Արցախյան հակամարտության լուծման ընթացքում իշխանությունները մեծապես ապավինել են քաղաքական լուծումներին.Սիրանուշ Սահակյան 01/07/2021   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան հակամարտության լուծման ընթացքում իրավական բաղադրատարրն ընգծված չի եղել, իշխանությունները մեծապես ապավինել են քաղաքական լուծումներին: Այս մասին «Ազգային աղետ և վերածնունդ. իրավական բաղադրիչը» խորագրով ժողովի ժամանակ ասաց փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը:
Փաստաբանի համոզմամբ՝ վերջին տարիներին Ադրբեջանը ցանկացած գնով նսեմացրել է Մինսկի խմբի ձևաչափը, և այս պայմաններում, երբ մենք չէինք գտնում որպես այլընտրանք խնդրի լուծման իրավական ուղին, սրանով կարծես թե լեգիտիմացվում էր վեճի լուծման ռազմական ճանապարհը.
«2020 թվականին մենք ականատես եղանք ռազմական հանգուցալուծմանը:Որքանով էր ուժի գործադրումն իրավաչափ՝ դեռևս պատասխանները տրված չեն, մինչդեռ այս հարցը կարևոր նշանակություն ունի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իրավաչափությունը գնահատելու համար»,-ասաց Սիրանուշ Սահակյանը:

Правовая составляющая не акцентировалась при урегулировании конфликта в Арцахе - юрист 01/07/2021 13:45 | Карабахский конфликт
Правовая составляющая не акцентировалась в ходе решения Арцахского конфликта; власти в большей степени полагались на политические решения. Об этом заявила адвокат Сирануш Саакян в ходе дискуссии на тему “Национальная катастрофа и возрождение: правовая составляющая”.
По убеждению адвоката, за последние годы Азербайджан любой ценой умалял значение формата Минской группы, и в этих условиях, когда мы не находили правового пути урегулирования проблемы как альтернативы, тем самым, казалось бы, легитимировался военный путь разрешения спора.
“В 2020 году мы стали очевидцами военной развязки. Ответы на вопрос о правомерности применения силы пока не даны. Между тем вопрос имеет важное значение для оценки правомерности заявления от 9-го ноября”, - сказала Сирануш Саакян.