Արտակ Բեգլարյանը հանդիպել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի դափնեկիր Միրզա Դինայի հետ 12/10/2020   15:25  |  Մեկնաբանություն
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը դեկտեմբերի 10-ին հանդիպել է իրաքյան եզդի գրող, իրավապաշտպան ակտիվիստ, «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի 4-րդ դափնեկիր Միրզա Դինայի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանի գրասենյակը։
Պաշտպանը ներկայացրել է ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի ընթացքում Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացված պատերազմական հանցագործությունները և ընդգծել, որ չնայած աղաղակող վայրագություններին և իր բոլոր կոչերին՝ միջազգային մարդասիրական ու իրավապաշտպան համայնքը պատշաճ չի արձագանքել մարդկության դեմ այդ հանցագործությանը և ժամանակին գործնական քայլեր չի ձեռնարկել մարդասիրական աղետը կանխելու ուղղությամբ:
Անդրադառնալով Արցախում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին՝ Արտակ Բեգլարյանն ընդգծել է միջազգային հանրության պարտավորությունն ու աջակցելու անհրաժեշտությունը զոհվածների մարմինների ու գերիների վերադարձի, ինչպես նաև տեղահանված և անօթևան մնացած մարդկանց խնդիրների լուծման հարցում: Միրզա Դինայը շեշտադրել է, որ անվերապահորեն սատարում է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման ու այլ իրավունքների պաշտպանության պայքարին՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցելու նաև ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի պատճառով ստեղծված մարդասիրական աղետի հետևանքների վերացման աշխատանքներին: Պաշտպանի ուղեկցությամբ Միրզա Դինայը այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել զոհված ազատամարտիկների հիշատակին:
13:30 27/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մոտ 50-60 ռազմագերու մասով տվյալ ունենք, որոնցից մոտ 30-ի ինքնությունը կարողացել ենք պարզել. Արտակ Բեգլարյան
13:04 27/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊետք է առավելագույն ջանքերով Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրենք. Արտակ Բեգլարյան

Омбудсмен Арцаха встретился с лауреатом гуманитарной премии «Аврора» Мирзой Диной 12/10/2020   16:21  |  Лента новостей
Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Артак Бегларян 10 декабря встретился с иракским езидским писателем, правозащитником, 4-ым лауреатом гуманитарной премии «Аврора» Мирзой Диной.
Омбудсмен представил военные преступления, совершенные против народа Арцаха во время азербайджано-турецкой агрессии и подчеркнул, что, несмотря на чудовищные зверства и все его призывы, международное гуманитарное и правозащитное сообщество не отреагировало должным образом на преступления против человечности и не предприняло практических шагов для предотвращения гуманитарной катастрофы.
Что касается гуманитарной ситуации в Арцахе, Артак Бегларян подчеркнул обязанность и необходимость международного сообщества поддержать возвращение тел погибших и заключенных, а также решение проблем перемещенных лиц и бездомных.
Мирза Дина подчеркнул, что безоговорочно поддерживает борьбу за самоопределение и защиту других прав народа Арцаха, выразив готовность поддержать устранение последствий гуманитарной катастрофы, вызванной азербайджано-турецкой агрессией.
В сопровождении Защитника Мирза Дина посетил Степанакертский мемориал, чтобы отдать дань памяти павшим борцам за свободу.