տրվել այն հրապարակային տեղեկություններին, թե Օնիկ Գասպարյանն ազատված է պաշտոնից, ինչ որ մարդ նշանակված է պաշտոնում։ Փաստաբանն ընդգծեց, որ անտեսված է այն հանգամանքը, որ կա դատարանի որոշում, որով Օնիկ Գասպարյանը պետք է շարունակի պաշտոնավարել։
Ինչ վերաբերում է բողոքարկմանը, փաստաբանը նշեց, որ իրավական գործընթացներով իրենց վերապահված բոլոր իրավունքները պետք է իրականացվեն, եթե իրենց վստահորդը հակառակի մասին չասի։ Փաստաբանը նշեց, որ ձգտում են, որ խնդիրը լուծվի ներպետական ատյաններում, բայց չեն բացառում նաև ՄԻԵԴ դիմելու հարցը։
«Բացառված չէ, բայց ամեն դեպքում փորձում ենք լուծում ստանալ ներպետական ատյաններում»,- նշեց փաստաբանը։
Նշենք, որ երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հերթական անգամ հայտարարել է, թե Օնիկ Գասպարյանի կողմից պետական հեղաշրջման փորձ է եղել։
Այս հայտարարության կապակցությամբ հետաքրքրվեցինք փաստաբանից, թե արդյո՞ք կա որևէ քրեական վարույթ՝ հեղաշրջման փորձի վերաբերյալ, ինչին ի պատասխան Մարտիրոսյանը նշեց, որ իրեն նման վարույթ հայտնի չէ, իսկ եթե խոսքը գնում է Օնիկ Գասպարյանի հայտարարությանը, ապա չի էլ կարծում, որ նման գործ հնարավոր կլինի հարուցել՝ անգամ այս պայմաններում, որովհետև որևէ փորձ չի եղել։ Իսկ թե արդյոք քայլեր կձեռնարկվեն՝ նշված հայտարարություններին ընթացք տալու համար, մասնավորապես՝ զրպարտության կամ սուտ մատնություն կատարելու վերաբերյալ հաղորդման տեսքով, փաստաբանը նշեց, որ ցանկացած վարույթ հնարավոր է, եթե վստահորդը նման ցանկություն հայտնի և քննարկման արդյունքում կորոշվի։
«Կարծեմ՝ մամուլի հրապարակում եղավ, Օնիկ Գասպարյանը պատասխանել է, իսկ եթե ցանկություն ունենա այլ վարույթ նախաձեռնելու, պետք է քննարկվի»,- նշեց նա։
20:44 09/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանը փորձեց իր վրայից մաքրել ռազմական խայտառակ պարտության արյունը. Միքայել Մինասյան
16:41 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազաքննչական մարմինները չեն շտապում արձագանքել դատավոր Մհեր Պետրոսյանին սպառնալու մասին հաղորդմանը
12:55 05/04/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՕնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վերադարձնելու որոշման դեմ բողոքներից մեկը կքննի դատավոր Կարեն Ավետիսյանը, մյուսը՝ Արթուր Առաքելյանը
12:13 05/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը մերժվել է

ССС отказала в возбуждении уголовного дела на основании обращения Оника Гаспаряна, не взяв у кого-либо объяснений 04/15/2021   16:08  |  Лента новостей
Защита обжалует решение Специальной следственной службы(ССС) Армении об отказе в возбуждении уголовного дела на основании заявления бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-главы ГШ Мартик Мартиросян.
Как уже ранее сообщило агентство, Административный суд принял исковое заявление Оника Гаспаряна к производству и удовлетворил ходатайство о применении меры по обеспечению иска. Это подразумевает, что Оник Гаспарян должен продолжать пребывать в должности до вынесения судом окончательного решения по этому делу. Отметим, что решение суда о применении меры по обеспечению иска вступает в законную силу с момента его оглашения. Между тем, Пашинян заявил, что Артак Давтян в силу права назначен на пост начальника Генштаба ВС Армении.
После этого заявления Оник Гаспарян представил генеральному прокурору РА заявление о преступлении, требуя возбудить уголовное дело по признакам предполагаемого злоупотребления премьер-министром РА и министром обороны своими должностными полномочиями. ССС на основании подготовленных материалов принял решение об отказе в возбуждении уголовного дела за отсутствием события преступления.
Адвокат Мартик Мартиросян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” назвал отказ в возбуждении уголовного дела явно необоснованным и заявил о намерении обжаловать его.
“Решение явно незаконное. ССС отмечает, что премьер по Конституции имеет право представить возражения, приводят нормы конституционного регулирования в случае отказа президента подписывать, но игнорируют весьма важное обстоятельство, нашедшее отражение в решении суда, которым Оник Гаспарян должен продолжать пребывать в должности”, - указал адвокат. Он добавил, что различные государственные чиновники по Конституции наделены разными полномочиями и отметил, что если обладали по Конституции правом, значит, могли, это не оправдывает вынесенное решение. “Это то же самое, как если бы назначили нового начальника ГШ, не увольняя старого”, - заявил он.
Что касается хода подготовки материалов, Мартиросян отметил, что по решению об отказе в возбуждении уголовного дела он может заявить об отсутствии лиц, давших объяснения при подготовке материалов, что тоже проблематично.
“Я не ознакомился с материалами. Исходя из текста постановления, могу лишь сказать, что ни у кого, в том числе у Оника Гаспаряна, не взяли объяснений. Даже не пытались”, - отметил адвокат.
По его словам, следственный орган в ходе этого производства не действовал должным образом; всего лишь сослался на публичные сведения, согласно которым Оник Гаспарян освобожден от занимаемой должности и что на должность другой человек. Адвокат подчеркнул, что проигнорировано  также наличие постановления суда, которым Оник Гаспарян должен продолжать работу на этом посту.
Что касается обжалования, то адвокат заявил о необходимости реализации всех закрепленных за ними прав, если их доверитель не заявит обратное. По словам адвоката, они стремятся добиться решения проблемы во внутригосударственных инстанциях, но не исключают обращения в ЕСПЧ.