Քննություն է տարվում՝ պարզելու Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները 12/21/2020   15:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում քննություն է տարվում՝ Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանի կողմից օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ քննչական կոմիտեի կայքէջից։
2020թ. դեկտեմբերի 21-ին ՀՀ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության Գորիսի բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-2251 հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Նույն օրը` ժամը 06:30-ին, Գորիս համայնքի ղեկավար Առուշ Առուշանյանը ձերբակալվել է՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու կասկածանքով:
Քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթ, կատարվում է նախաքննություն:
Հիշեցնենք, որ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում են քննվում նաև Գորիս համայնքի ղեկավարի կողմից թույլ տրված առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ 2019թ. մայիսի 25-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 2019թ. նոյեմբերի 11-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 3152-րդ հոդվածով, 2020թ. մարտի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 133-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով, 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործերը:
13:57 21/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀյուրընկալությունն ավարտվել է դանակահարությամբ. հարուցվել է քրեական գործ՝ սպանության հատկանիշներով

СК Армении сообщил подробности задержания мэра Гориса 12/21/2020   16:17  |  Криминальная хроника
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА ведется расследование по установлению обстоятельств  попытки организации и проведения мэром Гориса Арушом Арушаняном митинга с нарушением установленного законом порядка. Об этом сообщается на сайте Следственного комитета РА.
21 декабря текущего года в горисском отделе СУ СК по Сюникской области возбужднео уголовное дело по признакам части 1 статьи 34-225.1.  В тот же день, в 06:30, глава общины Горис Аруш Арушанян был задержан по подозрению в попытке организации и проведения собрания.
Уголовное дело принято Главным управлением по расследованию осоо важных дел СК к производству, ведется следствие.
Напомним, в ведении Главного управление по расследованию особо важных дел СК находятся также возбужденные 25 мая 2019 года по факту совершенных мэром Гориса предполагаемых деяний уголовные дела по пункту 1 части 3 статьи 178  и части 2 статьи 308 УК РA, а также  уголовные дела, возбужденные 11 ноября 2019 года  по статье 315.2 и 18 марта 2020 года – по пункту 7 части 2 статьи 133, части 2 статьи 322 УК РА.