Ինձ եմ համարում ստեղծված վիճակի թիվ 1 պատասխանատուն.Նիկոլ Փաշինյան 11/18/2020   10:15  |  Մեկնաբանություն
Իրավիճակը հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն ես եմ,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Սիրելի ժողովուրդ, սիրելի հայրենակիցներ.
Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում բազմիցս խոսել ենք սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմի, նրանում մեր ունեցած անհաջողությունների, դրանից հետո ստեղծված վիճակի եւ այդ վիճակի մանրամասների մասին:
Եկել է ժամանակը խոսելու ստեղծված վիճակը հաղթահարելու ուղիների, մեթոդների եւ ծրագրերի մասին: Ասել եմ արդեն, որ ինձ եմ համարում ստեղծված վիճակի թիվ 1 պատասխանատուն:
Իրավիճակը հաղթահարելու եւ երկրում կայունություն ու անվտանգություն հաստատելու հիմնական պատասխանատուն նույնպես ես եմ: Ընդգծում եմ, որ ոչ միայն մտադիր չեմ հրաժարվել այդ պատասխանատվությունից, այլեւ ամբողջությամբ լծված եմ այդ գործին:
Առաջիկայում մեր ամենակարեւոր անելիքների ճանապարհային քարտեզը հետեւյալն է.
1.Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացի վերականգնում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ձեւաչափով՝ Արցախի կարգավիճակի եւ իրենց բնակության վայրեր արցախցիների վերադարձի հարցի առաջնահերթության ընգծմամբ:
2. Ապահովել արցախցիների վերադարձը իրենց հայրենի օջախներ: Ամբողջությամբ վերականգնել Արցախի բնականոն կյանքը: ԼՂ իշխանությունների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների վնասված տների, բնակարանների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
3. Զոհված զինծառայողների եւ քաղաքացիների ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
4. Պատերազմական գործողությունների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տուժած բնակելի եւ հանրային կառույցների եւ ենթակառուցվածքների վերականգնում:
5. Հաշմանդամություն ստացած զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների, պրոթեզավորման գործընթացի եւ մասնագիտական վերապատրաստման ապահովում:
6. Գերեվարված զինվորականների եւ քաղաքացիական անձանց շուտափույթ վերադարձ: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում: Անհետ կորածների ճակատագրերի շուտափույթ պարզաբանում: Նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների ապահովում:
7. Պատերազմին մասնակցած անձանց եւ ընդհանուր առմամբ հանրության հոգեբանական ռեաբիլիտացիայի համակարգի ձեւավորում:
8. Զինված ուժերի բարեփոխումների ծրագրի հաստատում եւ բարեփոխումների մեկնարկ:
9. Կորոնավիրուսի համավարակի հաղթահարում եւ դրա հետեւանքների վերացում:
10. Տնտեսական ակտիվության միջավայրի վերականգնում:
11. Ժողովրդագրական խնդիրների լուծման ծրագրերի ակտիվացում:
12. Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների եւ կուսակցությունների մասին նոր օրենքի ընդունում:
13. Մասնագիտացված դատավորների ինստիտուտի ներդրում՝ որպես հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծման առաջին քայլ: Ապօրինի գույքի բռնագանձման օրենքի կիրարկման մեկնարկ:
14. Հայաստանյան քաղաքական և քաղաքացիական համայնքի ներկայացուցիչների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում:
15. Սփյուռքի հայկական կառույցների և առանձին անհատների հետ մշտական թեմատիկ կոնսուլտացիաների անցկացում: Հայաստանյան և սփյուռքի առանձին անհատների և կառույցների ներգրավում վերոնշյալ գործընթացների մեջ:
Այս ամենի կարեւորագույն նպատակը Հայաստանի ժողովրդավարական կայունության ապահովումն է եւ երաշխիքների ստեղծումը, որ Հայաստանում իշխանության ձեւավորմանը ժողովրդի ազատ կամարտահայտման միջոցով որեւէ բան չի սպառնում:
Այս ճանապարհային քարտեզի իրագործման համար կառավարության կազմում փոփոխություններ եմ իրականացնում։
Փոփոխությունների իմաստը եւ նպատակը կլինի վերը նշված ծրագրի առավել արդյունավետ իրականացումը եւ կառավարության կազմի առավելագույն հարմարեցումը հենց նշված ճանապարհային քարտեզի իրագործմանը:
Սիրելի հայրենակիցներ, սիրելի ժողովուրդ.
