Հակառակորդի հրետակոծությունները թիրախավորվում են դիպուկահար կրակով՝ պատճառելով զգալի կորուստներ. Դավիթ Տոնոյան 07/13/2020   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հակառակորդի սադրիչ գործողություններին տրվել է թիրախային պատասխան՝ պատճառելով զգալի կորուստներ։ Այս մաիսն կառավարության նիստում հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը։
Նախարարը ներկայացրել է, թե ինչպես են իրադարձությունները զարգացել հուլիսի 12-ին ու լույս 13-ի գիշերը։ «Երեկ 12.30 մեր դիրքերից մեկին մոտենում է ՈՒԱԶ ավտոմեքենա, անհասկանալի պատճառներով զինծառայողները դուրս են գալիս մեքենայից և շարժվում դեպի մեր դիրքը։ Հիշեցնեմ, որ դիրքը գտնվում է ՀՀ տարածքում՝ անմիջապես ՀՀ սահմանի վրա»,- ասել է Դ.Տոնոյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ շարժումն անսպաելի է եղել մեր զինծառայողների համար, նրանք վերադասին զեկուցելիս ստացել են հրահանգ՝ հաշվի առնելով հնարավոր ադրբեջանական զինծառայողների մոլորվածությունը՝ աշխարհագրության, կամ օպերատիվ իրավիճակին չտիրապետելու պատճառով, կոչ անել լքել տարածքը, որը և իրականացվել է։ «Թողնելով ավտոմեքենան նրանք վերադառնում են իրենց դիրքերը , որից հետո սկսվում է հրետակոծություն դեպի նույն դիրքը, ինչպես նաև մարտական խմբերի շարժ դեպի այդ դիրքը, որը կասեցվել է հրետակոծությամբ և համապատաասխան գործողություններով։ Հակառակորդը կրելով կորուստներ նահանջել է»,-տեղեկացրեց Դավիթ Տոնոյանը։
ՀՀ ՊՆ Դավիթ Տոնոյանը հայտնել է, որ մինչ այժմ նույն սցենարով տարբեր տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ՝ պարբերաբար 15-20 րոպեն մեկ հրետակոծությունը վերսկսվում է։
«Դադարը եղել է գիշերը 3․30-ից մինչև 5։30։ Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են, դիպուկահար կրակով լռեցվում են, որի արդյունքում հակառակորդը ունի զգալի կորուստներ։ Մեր զինված ուժերը և համապատասխան կորպուսը շարունակում է սահմանի պահպանությունը, օպերատիվ իրավիճակը վերահսկվում է և կառավարելի է»։
Վարչապետի հարցին ի պատասխան, թե գուցե ադրբեջանցի զինծառայողները ցանկանում էին վերադարձնել մեքենան, Տոնոյանը պատասխանեց.
«Եթե ցանկություն ունենային վերադառնալ մեքենայի համար, ինչ որ ձև կապի դուրս կգային և չկրակելու պայմանավորվածություն ձեռք բերվեր, որպեսզի ավտոմեքենան վերադարձվի։ Անմիջապես սկսվել է հրետակոծություն»։
14:17 07/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանին
17:37 03/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության դեսպանին
09:23 23/06/2020  |  ՄամուլՔար լռություն է. Դավիթ Տոնոյանը շուտով պաշտոնա՞նկ կարվի. նոր անուն է շրջանառվում. «Իրատես»
20:59 19/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործ չկա. Քննչական Կոմիտե
09:15 18/06/2020  |  ՄամուլՊաշտպանության նախարարին պաշտոնանկ կանե՞ն. ով կարող է փոխարինել նրան. «Ժողովուրդ»
13:28 13/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է հարավարևելյան զորամասեր
15:38 11/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարը պարբերաբար հանձնում է թեստ, պատասխանը բացասական է․ անհոգ եղեք, առողջ է․ խոսնակ

Глава Минобороны Армении сообщил о значительных потерях в рядах азербайджанских ВС 07/13/2020   12:11  |  Лента новостей
Провокационным действиям азербайджанских ВС был дан прицельный ответ; противник понес значительные потери. Об этом заявил министр обороны Армении Давид Тоноян на внеочередном заседании правительства в четверг, 13 июля.
Министр представил, как развивались события в ночь с 12-го на 13-ое июля.
Тоноян рассказал, что накануне в 12:30 к армянским позициям, по непонятным причинам, подъехал автомобиль УАЗ, из которого вышли азербайджанские военные и двинулись в сторону одной из армянских позиций. Он напомнил, что позиция находится на территории Армении, непосредственно на границе РА,
Как сообщил Тоноян, поскольку передвижения были неожиданными для армянских военнослужащих, то они, учитывая вероятность того, что азербайджанские военные могли заблудиться, получили приказ призвать противника покинуть территорию, что и было сделано.
"Оставив автомобиль, азербайджанские военнослужащие возвращаются на свои позиции, после чего начинается обстрел армянской позиции из 82-миллоиметового миномета, а также передвижение боевых групп в этом направлении, которое было пресечено артиллерийским огнем и соответствующими действиями. Противник, неся потери, отступил", - рассказал Давид Тоноян.
Он также проинформировал, что до сих пор обстрелы периодически – каждые 15-25 минут – возобновляются с применением артиллерии различного калибра.
"Перерыв был ночью с 3:30 до 5:30. Все артиллерийские обстрелы подавляются снайперским огнем, в результате чего у противника значительные потери. Наши вооружённые силы и соответствующий корпус продолжают охрану границы, оперативная ситуация полностью контролируема и управляема", - сказал Тоноян.
В ответ на вопрос премьер-министра о том возможно ли, что все эти действия были предприняты для того, чтобы вернуть машину, Тоноян заявил: “Если бы у них было подобное желание, то они каким-то образом вышли бы на связь и достигли бы договоренности о том, чтобы вернули машину. Сразу же был открыт артиллерийский огонь.