Ես արդարադատություն եմ իրականացնում՝ անկախ նրանից, այդ արդարադատությունը ո՞ւմ դուրը կգա, ո՞ւմ՝ ոչ. Ազարյան 06/18/2020   17:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՔԾ-ին առիթ է պետք, որ իրենց վարույթում քննվող քրեական գործերը չքննի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Ալեքսանդր Ազարյանը։
Նրա խոսքով՝ ՀՔԾ քննիչը երկու անգամ նույն հիմքով նույն պատճառաբանությամբ ինքնաբացարկի միջնորդություն է ներկայացրել։
«Ինձ ուզում էին բացատրել, համոզել, որ նախկինում ես 8 դատական գործերով ի վնաս նրանց, նրանց դիրքորոշման որոշումներ կայացնելով և այդ որոշումների՝ օրինական ուժ ստացած հանգամանքով կաշկանդված եմ և կանխակալ վերաբերմունք ունեմ»,-ասաց դատավոր Ազարյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին ժամանակահատվածում ՀՔԾ բոլոր քննիչներն անխտիր իրենց պարտքն են համարում ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացնել։ Հարցին, թե արդյո՞ք դա ՀՔԾ պետի հրահանգն է, Ազարյանը պատասխանեց՝ չի կարող պատասխանել։ Անդրադառնալով դատախազների ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությանը՝ Ազարյանն ասաց, որ չի հերքում, որ առանց նրանց բացակայությամբ շարունակվել է դատական նիստը, բայց արդյո՞ք դա ոտնահարել է մեղադրանքի կողմի իրավունքները, դա այլ հարց է։ Դատավոր Ազարյանը տեղեկացրեց, որ մինչ այդ միայն վերաքննիչ բողոքն է ընթերցվել, իսկ, երբ պաշտպանները ցանկացել են ինչ-որ բան ավելացնել բողոքին, իսկ դատարանը նշել է, որ դա կարվի դատախազի և քննիչի ներկայությամբ։
Նա ընդգծեց, որ իր գործն ուղիղ և շիտակ է։
«Ես արդարադատություն եմ իրականացնում՝ անկախ նրանից, այդ արդարադատությունը ում դուրը կգա, ում դուրը չի գա։ Սա է ամբողջ խնդիրը։ Պետք է հասնել այն մակարդակին, որ արդեն հանրությունը, առաջին հերթին իշխանությունը,պետք է հասկանա, որ դա է դեմոկրատիայի սկզբունքներից մեկը։ Թե չէ որոշում է կայացվում, դուրը չի գալիս ինչ – որ մեկի, չգիտեմ՝ միտինգ են անում։ Հիմա էլ ՝Հանրապետության հրապարակը հավաքեք, Հին Հռոմի նման՝ բութ մատը վերև կամ ներքև, որ իմանան՝ ներեն, թե պատժեն մարդուն»,- ասաց Ազարյանը։
16:22 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԽնդիր ունեմ այն անձանց հետ, ովքեր ինձ ձեռնոց են նետում և ինձ համար խնդիրներ են առաջացնում.Ազարյան
16:12 18/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավորը հույս է հայտնել, որ քննիչը չէր իջնի ՀՔԾ պետի մակարդակին՝ վիճարկելով օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտերը. Սա գնահատվել է վիրավորանք
14:28 18/06/2020  |  Դատական ռեպորտաժներՀՔԾ պետն ո՞վ է, որ իմ նկատմամբ ինչ-որ հատուկ վերաբերմունք ունենա. Ազարյան
13:30 01/06/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատավոր Ալեքսանդր Ազարյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին միջնորդությունը կքննարկվի հունիսի 18-ին

Я осуществляю правосудие, независимо от того, кому это правосудие понравится или не понравится - судья Азарян 06/18/2020   17:47  |  Лента новостей
Специальной следственной службе Армении нужен был повод, чтобы уголовные дела, находящиеся в их ведении, рассматривал не судья Александр Азарян. Об этом в беседе с журналистами в четверг заявил судья Апелляционного уголовного суда Армении Александр Азарян.
По его словам, следователь ССС дважды на том же основании и по той же аргументации подал ходатайство о самоотводе.
“Мне хотят объяснить, убедить в том, что прежде я, вынося решения по восьми судебным делам в ущерб им, их позиции, скован тем обстоятельством, что эти решения вступили в законную силу, и у меня предвзятое отношение”, - сказал судья Азарян.
По его словам, в последний период все без исключения следователи ССС считают своим долгом представить ходатайство об отводе. На вопрос о том, действительно ли это поручение начальника ССС, Азарян заявил, что не может ответить.
Коснувшись ходатайства прокуроров об отводе, Азарян указал, что не опровергает, что в их отсутствие продолжил судебное заседание, но, как отметил он, были ли тем самым попраны права стороны обвинения, - это уже другой вопрос. Судья Азарян отметил, что его дело правое.
“Я осуществляю правосудие, независимо от того, кому это правосудие понравится или не понравится. В этом вся задача. Нужно дойти до того уровня, когда уже общественность, в первую очередь власть должны понять, что это является одним из принципов демократии. А то выносят решение, а потом кому-то оно приходится не по душе, не знаю, проводят митинг. И теперь тогда соберите площадь, как в древнем Риме, поднимите большой палец вверх или опустите вниз, чтобы знали, миловать человека или наказывать его”, - сказал Азарян.