Դավիթ Տոնոյանն Իրանի դեսպանին ներկայացրել է ադրբեջանական ԱԹՍ-ների դեմ պայքարի արդյունավետությունը 07/30/2020   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 29-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Մեհդի Հեյաթ Վեջդանին:
ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է ԻԻՀ դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ։ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին և արցախա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում վերջին օրերին տիրող իրավիճակը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ հյուսիսարևելյան հատվածում վերջին օրերին տեղի ունեցած գործողությունների ընթացքում մեծ քանակությամբ արդիական ԱԹՍ-ների կիրառման փաստին և դրանց դեմ պայքարի արդյունավետությանը:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանային անվտանգային խնդիրները, զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժությունների բնույթի վերաբերյալ, գնահատվել է դրանց հնարավոր ազդեցությունը տարածաշրջանում կայունության ապահովման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իրանական համագործակցության ընթացքն ու հեռանկարները, տեսակետներ են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության և միջազգային զարգացումների վերաբերյալ:
15:03 24/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայերի վրա գիշերային հարձակումները նախապես կազմակերպված են եղել
10:11 21/07/2020  |  ՄամուլՏոնոյանին հաջողվում է բանակը զերծ պահել քաղաքական շահարկումներից. «Փաստ»
17:12 20/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Հունաստանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին
11:35 13/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի հրետակոծությունները թիրախավորվում են դիպուկահար կրակով՝ պատճառելով զգալի կորուստներ. Դավիթ Տոնոյան

Тоноян и посол Ирана обменялись мнениями о характере турецко-азербайджанских совместных учений 07/30/2020   13:11  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня принял нового Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран в Армении Аббаса Бадахшана Зоури. На встрече присутствовал военный атташе посольства ИРИ в Армении, полковник Мехди Геят Ведждан.Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Министр обороны Армении поздравил посла ИРИ со вступлением в должность. Давид Тоноян представил текущую ситуацию на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения арцахских и азербайджанских сил.
Собеседники затронули факт использования большого количества современных БПЛА на северо-восточном отрезке границы в ходе последних событий и эффективности борьбы против них.
Учитывая региональные проблемы безопасности, стороны обменялись мнениями о характере турецко-азербайджанских совместных учений, оценив их возможное влияние с точки зрения обеспечения стабильности в регионе.
В ходе встречи обсуждались ход и перспективы армяно-иранского сотрудничества, состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности и международных процессов.