Սա քաղաքական հետապնդում է, չեմ ընդունում ինձ առաջադրված մեղադրանքը, ոչ մի ցուցմունք չեմ տալու. Վազգեն Մանուկյան 03/04/2021   11:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը հրավիրվել է Քննչական կոմիտե։ Լրագրողների հետ զրույցում Մանուկյանը անդրադառնալով քրեկան գործին, նշեց, որ քաղաքական հետապնդում է, չի պատրաստվում հարցերին պատասխանել։
«Ինձ չի հետաքրքրում ինչ հարցեր են տալու, որովհետև ես ոչ մի հարցի չեմ պատասխանելու, ոչ մի ցուցմունք էլ չեմ տալու։ Ես ասել եմ նախադասություններ, թող իրավաբանները մեկնաբանեն՝ այդ նախադասություններն ինչ են նշանակում։ Ես ոչ մի ցուցմունք տալու առիթ կամ պատճառ չունեմ»։
Մանուկյանի խոսքով՝ երկրում վերջին 2,5 տարվա ընթացքում խախտվում է Սահմանադրությունը՝ ընդ որում երկրի ղեկավարի կողմից։
«Պատերազմի ավարտից հետո՝ արդեն ոչ ռազմական վիճակում, ինքը շարունակում է Ադրբեջանին տալ Սյունիքի հողերը։ Դա նշանակում է ամենամեծ հանցագործությունը, և դա ամենամեծ խախտումն է Սահմանադրության, որը կարող է կատարվել։ Կարծում եմ, որ իր դեմ պետք է քրեական գործեր հարուցել և հետապնդել»։
Մանուկյանն ասաց, որ չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը։ Նշեց, որ փետրվարի 20-ի ելույթից նախադասություններ կվերցնեն, իրենց ուզած ձևով կմեկնաբանեն, ինքն էլ չի փոշմանել իր հայտարությունների համար։
«Ես ասել եմ այն, ինչ ասել եմ, թող իրենք որոշեն դա ինչ է նշանակում»։
Մանուկյանը նշեց նաև, որ դժվարանում է ասել՝ գործը որքանով կանդրադառնա շարժման ընթացքի վրա,։ Նա  վստահեցրեց՝ պայքարը համաժողովրդական է, կլինեն մարդիկ, ովքեր կպայքարեն, եթե անգամ ինքը կալանավորվի։ Մանուկյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս գործը շարունակվելու է։
Հիշեցնենք, որ Վազգեն Մանուկյանը երեկ ՀՀ Քննչական կոմիտեի կողմից ստացել էր ծանուցագիր, որից պարզ էր դարձել, որ իշխանությունը զավթելուն ուղղված հրապարակային կոչեր կատարելու փաստի առթիվ 2021 թ․ փետրվարի 20-ին հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածով և որոշում է կայացվել է Վազգեն Մանուկյանին գործում ներգրավել որպես մեղադրյալ։
Այդ նպատակով Վազգեն Մանուկյանը կանչվել է ՀՀ Քննչական կոմիտե հարցաքննության՝ վերջինիս մեղադրանք առաջադրելու և որպես մեղադրյալ հարցաքննելու նպատակով։

“Это политическое преследование”: Вазген Манукян прокомментировал уголовное дело против него 03/04/2021 11:29 | Лента новостей
Кандидат от “Движения за спасение Родины” Вазген Манукян вызван в Следственный комитет Армении. Комментируя уголовное дело, Манукян заявил, что политическое преследование и что не собирается отвечать на вопросы.
“Мне не интересно, какие мне вопросы зададут, потому что я не отвечу ни на один вопрос и показаний не дам. Я произнес предложения, пусть юристы истолковывают значение этих предложений. И меня нет ни повода, ни причины давать какие-либо показания”, - сказал Манукян в беседе с журналистами.
По словам Манукяна, в стране за последние два с половиной года нарушается Конституция, причем, как указал он, со стороны руководителя страны.
“После окончания войны, уже в невоенных условиях он продолжает раздаривать земли Сюника Азербайджану. Это самое большое преступление, которое может быть совершено и самое вопиющее нарушение Конституции. Полагаю, что это против него должны возбудить уголовное дело и преследовать его”, - отметил он.
Манукян заявил, что не признает вину в инкриминируемом ему деянии. По его словам, произнесенные им высказывания будут толковать, как им заблагорассудится. При этом он отметил, что не сожалеет о сказанном.
“Я сказал то, что сказал. Пусть они решают, что это означает”, - заявил он. Манукян при этом затруднился сказать, как дело повлияет на ход движения. Он заверил, что борьба носит общенациональный характер. По его словам, окажутся люди, которые будут бороться, если даже его арестуют. Манукян выразил убеждение в том, что дело продолжится.
Напомним, Вазген Манукян вчера получил повестку из Следственного комитета РА, из которой становится ясно, что по факту озвученных 20 февраля 2021 года публичных призывов к захвату власти возбуждено уголовное дело по статье 301 УК РА. Принято решение привлечь Вазгена Манукяна в качестве обвиняемого.