Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը մերժվել է 04/05/2021   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, մերժել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի գործով հայցի ապահովման միջոցը վերացնելու մասին Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցչի միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Օնիկ Գասպարյանն ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի և Արմեն Սարգսյանի գործով, Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացուցիչ Տաթևիկ Սարուխանյանը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ Օնիկ Գասպարյանի նկատմամբ հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին որոշումը վերացնելու մասին։
Միջնորդությունը քննարկվել է ապրիլի 2-ին կայացած դատական նիստի ընթացքում։ Սարուխանյանը պնդել է միջնորդությունը՝ նշելով, որ սույն գործով ակնկալվող վերջնական դատական ակտի «կատարումը» չի կարող դժվարանալ կամ անհնարին դառնալ և բացակայում է հայցի ապահովման անհրաժեշտությունը։
Բացի դա՝ վերջինս պնդել էր, թե հայցադիմումը ենթակա չէր վարույթ ընդունման, հետևաբար, դրա շրջանակներում չէր կարող բավարարվել հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին միջնորդությունը։ Փաշինյանի ներկայացուցիչ Սարուխանյանը նաև մատնանշել է հանրային և անձնական շահերի հարաբերակցության խնդիրների մասին։
Ներկայացված փաստարկների վերաբերյալ հայցվոր կողմի ներկայացուցիչ Արամ Օրբելյանը ներկայացրել է առարկությունները՝ ընդգծելով, որ որևէ հիմնավորում չի ներկայացվել, ավելին, ըստ պատասխանող կողմի, իրենք անգամ վերջնական դատական ակտը չեն պատրաստվում կատարել։
Ըստ Օրբելյանի՝ պատասխանող կողմից երկու անուղղակի բողոք է բերվել՝ հայցադիմումը վարույթ ընդունելու և հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին որոշումների դեմ։
Դատարանը, լսելով կողմերին և ուսումնասիրելով գործի նյութերը, արձանագրել է, որ պատասխանող կողմի միջնորդության առաջին, չորրորդ և հինգերորդ մասերն, ըստ էության, դատողություններ են հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին որոշման իրավաչափության վերաբերյալ, մինչդեռ՝ նշված որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտել կայացման պահից, բողոքարկման ենթակա դատական ակտ չէ, իսկ վարչական դատարանը չունի իր կողմից կայացված և օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերի իրավաչափության ստուգման լիազորություն։
Ինչ վերաբերում է իրավահարաբերության բացակայության ճանաչման հայցի՝ վարույթ ընդունման ենթակա չլինելու վերաբերյալ պատասխանողի պնդումներին, դատարանն արձանագրել է, որ հայցատեսակի մասով եզրահանգման վերաբերյալ իրավական գնահատականը կարող են տալ միայն վերադաս դատական ատյանները՝ օրենքով սահմանված կարգով ներկայացված համապատասխան բողոքների քննության շրջանակներում։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ դատարանը չի անդրադարձել նշված մասերի փաստարկներին, քանի որ դրանք դուրս են միջնորդության քննարկման ծավալներից, և դրանք չեն վերաբերում հնարավոր դատական ակտի կատարման դժվարացման կամ անհնարինության հետ կապված հանգամանքների վերացմանը։
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի նախագահությամբ, մերժել է պատասխանողի միջնորդությունը՝ արձանագրելով, որ պատասխանողը չի ներկայացրել որևէ հիմնավոր փաստարկ առ այն, որ հանգամանքների փոփոխությամբ պայմանավորված` վերացել է հայցի ապահովման միջոցի անհրաժեշտությունը, իսկ դատական ակտերի իրավաչափության վերաբերյալ պատասխանողի ներկայացուցչի փաստարկները հիմք չեն հայցի ապահովումը վերացնելու համար։
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել ենք՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը երեք հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ վիճարկելով իրեն ԳՇ պետի պաշտոնից ազատելու որոշման իրավաչափությունը։ Ներկայացված հայցադիմումներից մեկի շրջանակներում ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին փաստաբանի միջնորդությունը, ինչը ենթադրում է, որ Օնիկ Գասպարյանը պետք է պաշտոնավարի մինչև սույն գործով դատարանի վերջնական որոշումը։
17:05 26/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վերադարձվել է այն հիմնավորմամբ, որ հայցատեսակը ճիշտ չէ. դատավորը պարզաբանում է

Дело Оника Гаспаряна: суд отклонил ходатайство представителя Пашиняна об отмене меры по обеспечению иска 04/05/2021   12:57  |  Судебный репортаж
Административный суд Армении под председательством судьи Мгера Петросяна отклонил ходатайство представителя Никола Пашиняна об отмене меры по обеспечению иска по делу бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил РА Оника Гаспаряна.
Напомним, ходатайство об отмене решения о применении меры по обеспечению иска Оника Гаспаряна против Никола Пашиняна и Армена Саркисяна подала представитель премьера Татевик Саруханян.
Ходатайство было рассмотрено на состоявшемся 2 апреля заседании суда. Саруханян настояла на ходатайстве, отметив, что ожидаемое “исполнение” окончательного судебного акта по данному делу не может быть затруднено или стать невозможным и что необходимости в обеспечении иска нет.
Кроме того, она утверждала, что исковое заявление не подлежала принятию к производству, следовательно, ходатайство о применении меры по обеспечению иска в рамках него не могло быть удовлетворено. Саруханян также указала на проблемы в соотношении общественных и личных интересов.
Представитель стороны ответчика Арам Орбелян возразил против приведенных доводов, подчеркнув, что каких-либо обоснований не было приведено, более того, согласно стороне ответчика, они даже не собираются исполнять окончательный судебный акт.
По словам Орбеляна, ответчик подал две косвенные жалобы против решений о принятии искового заявления к производству и применении меры по обеспечению иска.
Суд, выслушав стороны и изучив материалы дела, констатировал, что первая, четвертая и пятая части ходатайства ответчика, по сути, являются суждениями относительно правомерности решения о применении меры по обеспечению иска. Между тем, указанное решение вступило в законную силу с момента вынесения, не является подлежащим обжалованию судебным актом, а Административный суд не обладает полномочием по проверке правомерности вынесенных им и вступивших в законную силу судебных актов.
Что касается  утверждений ответчика относительно того, что иск о признании отсутствия правоотношений не подлежит принятию к производству, суд констатировал, что правовую оценку касательно заключения в части, касающейся вида иска, могут дать только вышестоящие судебные инстанции в рамках рассмотрения соответствующих жалоб, поданных в порядке, установленном законом.
С учетом вышеизложенного, суд не коснулся доводов по этой части, поскольку они находятся вне объемов рассмотрения ходатайства и не относятся к устранению обстоятельств, связанных с затруднением или невозможностью исполнения возможного судебного акта.
Административный суд РА под председательством судьи Мгера Петросяна отклонил ходатайство ответчика, указав, что ответчик не привел каких-либо обоснованных доводов в пользу необходимости отмены  меры по обеспечению иска ввиду изменения обстоятельств, а аргументы представителя ответчика относительно правомерности судебных актов не являются основанием для отмены меры по обеспечению иска.
Как уже ранее сообщало агентство,  Оник Гаспарян подал в Административный суд три иска. Он оспаривает правомерность решения об увольнении его с поста начальника ГШ. В рамках одного из поданных ходатайств Административный суд удовлетворил ходатайство адвоката о применении меры по обеспечению иска, что подразумевает, что Оник Гаспарян должен пребывать в должности до вынесения окончательного решения по данному делу.