ՄԻՊ-ը միջազգային մարմինների ներկայացուցիչներին նամակ է հղել՝ գերիների վերադարձի հրատապության հարցով 04/19/2021   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների լրացուցիչ տվյալներ եմ ներկայացրել Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության, իրական վիճակի, գերիների ու անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հարցերով: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների լրացուցիչ տվյալներ եմ ներկայացրել Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության, իրական վիճակի, գերիների ու անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հարցերով:
Նամակում առաջնահերթ ցույց է տված, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք կարգավիճակով գերի են և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն: Այս հարցը արհեստական ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 2020թ. 44 գերիների վերադարձին:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում, որը շարունակաբար քարոզվում է պետական մակարդակով։
Ուստի, հաշվի առնելով նշված միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` նրանց ներկայացվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես անկախ հաստատության իրական վիճակի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց»,- գրել է ՄԻՊ-ը։
11:43 18/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիևն իրականացնում է պետական մակարդակով հայատյացության ու թշնամանքի քարոզ, ռասիզմի և ֆաշիստական քաղաքականություն Հայաստանի, Արցախի բնակչության, հայ ժողովրդի նկատմամբ․ ՄԻՊ
23:38 16/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը դիմել է իրավապահ մարմիններին՝ որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ քննություն իրականացնելու նպատակով
20:23 16/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՀԲԸՄ-ի անուրանալի ջանքերը տասնամյակներ շարունակ միտված են եղել Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի միջև կապերի ամրապնդմանն ու զարգացմանը. ՄԻՊ-ը շնորհավորել է միության 115-ամյակը
17:47 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում մարդկային տառապանքների «Պուրակ-թանգարանը» նախատեսված է նաև մանկահասակ երեխաների համար
10:43 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՄԻՊ-ը, Եվրախորհրդարանի պատգամավորները հորդորում են ԵՄ-ին ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր հայ գերիներին ազատելու համար

Омбудсмен Армении обратился к главе ОБСЕ и сопредседателям Минской группы для срочного возвращения пленных 04/19/2021 13:14 | Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Армении представил действующему главе ОБСЕ, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, уполномоченным по правам человека СЕ и ООН, а также в другие международные структуры дополнительные данные о необходимости скорейшего возвращения пленных из Азербайджана.
"В письме в первую очередь указано наличие текущего открытого вооруженного противостояния(armed conflict). С точки зрения международного[гуманитарного] права, это значит, что вне зависимости от того, имеют они статус военнопленных или нет, попали в плен до или после заявления 9 ноября 2020 года, пленные должны быть немедленно освобождены", - написал Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен отметил, что этот вопрос искусственно затягивается с откровенным злоупотреблением правовыми механизмами: их выдают за террористов, удерживают в заключении в нарушение международных правил.
"Между тем, это универсальное требование для автоматического применения международного действия. Противник грубо попирает международные требования к правам человека и международное гуманитарное право, в том числе третью Женевскую конвенцию от 1949 года. Освобождение и возвращение пленных должно рассматриваться исключительно в рамках прав человека и гуманитарных процессов", - отметил Татоян.
Он сообщил, исследования омбудсмена Армении и результаты рассмотрения жалоб подтверждают, что азербайджанские власти с грубейшим нарушением международных требований искусственно затягивают освобождение пленных армянской стороны, специально не сообщают их подлинное число. Они, как указал омбудсмен, проводя подобную политику, нарушают права пленных, причиняют душевные страдания семьям пленных и без вести пропавших, провоцируют напряженность в армянском обществе.
Полученные аппаратом омбудсмена доказательства подтверждают, число удерживаемых в Азербайджане пленных больше, чем подтвердили азербайджанские власти. Это касается также и возвращения 44 пленных до 2020 года.
Исключительную срочность освобождения пленных следует рассматривать также в контексте пропогандируемой на государственном уровне в Азербайджане армянофобии и политики вражды.
"Поэтому, учитывая гуманитарный мандат и роль упомянутых международных органов в вопросе защиты прав человека( прежде всего, права на жизнь) я представил им дополнительные данные Защитника прав человека РА как независимого учреждения о реальном положении дел, затронув вопрос необходимости срочного принятия решительных мер по освобождению и возвращению пленных, прекращению политизации проблемы", - написал Арман Татоян.