Ալկոհոլային խմիչքից զանգվածային թունավորման գործով մեղադրյալի առողջական վիճակը վատացել է. կալանավորելու միջնորդության քննարկումը հետաձգվել է 09/04/2020   14:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալկոհոլային խմիչքից զանգվածային թունավորման գործով մեղադրյալ Աշոտ Հովսեփյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդության քննարկման ժամանակ մեղադրյալի առողջական վիճակը կտրուկ վատացել է ու նա տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Հովսեփյանի պաշտպան Գոռ Գևորգյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ Հովսեփյանն ունի երրորդ կարգի հաշմանդամություն, դիաբետ և ուղեկցող մի շարք հիվանդություններ։ Փաստաբանը գտնում է, որ Հովսեփյանի ինքնազգացողության կտրուկ վատթարացման պատճառ կարող էր լինել ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ՝ հոգևոր ծանր վիճակը, քանի որ դատական նիստը գիշերը ժամը 03։00-ի սահմաններին էր նշանակված։
«Իբրև անհապաղ համարեցին կալանքի նիստը։ 72 ժամվա ափալ-թափալն էին, տրամաբանորեն կարող էին հետո էլ շարունակել, որևէ խնդիր չէր առաջանա»,- ասաց փաստաբանը։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ դատական նիստում քննիչը չի հասցրել անգամ հրապարակել կալանավորելու միջնորդությունը, գիշերվա ժամը 3-ին, երբ դատարանը ճշտում էր մեղադրյալի տվյալները՝ վերջինիս ինքնազգացողությունը կտրուկ վատթարացել է եւ շտապօգնության մեքենայով տեղափոխել հիվանդանոց, ճնշումը շատ բարձր էր։ «Գիտակցությունը չէր կորցրել, բայց մթագնած էր, կրծքավանդակի շրջանում ցավում էր»,- ասաց նա։
Նշենք, որ Հովսեփյանի ձերբակալման 72 ժամն արդեն լրացել է, իսկ խափանման միջոցի վերաբերյալ դատական նիստի օրը դեռևս հայտնի չէ՝ կապված Հովսեփյանի առողջական վիճակի հետ։
Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 207-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ կեղծ օղի արտադրելու կամ իրացնելու համար, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ կամ ծանր հետևանքներ։ Պաշտպանի խոսքով՝ Հովսեփյանը դիրքորոշում չի հայտնել առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ, քանի որ մեղադրանքն անորոշ է, ու պնդել կասկածյալի կարգավիճակում տված ցուցմունքը։
«Չենք փորձել դիրքորոշում հայտնել, քանի որ շատ հարցեր կան, որոնք պարզաբանման են ենթակա, բայց մեղադրանքի էությունն իր հետ որևէ կապ չունի, այսինքն՝ անձին մեղադրում են դիտավորյալ հանցագործության մեջ՝ կեղծ օղի պատրաստելու՝ իրացնելու նպատակով։ Կեղծ օղի եզրույթը որևէ տեղ արտացոլված չէ։ Նախ՝ ցույց չեն տալիս, թե որն է իրական օղին, որ հետո առանձնացնեին կեղծ օղին »,- ասաց Գևորգյանը։ Պաշտպանի փոխանցմամբ՝ Հովսեփյանի մասնակցությամբ առերես հարցաքննություն է եղել այն անձի հետ, ումից Հովսեփյանը ձեռք է բերել ցորենի սպիրտը, սակայն ցուցմունքները նույնաբովանդակ է եղել, որևէ հակասություն չկար։
«Երկուսն էլ ընդունում են, որ մեկը վաճառել է մաքուր ցորենի սպիրտ՝ իմանալով, որ դա մաքուր ցորենի սպիրտ է, մյուսն էլ՝ գնել է ցորենի սպիրտ։ Երկուսն էլ չեն իմացել»,- ասաց փաստաբանը։
Ավելի վաղ արձանագրել ենք, որ օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է ալկոհոլային թունավորման 38 դեպք՝ Արմավիրում, Կոտայքում, Երեւանում, որից 14-ը՝ մահվան ելքով:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի (անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը) 3-րդ մասի հատկանիշներով:
23:23 01/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՇարունակվում է Արմավիր քաղաքի բնակիչների թունավորման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը
20:51 01/09/2020  |  Արտակարգ պատահարներԹունավորման նախանշաններով հիվանդանոցային համալիրներ են հոսպիտալացվել քաղաքացիներ․ Հրապարակվել են զոհերի տվյալները
