Հայտնի է պատերազմի հետևանքով 4005 զոհի և 2392 անհետ կորած զինծառայողների մասին 02/18/2021   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առողջապահության նախարարությունից Aysor.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ այս պահի դրությամբ 3577 դիակ անցել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ «Փաստինֆո»-ին նախարարությունից հայտնեցին, որ սա արդեն հաստատված թիվն է, ևս 428 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում:
Փաստացի, զոհերի պաշտոնական թիվն այս պահին 4005-ն է։
Հիշեցնենք, որ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը հունվարի 20-ին Աժ ամբիոնից՝ հայտարարել էր, որ զոհերի թիվը չի անցնի 4000-ը, փաստորեն փետրվարի 18-ի դրությամբ այս թիվն արդեն իսկ անցել է։
Հայկական կողմը փետրվարի 16-ի դրությամբ հաղորդել է նահատակված 2312 հայորդու անուն։ ԱՆ-ի տվյալների համեմատությամբ՝ կարող ենք փաստել, որ 1265 անուն գաղտնի է պահվում։ Ի դեպ, նշենք, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ անհետ կորածների խնդրով 2392 մարդ է դիմել ռուս խաղաղապահներին։ Նրանց ճակատագրի մասին, սակայն մինչև օրս տեղեկություններ չկան։
Այսպիսով, ունենք 4005 զոհ եւ 2392 անհետ կորած։
Հիշեցնենք, որ «Փաստինֆո»-ի գրավոր հարցումների հիման վրա ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը խուսափել էր հրապարակել զոհված եւ անհետ կորած զինծառայողների թիվը՝ համարելով դա պետական ու ծառայողական գաղտնիք։
ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը պետական գաղտնիք է որակել նաեւ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների թիվը։
20:18 17/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի հայկականությունն ապացուցող հուշարձանները ոչնչացվում են
19:56 17/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իշխանությունները վախենում են հայտնել պատերազմի ընթացքում զոհվածների իրական թիվը». քաղաքագետ
23:39 16/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօր հայկական կողմին է հանձնվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված 106 անձի մարմին․ Արցախի նախագահ
22:05 16/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԻ սկզբանե էլ պարզ էր, թե որն է թշնամու նպատակադրումը. Էդգար Էլբակյան
20:45 16/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶինգրքույկներում պատերազմին մասնակցելու մասին գրառման ընթացակարգը. ՊՆ պարզաբանում
23:09 15/02/2021  |  ՔաղաքականՉեմ կարող բացառել, որ Ալիևը և կապիտուլյանտը գաղտնի բանակցություններ են ունեցել. Սերժ Սարգսյան
22:56 15/02/2021  |  ՔաղաքականԿապիտուլանտը իմ նախագիծը չէ, նա այն ուժերի նախագիծն է, ում հետ ես երբեք որևէ ընդհանուր բան չէի կարող ունենալ. Սերժ Սարգսյան

Известно о 4005 погибших и 2392 без вести пропавших военнослужащих на войне в Арцахе 02/18/2021   15:39  |  Лента новостей
Tела 3577 погибших прошли судебно-медицинскую экспертизу с 27 сентября 2020 года по 13 февраля 2021 года, сообщили Aysor.am в министерстве здравоохранения Армении.
Как заявили "ФактИнфо" в министерстве, это уже подтвержденная цифра, еще 428 образцов находятся в стадии прохождения ДНК-экспертизы.
Фактически,  официальное число погибших по состоянию на данный момент составляет 4005 человек. Напомним, вице-премьер Армении Тигран Авинян 20 января с трибуны парламента заявил, что число погибших в ходе войны не превысит 4 тыс. Между тем, по данным на 18-е февраля, оно уже превысило 4 тыс..
Армянская сторона, по данным на 16-е февраля, сообщила о 2312 погибших. В сравнении с данными Минздрава, можно констатировать, что имена 1265 человек держатся в секрете. Отметим, что министерство обороны РА ранее сообщила, что 2392 человека обратились к российским миротворцам по вопросу о пропавших без вести на войне. Сведений об их судьбе, однако, по сей день нет. Таким образом, у армянской стороны 4005 погибших и 2392 пропавших без вести.
Напомним, в ответ на письменные запросы "ФактИнфо" министерство обороны РА отказалось обнародовать число погибших и без вести пропавших военнослужащих, посчитав эту информацию  государственной и служебной тайной.
Офис вице-премьера Армении Тиграна Авиняна тоже счел государственной тайной информацию о количестве армян, находящихся в плену в Азербайджане.
16:01 18/12/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Сведений о попавших в окружение в Арцахе резервистах из Ширака пока нет – глава общины Сарапат