Իշխանության հետ կոալիցիա կազմելու դեպքում ԲՀԿ-ն, որպես քաղաքական ուժ, կվերանա.քաղտեխնոլոգ 12/29/2020   15:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության հետ կոալիցիա կազմելու դեպքում ԲՀԿ-ն որպես քաղաքական ուժ կվերանա,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նման հայտարարությամբ է հանդես եկել քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
Հիշեցնեք, որ օրեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, թե քաղաքական խորհրդակցություններ է սկսում խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի հետ՝ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հարցի շուրջ։ Մինչդեռ ընդդիմությունը, Հայրենիքի փրկության շարժումը պահանջում է Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, իսկ արտահերթ ընտրությունների անցկացումն այս փուլում համարվում է կործանարար երկրի համար։ Այդուհանդերձ, այսօր տեղեկություն տարածվեց մամուլում, որ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը պատրաստվում է հանդիպել Նիկոլ Փաշինյանի հետ։
Քաղտեխնոլոգը նկատեց, որ ճիշտ է,  սա դեռեւս տարածված տեղեկատվության մակարդակով է, բայց ԲՀԿ-ն դեռ չի հերքել, որ նման հանդիպում է կայանալու:
Նրա կարծիքով՝ վարչապետը ցանկություն ունի փորձել 17-ի դաշինքից ԲՀԿ-ին իր կողմը գրավել, ինչպես նախկինում ՀՀԿ-ն էր անում։ Այսինքն՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարող է փորձել կոալիցիոն կառավարություն ձևավորել և նախարարական պորտֆելներ տալ՝ դրանով փորձելով բաժանել Հայրենիքի փրկության շարժումը, քանի որ ԲՀԿ-ն մարդկային մեծ ռեսուրս ունի։
« Սա ՀՀԿ-ի կողմից օգտագործված տեխնոլոգիա է, բայց երբ ՀՀԿ-ն էր սա առաջարկում, նրանք ինչ-որ ազդեցիկ դիրք ունեին և կարող էին իրենց պայմանները առաջադրել, քանի որ, չնայած հասարակաության կողմից մերժվում էին, բայց պարտված չէին և ունեին իրենց ընտրազանգվածը, հիմա իրավիճակը այլ է, գործող վարչապետը հասարակության կողմից մերժված է, պատերազմում պարտվել է, կապիտուլյացիա է ստորագրել և քաղաքական սուբյեկտ չի ներկայացնում, բայց ուզում է նույն քաղաքականությունն իրականացնել՝ ինչ հանրապետականները»,-ասաց փորձագետը:
Քաղտեխնոլոգը դժվարացավ պատասխանել՝ կհաջողվի՞ իշխանությանը ԲՀԿ-ին իր կողմը գրավել, թե՝ ոչ, քանի որ ԲՀԿ-ն հակված է վարչապետի փոփոխության հասնել.
«ԲՀԿ-ն Հայրենիքի փրկության շարժման ակտիվ անդամ է և փորձում է շարժումը առաջ տանել, չկան ինչ-որ մեսիջներ, որ փորձում է կոալիցիա ձևավորել, որովհետև պետք է հասկանալ, հենց ԲՀԿ-ն կոալիցիա կազմի, որպես կուսակցություն զրոյացվելու է, ով այսօր վարչապետի կողքը կանգնեց, նա զրոյացվում է»,-ասաց Բադալյանը:
Քաղտեխնոլոգն արձանագրում է՝ իշխանության հետ կոալիցիա կազմելու դեպքում ԲՀԿ-ն, որպես քաղաքական ուժ, կվերացվի, Հայրենիքի փրկության շարժումը կշարունակի իր գործունեությունը, «Իմ քայլը» և վարչապետը ոչինչ չեն շահի, իսկ ԲՀԿ-ն իմիջային շատ ուժեղ հարված կստանա:
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ վարչապետը փորձում է ԲՀԿ-ի կապիտալը օգտագործելով երկարացնել իշխանությունը. «Վարչապետը հասկանում է, որ իմքայլականներով չի կարող իշխանություն պահել, քանի որ մերժված է թե՛ Ռուսաստանի, թե՝ Արևմուտքի, թե՝ հայ հասարակության կողմից»,-ասաց Արմեն Բադալյանը:
Մեր այն հարցին՝ արտահերթ ընտրությունների անցկացման դեպքում ի՞նչ վտանգներ կլինեն, քաղտեխնոլոգը պատասխանեց.
