Ադրբեջանը տեռորիստների հետ սկսել է համագործակցել դեռեւս 1992 թվականին. Վաղարշակ Հարությունյանը փաստեր հրապարակեց 10/15/2020   16:10  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանը տեռորիստների հետ իր համագործակցությունն սկսել է դեռևս ղարաբաղյան առաջին պատերազմի ժամանակ՝ 92-94թթ,- այս մասին ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդական Վաղարշակ Հարությունյանը:
Վերջինս նաև ներկայացրեց փաստաթղթեր, որոնք վկայում են ահաբեկիչների հետ Ադրբեջանի համագործակցության մասին։ Մասնավորապես՝ Վ.Հարությունյանը հրապարակեց Ադրբեջանի ներկայիս գենշտաբի պետի ստորագրությամբ մի փաստաթուղթ, որի համաձայն՝ 520 հոգի ներգրավվում են Ադրբեջանի զորամաս և մասնակցում մարտական գործողություններին․
«Կա նաև հրաման, որ զորակոչեն պահեստազորից սպաներին, որոնք տիրապետում են ֆարսի լեզուն, կան 15 հոգու ազգանուններ, որոնք զորակոչվել են․ սա խոսում է նրա մասին, որ տեռորիստների հետ համագործակցության ճանապարհը Ադրբեջանը բացել է դեռևս 92թ-ին և այսօր շարունակում է այդ գործողությունը՝ ներգրավել տարածաշրջան, որը հանդիսանում է սպառնալիք ոչ միայն Ղարաբաղի և Հայաստանի, այլ՝ տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար, ինչի մասին հայտարարել է Իրանի Հանրապետությունը և ՌԴ-ն»,-ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը։
Ճեպազրույցի ընթացքում բանախոսը ընդգծեց նաև, որ թե՛ համանախագահ երկրները, թե ՌԴ նախագահը և Արտաքին հետախուզության պետը, թե՛ Ֆրանսիայի նախագահը, ԱՄՆ պետքարտուղարը և էլի շատ երկրներ փաստեր են ներկայացրել, որ ռազմական գործողություններին մասնակցում են վարձկաններ, որքան էլ, որ Թուրքիայի և Ադրբեջանի նախագահները շարունակում են հերքել։

Азербайджан начал сотрудничать с террористами еще в 1992 году: Вагаршак Арутюнян опубликовал факты 10/15/2020   16:35  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджан начал сотрудничать с террористами еще в период Первой карабахской войны, в 1992-94 гг.. Об  этом заявил в ходе брифинга в четверг главный советник премьер-министра Армении Вагаршак Арутюнян.
Он также представил документы, свидетельствующие о сотрудничестве Азербайджана с террористами. В частности, Вагаршак Арутюнян опубликовал документ за подписью нынешнего главы Генштаба Азербайджана о привлечении 520 человек в воинскую часть Азербайджана и их участии в боевых действиях.
“Есть также приказ касательно призыва офицеров-резервистов, которые владеют языком фарси. Есть конкретные имена 15 человек, которые были призваны. Это говорит о том, что Азербайджан открыл путь к сотрудничеству с террористами еще в 92-м г. и сегодня продолжает эту деятельность, привлекая их регион, что заключает в себе угрозы не только для Карабаха и Армении, но и для всех государств региона, о чем заявляли Иран и РФ”, - сказал Вагаршак Арутюнян.
Он также подчеркнул, что и страны-сопредседатели, и президент и глава внешней разведки РФ, и президент Франции, и Госдеп США и многие другие страны заявляли об участии в боевых действиях наемников, сколько бы ни отрицали президенты Турции и Азербайджана.