Պուտինին խնդրում ենք՝ ինչ որ ձևով ազդի Ադրբեջանի վրա, որ թողնեն Կարմիր խաչը և խաղաղապահները մտնեն Հադրութ և Ջաբրայիլ. Անհետ կորած զինծառայողի հայր 11/24/2020   14:30  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անհետ կորած զինծառայողների ծնողները ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանության դիմաց են՝ իրենց երեխաների ճակատագրի վերաբերյալ պատասխաններ են ակնկալում ՌԴ իշխանություններից։
Եղիշե Զաքունցը որդու հետ հոկտեմբերի 10-ին է զրուցել, բայց ծնողներ կան, որ առաջին օրվանից կապ չեն ունեցել իրենց զավակների հետ։
«Բոլոր ծնողներն այստեղ են. ամեն ճանապարհները փորձեցինք՝ ՊՆ, Կարմիր խաչ և Հայաստանի կառավարություն։ Հանդիպում եղավ վարչապետի հետ։ Բոլոր ծնողներին չի բավարարում այն քայլերը որոնք կատարվում է, մենք չենք տեսնում արդյունքներ»։
Զաքունցը նշեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում իրենց տեղեկացրել են, որ հանձնաժողով է ստեղծվելու, սակայն որդին մեկ ամսից ավելի է անհետ կորած է.
«Դուք պատկերացնո՞ւմ եք ինչ հետևանքներ կարող են լինել»։
Դեսպանության շենքի մոտ հավաքված ծնողները վստահեցնում են, որ հայաստանյան բոլոր մարմիններն իրենց սպառել են և որոշել են դիմել ՌԴ։
Պահանջում են, որ հնարավորինս արագ Վլադիմիր Պուտինն իրենց անձամբ աջակցի։
«Ռուսական կողմին՝ Վլադիմիր Պուտինին խնդրում ենք, որպեսզի ինքը աջակցի և ինչ որ ձևով ազդի Ադրբեջանի կառավարության վրա, որ թողնեն Կարմիր խաչը և խաղաղապահ զորքերը մտնեն Հադրութ և Ջաբրայիլ, որպեսզի կարողանան զոհված հերոսների դիերը դուրս բերեն»,- ասաց Եղիշե Զաքունցը։

Акция у посольства РФ в Ереване: родители без вести пропавших военнослужащих просят Путина оказать им содействие 11/24/2020 15:01 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Родители без вести пропавших военнослужащих собрались перед зданием посольства России в Армении. Они надеются получить ответы от властей РФ относительно судьбы своих детей.
Егише Закунц говорил с сыном 10 октября, но есть родители, которым с первого дня не могли связаться со своими детьми.
“Все родители тут. Мы испробовали все способы вплоть до обращения в Минобороны, Красный крест, властям Армении. Состоялась встреча с премьер-министром. Никого из родителей не удовлетворяют предпринимаемые шаги. Мы не видим результатов”, - заявил участник акции.
Закунц отметил, что в ходе встречи с Николом Пашиняном им сообщили, что будет создана комиссия, однако сын уже месяц, как пропал без вести.
“Вы представляете, какие могут быть последствия?!” - сказал он.
Собравшиеся у здания посольства родители заверяют, что все инстанции в Армении себя исчерпали и потому они решили обратиться к РФ.
Они требуют, что Владимир Путин как можно скорее лично оказал им содействие.
“Мы обращаемся к российской стороне, Владимиру Путину с просьбой оказать содействие, повлиять каким-то образом на правительство Азербайджана, чтобы оно разрешило Красному кресту и миротворцам войти в Гадрут и Джабраил для эвакуации тел погибших героев” , - заявил Егише Закунц.