«Կախված է նրանից, թե ո՞վ կկազմակերպի ընտրությունները և երբ, Արևմուտքը և Ռուսաստանը ինչպե՞ս կվերաբերվեն այդ գործընթացին, Հայաստանի ինստիտուցիոնալ կառույցները ի՞նչ վերաբերմունք կունենան վարչապետի նկատմամբ:
Ենթադրենք, վարչապետը փետրվարի կեսին գնաց ընտրությունների այդ դեպքում ընդդիմությունը կարող է համաձայն չլինել, շրջափակման ենթարկել ընտրատեղամասերը, ինչպես վարչապետը՝ դատական համակարգի շենքերը և խափանի ընտրական գործընթացը»,-ասաց Արմեն Բադալյանը:
18:25 04/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼՀԿ-ն սկսել է քաղաքական առևտուր՝ ընդդիմադիր այլ ուժերի հետ՝ իշխանափոխությունից հետո ինչ-որ բարձր պաշտոն ստանալու նպատակով. քաղտեխնոլոգ
20:29 27/11/2020  |  ՔաղաքականՍոթքի դեպքերով Ալիևն անուղղակի ստորացնում է Փաշինյանին, ցույց է տալիս, որ երբ իր զորքն ուզի կմտնի դուրս կգա ՀՀ տարածք. քաղտեխնոլոգ
13:34 17/11/2020  |  ՔաղաքականՎարչապետը հրաժարվում է արտահերթ ընտրություններից, քանի որ գիտի դրանից հետո վարչապետ չի լինելու. քաղտեխնոլոգ
19:41 14/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Փուլային տարբերակով միայն մի դեպքում կարող է ընդունելի լինել. առաջին փուլում պետք է հստակեցվի ԼՂՀ-ի կարգավիճակը՝ անկախության ամրագրումը. քաղաքագետ
14:52 19/09/2020  |  Քաղաքական«Տպավորություն է՝ Արսեն Ջուլֆալակյանին ասել են՝ դու շեֆին դուր չես գալիս, մանդատդ վայր դիր»․ Արմեն Բադալյան
13:13 19/09/2020  |  Քաղաքական«Արայիկ Հարությունյանն ընդամենը պատվեր կատարող է, պետք է պայքարել պատվիրատուի դեմ»․ Արմեն Բադալյան
16:48 15/08/2020  |  ՔաղաքականՈչ թե Hard Talk-ի հաղորդավարն էր բարդ հարցեր տալիս, այլ վարչապետը հստակ չի պատկերացնում՝ այս երկիրն ուր է ուզում տանել. քաղտեխնոլոգ

Партия Царукяна в случае формирования коалиции с блоком Пашиняна прекратит свое существование как политсила – эксперт 12/29/2020 16:39 | Лента новостей
Если "Процветающая Армения" сформирует коалицию с властью Никола Пашиняна, то ППА прекратит свое существование как политическая сила. Такое мнение в беседе с “ФактИнфо” высказал политтехнолог Армен Бадалян.
Напомним, на днях Никол Пашинян заявил о начале политических консультаций с парламентскими и внепарламентскими политсилами по вопросу о проведении досрочных выборов. Между тем оппозиция в лице “Движения за спасения Родину” требует отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра Армении и считает проведение внеочередных выборов на данном этапе пагубным для страны. Тем не менее, сегодня в прессе появилась информация о том, что лидер ППА Гагик Царукян собирается встретиться с Николом Пашиняном.
По словам политтехнолога, хотя информация тиражируется в СМИ, но ППА еще не опровергла ее. По его мнению, премьер из альянса 17-ти хочет перетянуть ППА на свою сторону, как это делала раньше РПА. То есть, по словам эксперта, Никол Пашинян может попытаться сформировать коалиционное правительство и раздать министерские портфели, тем самым стремясь внести раскол в “Движение за спасение Родины”, поскольку ППА обладает огромным человеческим ресурсом.
“Это примененная Республиканской партией Армении технология, но когда это предлагала РПА, тогда они обладали каким-то влиянием и могли выдвигать им условия, поскольку, несмотря на то, что общество их отвергало, они, однако не были побеждены и имели свой электорат”, - заявил Бадалян. По словам эксперта, нынче ситуация другая: действующий премьер отвергнут обществом, потерпел поражение в войне, подписал капитуляцию и не представляет из себя политического субъекта, но хочет вести ту же политику, что республиканцы.
Политтехнолог затруднился с ответом на вопрос, удастся ли властям перетянуть ППА на свою сторону или нет, поскольку “Процветающая Армения” стремится добиться смены премьера. “ППА является активным членом “Движения за спасение родины” и пытается продвигать его. Каких-либо месседжей, указывающих на то, что она пытается сформировать коалицию, нет, потому что надо понимать, что как только ППА сформирует коалицию, то она как партия обнулится. Кто сегодня поддержит премьера, тот превратиться в ноль”, - сказал Бадалян.
Политтехнолог полагает, что ППА в случае формирования коалиции с властью прекратит свое существование как политсила, но “Движение за спасение Родины” продолжит свою деятельность. По его словам, “Мой шаг” и премьер ничего не выиграют, но по имиджу ППА будет нанесен серьезный удар.
По мнению эксперта, премьер пытается использовать капитал ППА, чтобы продлить сою власть. “Премьер понимает, что не сможет удержать власть с помощь “мойшаговцев”, так как отвергнут и со стороны России, и Запада, и армянского общества”, - считает Армен Бадалян.
Отвечая на вопрос по поводу возможных рисков в случае проведения досрочных выборов, политтехнолог отметил: “Зависит от того, кто организует выборы, и от того, как отнесутся Запад и Россия к этому процессу, а также отношения институциональных структур Армении к премьеру”.
“Предположим, премьер-министр в середине февраля пойдет на выборы. В таком случае оппозиция может не согласиться, окружить избирательные участки, как это делал премьер в случае с судебной системой, и сорвать избирательный процесс”, - сказал Армен Бадалян.