Այս միջոցառումների իրագործումը անշրջելի ինստիտուցիոնալ ռելսերի վրա դնելը կտեւի վեց ամիս: 2021 թվականի հունիսին հանդես կգամ ճանապարհային քարտեզի իրագործման հաշվետվությամբ, ինչի արդյունքներով հանրային կարծիքը ու արձագանքը հաշվի առնելով որոշում կկայացնենք հետագա անելիքների վերաբերյալ:
Ուզում են նաև առանձնահատուկ շնորհակալություն հայտնել ՀՀ պետական կառավարական համակարգի ախատակիցներին, ինչպես նաև ՀՀ ԱԺ «Իմ Քայը» խմբակցությանը այս դժվարին ժամանակահատվածում ցուցաբերած աշխատանքի և համախմբվածության համար։ Մենք շատ աշխատանք ունենք կատարելու և պարտավոր ենք հաջողել։ Ի գործ»,-գրել է Փաշինյանը:
09:38 18/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը նոր որոշում է ստորագրել
09:33 18/11/2020  |  ՄամուլԿառավարության 80 տոկոսը կփոխվի. Նիկոլ Փաշինյանը վճռական է տրամադրված. «Ժողովուրդ»
09:13 18/11/2020  |  ՄամուլՀրաժարականների շքերթը կշարունակվի. «Հրապարակ»
21:41 17/11/2020Նոյեմբերի 10-ից օդում կախված հարցը մեկն է՝ վարչապետի հրաժարականը
15:21 17/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի՝ «պատերի տակ վնգստացողների հարցերը լուծելու» արտահայտությունը չի քննվի կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կողմից
13:34 17/11/2020  |  ՔաղաքականՎարչապետը հրաժարվում է արտահերթ ընտրություններից, քանի որ գիտի դրանից հետո վարչապետ չի լինելու. քաղտեխնոլոգ

Пашинян назвал себя главным ответственным за сложившуюся ситуацию и обозначил пути выхода из нее 11/18/2020   11:21  |  Комментарий
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что главным ответственным за стабилизацию ситуации в стране и ее безопасность является он.
"За последнюю неделю мы много говорили о начавшейся с 27-го сентября войне, наших неудачах в ней, возникшей после этого ситуации и ее деталях. Настало время поговорить о путях, методах и программах выхода из сложившейся ситуации", - написал премьер на своей странице в Facebook.
Он указал, что считает себя ответственным номер 1 за сложившуюся ситуацию, а также за преодоление ее последствий и установление стабильности.
Пашинян подчеркнул, что “не только не намерен отказываться от этой ответственности, но целиком занят этим делом”.
Никол Пашинян представил "дорожную карту" самых важных планов, который предстоит реализовать в ближайшем будущем:
1. Возобновление переговорного процесса по карабахскому вопросу в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ с акцентом на статус Арцаха и приоритетность возвращения арцахцев в места их проживания.
2. Обеспечение возвращения арцахцев в свои родные очаги, полное восстановление нормальной жизни в Арцахе. Восстановление поврежденных домов, квартир и инфраструктуры на территориях, находящихся под контролем властей Нагорного Карабаха.
3. Обеспечение социальных гарантий семьям погибших военнослужащих и граждан.
4.  Восстановление жилых и общественных сооружений и инфраструктуры, пострадавших во время боевых действий на территории Республики Армения.
5. Обеспечение социальных гарантий, протезирования и профессиональной подготовки военнослужащих, получивших инвалидность.
6. Скорейшее возвращение попавших в плен военнослужащих и гражданских лиц, обеспечение социальных гарантий их семьям. Скорейшее выяснение судьбы пропавших без вести, обеспечение социальных гарантий их семьям.
7. Формирование системы психологической реабилитации людей, участвовавших в войне, и общественности в целом.
8. Утверждение Программы реформирования Вооруженных Сил и начало реформ.
9.  Преодоление пандемии коронавируса и устранение его последствий.
10. Восстановление атмосферы для экономической активности.
11. Активизация программ по решению демографических проблем.
12.  Внесение поправок в Избирательный кодекс и принятие нового закона о политических партиях.
13. Внедрение института специализированных судей как первый шаг к созданию антикоррупционного суда. Задействование закона о конфискации незаконного имущества.
14. Проведение регулярных тематических консультаций с представителями политической и гражданской общественности Армении.
15. Проведение регулярных тематических консультаций с армянскими организациями и отдельными лицами диаспоры. Привлечение представителей армянской диаспоры и диаспоральный структур к участию в вышеуказанных процессах.
"Важнейшая цель всего этого заключается в обеспечении демократической стабильности в Армении и создании гарантий с тем, чтобы нейтрализовать угрозы формирования властей в Армении посредством свободного волеизъявления народа", - пояснил Пашинян.
По его словам, что для реализации этой "дорожной карты"  производятся изменения в составе правительства. Он отметил, что смысл и цель изменений заключаются в повышении эффективности реализации вышеупомянутой программы и максимальной адаптации состава правительства к имплементации упомянутых пунктов.
"Чтобы поставить процесс реализации данных мероприятий на надежные институциональные рельсы, потребуется шесть месяцев. В июне 2021 года я выступлю с отчетом о реализации дорожной карты, по результатам которого с учетом общественного мнения и реакции будет принято решение о дальнейших шагах", - сказал Пашинян.
Он поблагодарил работников системы государственного управления Армении, а также парламентскую фракция “Мой шаг” за проделанную работу и сплоченность, проявленные в этот трудный период. "Нам многое предстоит сделать и мы обязаны добиться успеха. За дело", - написал Пашинян.