19:14 01/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱնհայտ ծագման օղին՝ մահացու թունավորումների պատճառ
16:30 01/09/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՁերբակալվածի տանը հայտնաբերվել է մոտ 200 լիտր տնային պայմաններում պատրաստված օղի

Состояние фигуранта дела о массовом отравлении алкоголем резко ухудшилось: слушания по ходатайству об его аресте отложены 09/04/2020   15:24  |  Лента новостей
Состояние Ашота Овсепяна, проходящего обвиняемым по уголовному делу о массовом отравлении алкоголем, резко ухудшилось в ходе рассмотрения ходатайства следователя об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Овсепяна госпитализировали в больницу. Его адвокат Гор Геворкян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил, что у Овсепяна третья группа инвалидности, он страдает диабетом и хроническими заболеваниями. Адвокат считает, что причиной резкого ухудшения самочувствия Овсепяна может быть как физическое, так и его тяжелое психологическое состояние, поскольку судебное заседание было назначено на 03:00.
“Якобы сочли неотложным судебное заседание. Торопились из-за 72- часового срока. По логике они могли продолжить и потом. Это не вызвало бы каких-либо проблем”, - сказал адвокат. По его словам, на судебном заседании следователь даже успел обнародовать ходатайство об аресте. В три часа ночи, когда суд уточнял данные обвиняемого, самочувствие последнего резко ухудшилось, и его на карете “Скорой помощи” доставили в  больницу. Адвокат сообщил, что у его подзащитного было очень высокое давление. “Он был в сознании, но оно было помутненное. Он жаловался  на боль в груди”, - рассказал он.
Отметим, что  72-часовой срок задержания Овсепяна уже истек, а  дата заседания по рассмотрению меры пресечения пока еще не известна ввиду его состояния здоровья.
Овсепяну предъявлено обвинение по части 2 статьи 207(изготовление и сбыт поддельной водки, повлекшее по неосторожности смерть человека или тяжкие последствия) Уголовного кодекса Армении. По словам адвоката Овсепян еще не высказал своей позиции относительно предъявленного обвинения, поскольку обвинение расплывчато и настоял на показаниях, данным им в статусе подозреваемого.
“Мы не пытались высказать позиции, поскольку возникло множество вопросов, которые подлежат прояснению, но суть обвинения никак с ним не связана, а именно: человека обвиняют в умышленном преступлении, в изготовлении поддельной водки с целью сбыта. Термин “поддельная водка” нигде не отражен. В первую очередь, не показывают, какая водка подлинная, чтобы потом можно было отделить поддельную”, - сказал Геворкян. Как заявил адвокат, с участием Овсепяна была проведена очная ставка с человеком, у которого его подзащитный прибрел пшеничный спирт, однако показания были аналогичного содержания, каких-либо противоречий не было.
“Оба признают, что один продал чистый пшеничный спирт, зная о том, что это чистейший пшеничный спирт, а другой – приобрел его. Оба не знали”, - заявил адвокат.
Ранее сообщалось, что с 31-го августа по 3-е сентября в республике зарегистрировано 38 случаев алкогольного отравления в Армавирской области, в Ереване и в Котайкской области,  из которых 14 – с летальным исходом.
По факту в следственном управлении СК Армении по Армавирской области возбуждено уголовное дело по признакам части 3 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, повлекшие по неосторожности смерть человека") УК РА.