Սերժ Սարգսյանի փաստաբանն ու դատախազը վիճեցին. փաստաբանին բարկացրեց «ամբաստանյալ Սարգսյան» արտահայտությունը 09/03/2020   16:28  |  Դատական ռեպորտաժներ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի և մյուսների գործով դատական նիստի ընթացքում մեղադրող դատախազ Արսեն Մարտիրոսյանի և պաշտպան Ամրամ Մակինյանի միջև բանավեճ սկսվեց։ Բանն այն է, որ մեղադրող դատախազը, ներկայացնելով իր դիրքորոշումը կապված Սերժ Սարգսյանի դատական նիստին չներկայանալու հետ, նշել էր «ամբաստանյալ Սարգսյան» բառակապակցությունը, ինչը վրոդվմունք առաջացրեց պաշտպան Մակինյանի մոտ։
Մեղադրող դատախազը հայտարարել էր. «Սա շատ էական նշանակություն ունի ամբաստանյալի վարքագիծը քննարկելու և նրա խափանման միջոցի փոխելու հարցի հանգամանքին անդրադառնալու համար»։ Մակինյանն էլ արձագանքեց դատախազի հայտարարությանը՝ նշելով, որ, երբ դատախազը նշում է ամբաստանյալ Սարգսյան, պետք է հիշեցնել, որ խոսքը ՀՀ նախագահի մասին է և արժանի հարգանք է պահանջվում Հանրապետության նախագահի մասին խոսելիս շեշտադրումներ ընտրելու հարցում։ Մակինյանը նշեց, որ, երբ դատախազը տարրական դպրոցում ուսումնառություն էր ստանում. ՀՀ երրորդ նախագահը ղեկավարում էր մի պատերազմ։
Մակինյանի այս հայտարարությանն էլ արձագանքեց դատախազը, ինչն էլ ավելի մեծ բանավեճի պատճառ դարձավ։ Նախագահող դատավոր Վահե Միսակյանը խնդրեց չբանավիճել և անցնել բուն թեմային։
15:44 03/09/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանն անհարգելի չհամարեց Սերժ Սարգսյանի բացակայությունը. Նիստը հետաձգվեց

Адвокат экс-президента Армении и прокурор “схлестнулись” на суде: Макиняна возмутила фраза “подсудимый Саргсян” 09/03/2020   17:20  |  Судебный репортаж
Словесная перепалка произошла между поддерживающим в суде обвинение прокурором Арсеном Мартиросяном и адвокатом Амрамом Макиняном, представляющим интересы третьего президента Армении Сержа Саргсяна.
Дело в том, что прокурор, представляя свою позицию в связи с неявкой Сержа Саргсяна на судебное заседание, употребил словосочетание “подсудимый Саргсяна”, что вызвало негодование у адвоката Макиняна.
Прокурор заявил: “Это имеет весьма существенное значение при рассмотрении поведения подсудимого и обращения к вопросу об изменении ему меры пресечения”. На заявление прокурора отреагировал Макинян. По его словам, когда прокурор говорит “подсудимый Саргсян”, то должен помнить о том, что речь идет о президенте РА и требуется проявлять уважение при подборе слов. Как отметил Макинян, когда прокурор проходил обучение в начальной школе, третий президент Армении вел войну.
Заявление Макиняна парировал прокурор, что еще более подогрело спор. Председательствующий на суде судья Ваге Мисакян попросил их воздержаться от полемики и перейти к основной теме.