Եթե մեղավոր կգտնեք պարոն Ազարյանին, պետք է արձանագրենք, որ դատավորներն իրավունք չունեն խոսել. ԲԴԽ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ 06/25/2020   16:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ-ն հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության վերաբերյալ որոշում կայացնելու։
Փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը նշեց, որ զրկված են պաշտպանական իրավունքից և մրցակցային դատավարություն խորհրդում ևս չի ստացվում, քանի որ զրկվել են իրենց դեմ վկայող անձին հարցաքննելուց՝ հասկանալու շարժառիթները։ Բացի այդ՝ Աթանեսյանը նշեց, որ ԲԴԽ-ն հնարավորություն ունի զարգացնելու օրենսդրությունը՝ դատական համակարգի բոլոր դատավորներին տալով հստակ ուղեցույցներ և չափանիշներ, թե ինչքան կարող են նրանք խոսել։
«Եթե մեղավոր կգտնեք պարոն Ազարյանին, պետք է արձանագրենք, որ դատավորներն իրավունք չունեն խոսել։ Եթե ոչ՝ մերժվի կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը, ապա կլինի հույս, որ դատական համակարգը կշարունակյի շնչել»,- ասաց Աթանեսյանը։
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն էլ ասաց, որ իր համար ակնհայտ էր, որ դատավարության ընթացքում որոշակի վարքի դրսևորումը բխել է նախկինում այլ պաշտոնատար անձանց կողմից արված որոշ հայտարարություններից։ Դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը չցանկացավ ամփոփիչ ելույթ ունենալ։
Որոշումը կհրապարակվի հուլիսի 9-ին՝ ժամը 14։10-ին։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել արդարադատության նախարարի կողմից՝ ապրիլին:
Կարգապահական վարույթի հարուցման պատճառը «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի խափանման միջոցի գործով դռնփակ դատական նիստում հնչեցված գնահատականն է:
15:56 25/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍասուն Խաչատրյանը չի հրավիրվի ԲԴԽ՝ հարցաքննության. ԲԴԽ-ն մերժեց միջնորդությունը
15:05 25/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈւզում են Ազարյանի վրա ճնշում գործադրել, վրեժխնդիր լինել. փաստաբան
14:24 25/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ն քննում է Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը
17:26 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հարցի քննարկումը հետաձգվեց
17:07 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս արդարադատություն եմ իրականացնում՝ անկախ նրանից, այդ արդարադատությունը ո՞ւմ դուրը կգա, ո՞ւմ՝ ոչ. Ազարյան
16:22 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽնդիր ունեմ այն անձանց հետ, ովքեր ինձ ձեռնոց են նետում և ինձ համար խնդիրներ են առաջացնում.Ազարյան
16:12 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորը հույս է հայտնել, որ քննիչը չէր իջնի ՀՔԾ պետի մակարդակին՝ վիճարկելով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը. Սա գնահատվել է վիրավորանք
14:28 18/06/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՀՔԾ պետն ո՞վ է, որ իմ նկատմամբ ինչ-որ հատուկ վերաբերմունք ունենա. Ազարյան

ВСС удалился на совещание по ходатайству о привлечении судьи Азаряна к дисциплинарной ответственности 06/25/2020   16:46  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении удалился в совещательную комнату для вынесения решение по ходатайству о привлечении судьи Апелляционного уголовного суда Александра Азаряна к дисциплинарной ответственности.
Адвокат Тигран Атаненсян отметил, что они лишены права на защиту и что в Совете также нет состязательного процесса, поскольку они лишились возможности допросить свидетельствующего против них лица, чтобы понять его мотивы. Кроме того, Атанесян указал, что ВСС имеет возможность для развития законодательства, предоставив всем судьям судебной системы четкие ориентиры и критерии того, сколько они могут говорить.
“Если вы сочтете господина Азаряна виновным, то мы зафиксируем, что судьи лишены права говорить. Если вы откажете в удовлетворении ходатайства о привлечении к дисциплинарной ответственности, то появится надежда на то, что судебная система продолжит дышать”, - сказал Атанесян.
В свою очередь министр юстиции Армении Рустам Бадасян отметил, что для него очевидно, что проявленное в ходе судебного разбирательства поведение вытекало из ранее сделанных другими должностными лицами определенных заявлений. Судья Александр Азарян не изъявил желания выступить с заключительной речью.
Решение будет оглашено 9 июля, в 14:10.
Александр Азарян считается одним и лучших судей. Он второй год подряд был признан судьей с самым высоким рейтингом, а по состоянию на 1-е июня 2020 года у него вновь самый высокий рейтинг(76 баллов).