Հակառակորդը կիրառել է երրորդ բանակային կորպուսի սպառազինության ողջ զինանոցը. Արծրուն Հովհաննիսյան 07/15/2020   11:32  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանական զինված ուժերը, այդ թվում սահմանպահ ծառայությունը երրորդ բանակային կորպուսի իրենց սպառազինությունում եղած ողջ զինանոցը գրեթե կիրառել է բացառությամբ մի քանի միջոցների։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Կիրառել են տրամաչափի հրաձգային զենքերը, գնդացիրներ, ականանետեր, նռնականետեր, տանկեր, հրետանային միջոցներ ընդհուպ 122 և չի բացառվում նաև ավելի մեծ տրամաչափերի։ Հարվածային դրոններից, եթե չեմ սխալվում առաջին անգամ ենք տեսնում իսրայելական այդ տեսակի ԱԹՍ-ն, մինչ այդ կիրառվել են այլ տեսակի ԱԹՍ-ներ։ Հավանաբար դա կոնկրետ սահմանապահ ծառայությանն է կամ նոր համալրված տեսակ է։ Մոտավոր 10 միավոր ԱԹՍ ենք խոցել, որոնց մեջ մտնում են ինչպես սովորական հետախուզական փոքր մարտավարական խնդիր կատարող ԱՍԹ-ները, այնպես էլ հարվածային և թանկարժեք «Հերմես» 900 մեծ ղեկավարման կենտրոն հանդիսացող ԱԹՍ-ն»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Ա.Հովհաննիսյանը նշել է, որ մեր զինված ուժե տիրապետում են իրավիճակին եւ կամավորականներին ներգրավելու անհրաժեշտություն այս պահին չկա։
«Կոնֆլիկտի բնույթն ու ծավալներն այնպիսին չեն, որ ՀՀ-ն դիմի այլ քայլերի, այդ թվում նաև պահեստազորայինների կամ կամավորականների աջակցությանը։ Այս մասին այսօր ճեպազրույցի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ ՀՀ զինված ուժերը իրենց խնդիրը փայլուն կատարել և կատարում են։
«Մենք վստահ ենք, որ մեր կամավորականները պատրաստ են, մենք դա բազմիցս տեսել ենք, շնորհակալ ենք նրանց, բայց այս պահին իրենց զավակները, ոմանց թոռներն իրենց խնդիրը փայլուն կատարում են»,-հավելեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Азербайджанские ВС практически применили все имеющееся в арсенале третьего армейского корпуса вооружение 07/15/2020   11:51  |  Лента новостей
Азербайджанские вооруженные силы, в том числе пограничная служба, практически применили все имеющееся в арсенале третьего армейского корпуса вооружение, за исключением нескольких средств. Об этом на брифинге в среду заявил представитель Министерства бороны Армении Арцрун Ованнисян.
“Они применили стрелковое оружие разных калибров, минометы, гранатометы, танки, артиллерийские установки вплоть до 122,  и не исключено, что и калибром побольше. Из ударных дронов, если не ошибаюсь, впервые видим израильские БПЛА такого типа. До этого применялись другие виды БПЛА. Вероятно, он на арсенале конкретно пограничной службе или новый вид пополнения. Мы сбили примерно 10 единиц БПЛА, куда входят как  беспилотники, выполняющие малые разведывательные тактические задачи, так и ударные и дорогостоящий БПЛА Hermes 900, являющийся центром управления», - сказал Арцрун Ованнисян.
Он отметил, что наши вооруженные силы владеют ситуацией и необходимости в привлечении добровольцев нет.
"Характер и масштабы конфликта не таковы, чтобы Республика Армения прибегала к другим шагам, в том числе поддержке резервистов или добровольцев", - сказал Ованнисян, подчеркнув, что ВС выполнили и выполняют свою задачу блестяще.
"Мы уверены, что наши добровольцы готовы. Мы становились очевидцами этого неоднократно. Благодарим их, но в данный момент их сыновья, чьи-то внуки блестяще справляются со своей задачей", - добавил Арцрун Ованнисян.