ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգը Հայաստանում կմնա մինչև ամսվա վերջ 03/09/2021   14:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի նախկին ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգը, ով իր մանդատի իրականացման գործում թերացել է և Հայաստանի պահանջով վաղաժամկետ դադարեցրել իր առաքելությունը, դեռ Հայաստանում է։ Հաթթինգը՝ լիազորությունները դադարեցնելուց հետո էլ չի լքել երկիրը, ավելին՝ շարունակելու է պարտականությունները կատարել, մինչև պաշտոնի համար նոր՝ ժամանակավոր պաշտոնակատարի թեկնածությունը կհաստատվի։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի Հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Սարգսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ Հաթթինգը Հայաստանը կլքի միայն մարտի վերջին։
«Կառավարությունը և ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ը համաձայնեցրել են դադարեցնել նրա գործունեությունը Հայաստանում։ Մինչև ամսվա ավարտը ինքը լքելու է երկիրն ու գործուղվելու է այլ տեղ»,- ասաց Սարգսյանն ու կրկին չնշեց պատճառների մասին։
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ից էլ հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարին Հայաստան գործուղելու համար արդեն դիմել են ԱԳՆ-ին, սպասում են գերատեսչության հաստատմանը, որից հետո էլ պաշտոնակատարը կստանձնի պարտականությունները։ Իսկ այդ ընթացքում Մարիան Քլարք-Հաթթինգն է շարունակելու զբաղվել գրասենյակի ղեկավարմամբ։
«Դեռ ինքն է լինելու, մինչ իր մեկնելը։ Եթե ԱԳՆ-ն հաստատի՝ նոր ժամանակավոր պաշտոնակատարը կգա։ Սպասում ենք եկող երկու շաբաթների ընթացքում ԱԳՆ-ի հաստատմանը, որպեսզի համապատասխան անձը գա»,- եզրափակեց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ երեկ մամուլում տեղեկություն էր հայտնվել առ այն, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգին մեղադրում էին հօգուտ Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի լրտեսություն կատարելու համար։
Այսօր ԱԳՆ-ն պաշտոնապես հաստատել է, որ ներկայացուցչի լիազորությունները դադարեցվել են։ «Հայկական կողմի համար խնդրահարույց է եղել ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարին Քլարկ-Հաթթինգի իր մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատաոճը, ուստի ՀՀ կառավարության կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել Քլարկ-Հաթթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ: Որոշման մասին ՄԱԿ-ի Մշտական Համակարգողը ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են»,-նշել է ԱԳՆ խոսնակը։
Դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների գնահատմամբ՝ առաջին անգամ է հանդիպում դեպք, երբ դիվանագետի առաքելությունն ընդհատելու համար որպես փաստարկ է օգտագործվում աշխատաոճը, ինչը լուրջ փաստարկ չէ։ Դիվանագետն իր առաքելությունն իրականացնում է մանդատի շրջանակներում և Հայաստանի իշխանությունների հետ նրա առնչությունները պետք է լինեն կոնկրետ ծրագրերի շրջանակներում։ Ուստիեւ, կարծիքներ կան, որ պատճառները շատ ավելի խորն են, քան ԱԳՆ-ն պաշտոնապես ներկայացնում է։
14:04 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն ակնկալում է, որ լրագրողները պետք է ներկայացնեն ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարիան Քլարկ-Հաթթինգի լրտեսության վերաբերյալ փաստերը
12:40 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՅՈւՆԻՍԵՖ -ի Հայաստանի ներկայացուցչի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումն աննախադեպ է Հայաստանի համար. սակայն Հայաստանը չի պահանջել, որ լրտեսության մեջ կասկածվողն անհապաղ հեռանա
23:20 20/01/2021Մեսրոպ Առաքելյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի հետ
10:41 15/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից. ՅՈՒՆԻՍԵՖ
21:01 25/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարկ–Հաթինգին

Глава армянского бюро UNICEF Мариан Кларк-Хаттинг останется в Армении до конца месяца 03/09/2021 15:05 | Лента новостей
Экс-глава армянского бюро UNICEF Мариан Кларк-Хаттинг, чьи полномочия были досрочно прекращены, пока еще в Армении. Кларк-Хаттинг после прекращения полномочий не покинула страну. Более того, она продолжит исполнять свои полномочия до утверждения кандидатуры временно исполняющего обязанности главы армянского офиса.
Глава по программам коммуникаций UNICEF в Армении Зара Саркисян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” сообщила, что Хаттинг покинет Армению в конце марта.
“Правительство и UNICEF договорились прекратить ее деятельность в Армении. До конца месяца она покинет страну и будет командирована в другое место”, - сказала Саркисян, вновь не указав причин.
Для командирования в Армению временно исполняющего обязанности главы армянского бюро из UNICEF уже обратились в МИД; ждут утверждения ведомства, после чего и.о. главы приступит к исполнению своих обязанностей. А пока офис будет возглавлять Мариан Кларк-Хаттинг.
“Пока она будет, до своего отбытия. Если МИД утвердит, то прибудет новый врио. В течение грядущих двух недель будем дожидаться одобрения МИД, чтобы соответствующий человек прибыл”, - резюмировала Саркисян.
Напомним, накануне в прессе появилась информация о том, что власти Армении объявили руководителя армянского бюро ЮНИСЕФ Мариан Кларк-Хаттинг персоной нон грата за шпионаж в пользу Азербайджана и Великобритании. Также сообщалось, что она покинула Армению.
Сегодня в МИД официально подтвердили информацию о прекращении полномочий представителя UNICEF. “Недостатки при реализации представителя UNICEF Марин Кларк-Хаттинг своего мандата и неконструктивный стиль работы оказались проблематичными для армянской стороны, поэтому правительство РА приняло решение прекратить полномочия Кларк-Хаттинг в качестве представителя UNICEF в Республике Армения. Постоянный координатор ООН и представители UNICEF проинформированы об этом решении", - отметила пресс-секретарь МИД Армении.
По оценке представителей дипломатического корпуса, впервые имеет место случай, когда стиль работы используется в качестве аргумента для прерывания миссии дипломата, что не является серьезным доводом. Дипломат выполняет свою миссию в рамках мандата, и его контакты с властями Армении должны быть конкретно в рамках программ. Поэтому, бытует мнение, что причины гораздо глубже, чем их официально представляет МИД.