Հարուցվել է քրեական գործ՝ միջազգային ահաբեկչության հատկանիշներով. Մեկնաբանում է Զինդատախազը 10/15/2020   18:12  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանի կողմից իրականացված ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ կան շուրջ երկու տասնյակ և ավելի հարուցված քրեական գործեր ինչպես ագրեսիվ պատերազմի, այլև՝ այլ հանցագործությունների։ ՀՀ Զինվորական դատախազ Վահե Հարությունյանը հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ասել է, որ ՀՀ զինվորական դատախազության կողմից հարուցվեց քրեական գործ՝ միջազգային ահաբեկչության հոդվածով, ինչը հիմնավորվել է քրեական գործերով կատարված նախաքննությամբ և բավարար հիմքեր են ձեռք բերվել առ այն, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից թիրախավորվել է ՀՀ ներքին կայունությունն ապահովող հասարակական հարաբերությունները՝ մարդկանց կյանքը, առողջությունը, խաղաղ բնակչությունը, խաղաղ բնակավայրերը, տրասնպորտի և այլ միջոցները, այսինքն՝ ռազմական որևէ գործողության մասին խոսել չի կարելի ՀՀ ԶՈՒ-երի նկատմամբ, ուղիղ թիրախավորված է խաղաղ բնակավայրերը և բնակչությունը։
Հարությունյանի խոսքով՝ կան  մարդկանց սպանության, մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներ ստանալու, գույքերի վնասումների  բազմաթիվ  փաստեր։

В Армении заведено более 20 уголовных дел по факту агрессии Азербайджана, в том числе по статье о международном терроризме 10/15/2020   18:33  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Касательно совершенных Азербайджаном военными преступлениями возбуждено более двух десятков уголовных дел как по факту ведения агрессивной войны, так и другим преступлениям, сообщил в четверг журналистам военный прокурор Армении Ваге Арутюнян.
Он сообщил, что Военная прокуратура возбудила уголовное дело по статье “международный терроризм”, что подтвердило проведенное расследование по уголовным делам. Он заявил, что получено достаточно фактов того, что военно-политическое руководство Азербайджана взяло под прицел общественные отношения, обеспечивающие внутреннюю стабильность в Армении – жизнь и здоровье человека, мирных жителей и поселения, средства связи, которые никак не связаны с военными действиями и ВС Армении, а напрямую целились в мирные населенные пункты и жителей.
По словам Арутюняна, есть факты, то есть четкие последствия совершенных ими преступлений – убийство людей, получения ими телесных повреждений разной степени тяжести, повреждение имущества.