Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոն» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենին մեղադրում են ավելի քան 26 մլն դրամ յուրացնելու մեջ 09/16/2020   12:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով իրականացված  մեծածավալ  քննչական  և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են ՀՀ ԱՆ «Պրոֆեսոր Ռ.Օ.Յոլյանի  անվան  արյունաբանական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում առերևույթ կատարված չարաշահումների դեպքերի մի շարք հանգամանքներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ «Պրոֆեսոր Ռ.Օ.Յոլյանի  անվան  արյունաբանական կենտրոն» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենը, 2001թ.-ից մինչև 2018թ. մայիսը  զբաղեցնելով նշված պաշտոնը,  օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, նշված ՓԲ ընկերության աշխատակիցներին հասանելիք հավելավճարների և պարգևավճարների  նկատմամբ  ունենալով  կառավարման  լիազորություն,  2010-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում կենտրոնի   հաշվապահների օժանդակությամբ յուրացրել է իմունոարյունաբանության  լաբորատորիայի,  սեռոլոգիական  և  մանկական բաժանմունքների  աշխատակիցների  հասանելիք   հավելավճարների  ու  պարգևավճարների 50 տոկոս, ընդհանուր՝  26.514.391 ՀՀ դրամ առանձնապես խոշոր չափերի գումարը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Պրոֆեսոր Ռ.Օ.Յոլյանի  անվան  արյունաբանական կենտրոն» ՓԲ ընկերության նախկին տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական  օրենսգրքի  179-րդ  հոդվածի (յուրացնելը կամ վատնելը) 3-րդ մասի 1-ին կետով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին

Бывший директор Гематологического центра Йоляна обвиняется в присвоении более 26 млн драмов 09/16/2020   13:01  |  Криминальная хроника
В результате проведенных следственных и процессуальных действий по уголовному делу, расследуемому в следственном отделе административного района Канакер-Зейтун СУ СК РА по Еревану, установлен ряд обстоятельств случаев предполагаемых злоупотреблений в ЗАО “Гематологический центр имени профессора Р.О. Йоляна”. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
По данным следствия, бывший директор ЗАО “Гематологический центр имени профессора Р.О. Йоляна”, занимая в период с 2001 года до мая 2018 года указанный пост, был наделен полномочием по управлению предназначающимися сотрудникам упомянутого ЗАО бонусами и премиями. Сообщается, что он, воспользовавшись своим должностным положением, в 2010-2018 гг. при содействии бухгалтеров центра присвоил 50% суммы доплат и премий, причитающихся сотрудникам лаборатории иммуногематологии, серологического и детского отделений, в общей сложности - 26.514.391 драм.
"По достаточной совокупности доказательств бывшему директору Гематологического центра имения Р.О. Йоляна предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 179(присвоение или растрата в особо крупных размерах) УК Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде", - говорится в сообщении.