Գյանջայի հօդս չցնդած օդանավակայանը. RazmInfo 11/25/2020   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Razm.info-ն շարունակում է ներկայացնել, թե որոնք էին Ադրբեջանի ռազմավարական նշանակության այն ենթակառուցվածքները, որոնց վրա այդպես էլ չուղղվեցին «Իսկանդերի» հրթիռները։
«Այսօր պատերազմատենչ հարևանի տարածքի բոլոր ուղղություններով, ընդհուպ մինչև ամենակարևոր ենթակառուցվածքներ, գերժամանակակից հզոր հարվածային ուժ է ուղղված։ Եվ այսօր Հայաստանի զինուժի գերագույն գլխավոր հրամանատարն աչքը չի թարթելու, հարկ եղած դեպքում, «Իսկանդերի» համազարկի հրաման արձակելիս։ Ու դա հարևան երկրում շատ լավ գիտեն»: Սերժ Սարգսյան, 25.03.2017թ․
ԹԻՐԱԽ №4. ԳՅԱՆՋԱՅԻ ՀՕԴՍ ՉՑՆԴԱԾ ՕԴԱՆԱՎԱԿԱՅԱՆԸ
2020թ․ հոկտեմբերի 4-ին Արցախի նախագահի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտարարեց, թե «Գյանջայի ռազմական օդանավակայանը հօդս ցնդեց»։ Այդ և հաջորդած օրերին ցանցում հայտնված տեսանյութերից հնարավոր եղավ ենթադրել, որ հարվածները հասցվել են «Սկադի» հրթիռներով։ Ընդ որում՝ ակնհայտ դարձավ, որ օդանավակայանին նշանակալի վնաս չի հասցվել։
Razm.info-ն դեռ կանդրադառնա «Սկադի» հրթիռների կիրառման առաջացրած հարցերին, իսկ այժմ խոսենք Գյանջայի միջազգային օդանավակայանի մասին։
Օդանավակայանը գտնվում է քաղաքի հյուսիսարևմտյան մասում։ Ի սկզբանե, խորհրդային տարիներին, այն երկակի նշանակության էր։ Ադրբեջանում տևական ժամանակ այն օգտագործվում էր բացառապես քաղաքացիական նպատակներով, սակայն վերջին շրջանում այն սկսվեց նորից օգտագործվել և՛ քաղաքացիական, և՛ ռազմական նպատակներով։ Մասնավորապես թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների սկզբից հենց այստեղ տեղակայվեցին թուրքական F-16 կործանիչները։ Արցախից հրթիռային հարվածից հետո այդ կործանիչները տեղափոխվեցին այլ օդանավակայան։
Թուրքական F-16 կործանիչները Գյանջայի միջազգային օդանավակայանում. հոկտեմբերի 3
Եթե «Սկադի» հրթիռները կպնեին իրենց թիրախին, ապա օդանավակայանը թեև հօդս չէր ցնդի, սակայն F-16-երի ոչնչացումն էապես կթեթևացներ մեր հակաօդային պաշտպանության խնդիրը։ Հիշեցնենք, որ այդ F-16-երը հենց ՀՕՊ ճնշելու համար մասնագիտացած թուրքական 151-րդ ու 152-րդ էսկադրիլիաներից էին։
Սակայն հարցն այն է, որ «Սկադի» հրթիռների գործարանային հավանականային շեղումը 450 մետր է։ Այս պայմաններում մի քանի հրթիռներով ակնկալել օդանավակայանի երաշխավորված խոցում՝ անհնար է։ Մինչդեռ «Իսկանդերի» դեպքում հավանականային շեղումը չի գերազանցում մի քանի տասնյակ, իսկ որոշ դեպքում՝ անգամ մի քանի մետրը։
Շարունակելի․․․
13:17 24/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԷս պահին դիրքերի վերադասավորում է ընթանում, ինչի հիման վրա ընթանալու է հաջորդ պատերազմը.գործարար Վահրամ Միրաքյան
00:03 24/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Չկրակված հրթիռներ 4. ինչ թիրախներ ուներ «Իսկանդերը». Razm.info
22:02 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Պատերազմի առաջին օրվանից զոհվել են Արցախի ԱԻՊԾ 4 փրկարար ծառայող, վիրավորվել ՝ 17-ը
21:25 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ֆրանսիան ներդնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունից տուժած հայ բնակչության աջակցության կառուցվածքային համակարգ
19:27 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Չէի պատկերացնում, որ հայ զինվորի հետևից չէին գնա, այն էլ՝ վիրավորների հետևից. անհետ կորած զինվորի մայր
19:25 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռուս խաղաղապահն ու Արցախի ԱԻՆ 4 աշխատակից վիրավորվել են Մատաղիսի մոտ ականի պայթյունից
17:21 23/11/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-202011 օրվա ծառայած երեխային տարել են առաջնագիծ.անհետ կորած զինվորի հորեղբայր

Не взлетевший на воздух аэропорт Гянджи - Razm.info 11/25/2020   13:46  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Специализированный военный сайт Razm.info продолжает представлять инфраструктуру стратегического назначения Азербайджана, на которую с армянской стороны так и не были нацелены ракеты ОТРК "Искандер".
