Ադրբեջանցի զինվորականներն արդեն մեկ ամիս է, ինչ պարբերաբար կրակոցներ են արձակում Կապանի բնակավայրերի հարևանությամբ 02/01/2021   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցի զինվորականները Կապանի մի քանի գյուղերի հարևանությամբ արդեն մեկ ամիս է պարբերաբար կրակոցներ են արձակում։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Կապանի քաղաքապետ Գևորգ Փարսյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ ՄԻՊ-ն ահազանգել էր, որ Կապանի Ճակատեն, Ներքին Հանդ, Շիկահող, Եղվարդ, Ագարակ, Ուժանիս գյուղերի հարևանությամբ ադրբեջանական զինվորականները կրակոցներ են արձակում փոքր, ինչպես նաև խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ լինելով հարբած վիճակում։
Կապանի համայնքապետը հաստատեց տեղեկությունները նշելով, որ հստակ չգիտեն ադրբեջանցիներն օդ են կրակում, թե ոչ, բայց կրակոցները հնչում են․ «Մեկ ամիս է հնչում են կրակոցները, բայց որ ասեմ ինչ-որ բան վնասված է կամ կրակոցների տեղ է երևում, այդպես չէ։ Ամեն ուղղության վրա գոյություն ունեն զինվորական պատասխանատուներ կամ հրամանատարներ»,-ասաց Գ.Փարսյանը՝ ավելացնելով, որ երկկողմ և եռակողմ հանդիպումների ժամանակ այդ հարցը բարձրացվում է. «Նման դեպքերում իրենց հրամանատարները պետք է կանխեն այդ կրակոցները։ Ասում են, որ անթույլատրելի է, վստահեցնում՝ կպատժեն, կսաստեն, բայց այդ ուղղությամբ ինչ-որ լուծումներ դեռ չենք տեսնում»։
Նրա փոխանցմամբ՝ կրակոցներ առավել հաճախակի հնչում են հերթափոխի սկզբնական շրջանում, հետո աստիճանաբար դադարում ու ավելի հազվադեպ դառնում։
Գևորգ Փարսյանն ընդգծեց՝ եթե ալկոհոլի ազդեցության ներքո են կրակում, միանշանակ վտանգավոր է, քանի որ այդ պահին ոչ ադեկվատ վիճակում են գտնվում։ Ճիշտ է, այդ բնակավայրերում վնասված կառույցներ կամ շենքեր չկան, սակայն, ինչպես նշեց Կապանի համայնքապետը, բնակիչներն անհանգստացած են ստեղծված իրավիճակով և մտահոգ։
16:57 30/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով կայուն օպերատիվ իրավիճակը չի փոփոխվել. ՊՆ
19:26 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի համայնքապետերը հրաժարվել են հանդիպել մարզ մեկնած Տիգրան Ավինյանի հետ. Կապանի համայնքապետը ահազանգում է նոր անվտանգային խնդիրների մասին
18:34 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական շփման գծի ամբողջ երկայնքով սահմանային միջադեպեր չեն արձանագրվել. ՊՆ
20:15 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշին հայկական քաղաք է, այն ուղղակի հանձնվեց.քաղաքացիները հակադարձում են Փաշինյանին
19:49 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի վերահսկողությանն անցած ՀՀ տարածքներում կատարված հանցագործությունները կքննեն Ադրբեջանի քննչական մարմինները. Նրանք կարող են բերման ենթարկել հայ վարորդին. փաստաբան
23:04 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների հապշտապ ճշգրտումը նախկին՝ խորհրդային հանրապետությունների սահմաններով, զուրկ է որևէ իրավական հիմքից. Աշոտ Ղուլյան
16:12 14/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանի մոտ 700 հա հողատարածք բնակիչները վախենում են մշակել. Թշնամու դիտարկման տակ է անցել

Азербайджанские военные уже месяц периодически открывают стрельбу по соседству с селами в Капанском районе 02/01/2021   13:38  |  Лента новостей
Азербайджанские военные уже месяц периодически открывают стрельбу по соседству с несколькими селами в Капанском районе. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщил мэр города Капана Геворк Парсян.
Нa инцидент ранее отреагировал омбудсмен Армении Арман Татоян. Омбудсмен Армении на своей странице в Facebook сообщил, что азербайджанские военные открывают огонь в непосредственной близости от сел Чакатен, Неркин Ханд, Шикаох, Егвард, Агарак, Ужанис Капанского района Сюникской области Армении как из стрелкового, так и крупнокалиберного оружия.
Глава общины Капана подтвердил информацию, указав, что они не располагают точными сведениями о том, стреляют ли азербайджанцы в воздух или нет, но выстрелы раздаются. “Уже месяц слышна стрельба, но утверждать, что что-то повреждено или видны следы от выстрелов, не могу, это не так. На каждом направлении есть ответственные военные или командиры”, - рассказал Г. Парсян. Он добавил, что в ходе двусторонней и трехсторонней встреч этот вопрос поднимается. В подобных случаях их командиры должны пресекать стрельбу. “Говорят, что это недопустимо, заверяют, что накажут, осадят, но мы не видим в этом направлении каких-либо решений”, - сказал он.
По его словам, чаще всего выстрелы раздаются на начальном этапе дежурства, затем стрельба постепенно утихает, выстрелы звучат реже.
Геворк Парсян подчеркнул, что если стреляют под воздействием алкоголя, то это однозначно опасно, потому что в этот момент  находятся в неадекватном состоянии. Правда, в этих населенных пунктах нет поврежденных строений или зданий, однако, как отметил мэр Капана, жители встревожены сложившейся ситуацией.