Կառավարությունը կփորձի աշխատավարձերի բարձրացման միջոցով ավելացնել գիտության նկատմամբ գրավչությունը 04/08/2021   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գիտության բոլոր մակարդակներում աշխատավարձերը վերանայվելու են, քանի որ մյուս ոլորտների հետ համեմատած՝ գիտությունը, որպես այդպիսին, գրավչություն չունի։ Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Գիտությամբ զբաղվող անձանց միջին տարիքը շատ բարձր է և երիտասարդացման գործընթացը գիտության մեջ տեղի չի ունենում։ Կարծում եմ՝ մենք միանշանակ կարողանալու ենք աշխատավարձերի վերանայման միջոցով գրավչությունն ավելացնել, միանշանակ ավելի շատ երիտասարդներ գնալու են դեպի գիտություն և հնարավորություն են ունենալու գիտությամբ զբաղվելով ապրել, արարել և չփորձել այլընտրանքային աշխատանքներ գտնել»,-ասաց Տիգրան Ավինյանը։
Փոխվարչապետը համոզված է, որ գիտության նկատմամբ և՛ գրավչությունը, և՛ արդյունքներն էականորեն ավելի լավն են լինելու։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ կրթության և գիտության ոլորտում տեղի են ունեցել հիմնարար փոփոխություններ. «Դեռևս 2019թ.-ից բյուջեի հավելյալ միջոցներից տրամադրեցինք գիտության ոլորտին և ձեռք բերվեց շոշափելի քանակությամբ լաբորատոր տեխնիկա, սարքավորումներ»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
11:28 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳիտական ծրագրերի իրականացման համար ֆինանասավորումը կավելանա
10:13 08/04/2021  |  ՄամուլԻ՞նչ եզրակացությունների կարելի է հանգել որոշ շրջանակների աղմուկից․ «Փաստ»
10:02 08/04/2021  |  ՄամուլՀայաստանի քաղաքացիները երբևէ կանգնած չեն եղել այսպիսի ճամփաբաժանի առջև․ «Փաստ»
08:42 08/04/2021  |  ՄամուլԿարող է հավակնել ստերի ու մանիպուլյացիաների գծով «գրոսմայստերի» կոչման․ «Փաստ»
08:40 08/04/2021  |  ՄամուլՓաշինյանն իր կարիերայի ընթացքում մերժել է բոլորին ու ամենայնը. Հիմա Հայաստանը մերժելու հերթն է․ «168 ժամ»
08:37 08/04/2021  |  ՄամուլՓաշինյանը «գցել» է մերձփաշինյանական միավորներին. «Փաստ»
08:19 08/04/2021  |  ՄամուլՓաշինյանը Մարությանին առաջարկել է «լավով» հրաժարական տալ. Վերջինս էլ համարժեք սպառնացել է․ «Հրապարակ»
23:18 07/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը հակված է Նիկոլ Փաշինյանին հարցաքննել կասկածանքի շուրջ՝ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործով

Правительство Армении попытается повысить привлекательность к научной сфере путем повышения зарплат 04/08/2021   12:02  |  Лента новостей
Вице-премьер Армении Тигран Авинян на сегодняшнем заседании правительства заявил о планах правительства пересмотреть зарплаты представителей научной сферы.
По его словам, зарплаты на всех уровнях в научной сфере будут пересмотрены, так как в сравнении с остальными областями наука как таковая не столь привлекательна.
“Средний возраст людей, занимающихся научной деятельностью, очень высок, а процесса омолаживания не происходит. Полагаю, что нам путем пересмотра заработных плат удастся повысить привлекательность. Однозначно больше молодых людей пойдут в науку. Им представится возможность жить, творить, занимаясь наукой, и при этом не пытаться искать альтернативной работы”, - сказал Тигран Авинян.
Вице-премьер убежден в том, что это серьезно подстегнет привлекательность к науке и существенно улучшит результаты.
Со своей стороны премьер-министр Армении Никол Пашинян подчеркнул, что в сфере образования и науки произошли фундаментальные изменения. “Еще  с 2019 года мы выделили дополнительные средства из бюджета на научную сферу и приобрели ощутимое количество единиц лабораторной техники и оборудования”, - сказал Пашинян.