"Сегодня по всем направлениям территории жаждущего войны соседа, вплоть до самых важных объектов инфраструктуры, направлена сверхсовременная мощная ударная сила. И сегодня верховный главнокомандующий вооружёнными силами Армении даже глазом не моргнёт, отдавая, в случае необходимости, приказ о нанесении залпового удара "Искандером". И это в соседней стране очень хорошо знают». Серж Саргсян, 25.03.2017 г..
Цель №4. НЕ ВЗЛЕТЕВШИЙ НА ВОЗДУХ АЭРОПОРТ ГЯНДЖИ
4 октября 2020 года пресс-секретарь президента Арцаха Ваграм Погосян заявил, что "военный аэропорт Гянджи взлетел на воздух". Судя по видеоматериалам, появившимся в Сети в этот и в последующие дни, можно было предположить, что удары были нанесены ракетами “СКАД”. Более того, стало очевидно, что аэропорту не понес значительного ущерба. Razm.info еще коснется вопросов, возникающих в связи с применением ракет “СКАД”, но сейчас речь пойдет о международном аэродроме Гянджи.Аэропорт расположен в северо-западной части города. Изначально, в советские годы, он имел двойное назначение. В Азербайджане длительное время он использовался исключительно в гражданских целях, но в последний период он снова стал использоваться как в гражданских, так и в военных целях. В частности, здесь с самого начала турецко-азербайджанских военных учений дислоцировались турецкие истребители F-16. После ракетного удара из Арцаха эти истребители были переброшены в другой аэропорт.
Турецкие истребители F-16 в международном аэропорту Гянджи. 3 октября
Если бы ракеты “СКАД” угодили в цель, аэропорт не взлетел бы на воздух, но уничтожение F-16 значительно упростило бы задачу нашей ПВО. Напомним, что эти F-16 из состава 151-й и 152-й турецких эскадрилий ВВС Турции специализировались как раз на подавлении ПВО.
Однако дело в том, что заводское возможное отклонение ракет “СКАД” от цели составляет 450 метров. В этих условиях нельзя ожидать гарантированного поражения аэропорта несколькими ракетами. Тогда как в случае с ОТРК “Искандер” вероятное отклонение не превышает нескольких десятков, а в некоторых случаях и нескольких метров.
Продолжение следует..."
11:38 25/11/2020  |  Лента новостейПашинян считает, что разблокирование транспортных связей может изменить всю логику развития в регионе
11:31 25/11/2020  |  Карабахский конфликтНикол Пашинян надеется на скорое восстановление работы МГ ОБСЕ для продолжения переговоров
11:14 25/11/2020  |  Лента новостейНикол Пашинян считает, что пребывание российских миротворцев в Карабахе не ограничится 5 годами
00:15 25/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Глава МИД Армении обсудил с заместителем госсекретаря США ситуацию в Арцахе
18:13 24/11/2020  |  Лента новостейПутин переговорил по телефону с Пашиняном
18:00 24/11/2020  |  Азербайджанская военная агрессия-2020Владимир Путин оценил усилия России по урегулированию в Карабахе