Սա շատ վտանգավոր նախադեպ է. Պարգև Օհանյանը՝ ՍԴ չդիմելու մասին 06/24/2020   13:39  |  Մեկնաբանություն
Սահմանադրական փոփոխությունների մասին օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո եզրակացություն ստանալու համար ՍԴ դիմելն Սահմանադրության իմպերատիվ պահանջն է։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում հայտարարել է նախկին դատավոր, փաստաբան Պարգեւ Օհանյանը։
Նա նկատել է, որ գուցե տրամաբանական չէ դիմել այն մարմնին, որի վերաբերյալ փոփոխություն ես կատարում, ում որոշումը պետք է վերաբերի իրեն, բայց դա պետք է լինի բացառություն։ «Մոտիվացիան, որ չեն դիմում ՍԴ, որովհետև դեմ են քվեարկել, շատ վտանգավոր է,- նշել է Պ.Օհանյանը։
Ավելին՝ նա ընդգծեց , որ նախ և առաջ այդտեղ քվեարկություն չի պահանջվում, այսինքն՝ օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ բավարար ձայներով ընդունվելու դեպքում պետք է դիմել ՍԴ՝ Սահմանադրության իմպերիատիվ պահանջով։
Օհանյանն ընդգծեց, որ սա շատ վտանգավոր նախադեպ է։
«Դառնա այպիսի նախադեպ և հետագայում արվեն փոփոխություններ և կրկին չդիմեն, որովհետև քվեարկել են, որ չդիմեն։ Դա օրենքի կոպիտ խախտում է, իրավունքների կոպիտ ոտնահարում է։ Օրենքի պահանջն է դիմել ՍԴ»,- ասաց Օհանյանը։

“Это очень опасный прецедент”: Паргев Оганян прокомментировал отказ от обращения в КС 06/24/2020   14:08  |  Интервью
Обращение в Конституционный суд за получением заключения после принятия законопроекта о внесении изменений в Конституцию Армении является императивным требованием Основного закона. Об этом в эфире программы “Позиция” в студии “ФактИнфо” заявил бывший судья, адвокат Паргев Оганян.
По его словам, возможно, представляется нелогичным обращение в орган, относительно которого и производятся изменения и решение которого касается непосредственно его самого, но это должно быть исключением. “Мотивация, согласно которой в КС не обращаются, потому что проголосовали  “против”, весьма опасна”, - отметил П. Оганян.
Более того, он подчеркнул, что в первую очередь  голосования в данном случае не требуется, то есть в случае принятия проекта закона в первом чтении при достаточном количестве голосов следует обратиться в КС -  по императивному требованию Конституции.
Оганян указал, что это весьма опасный прецедент.
“Это станет прецедентом, и впоследствии при внесении поправок вновь откажутся от обращения, потому что проголосовали, чтобы не обращаться. Это грубое нарушение закона, грубое попрание прав. Обращение в КС является требованием закона”, - сказал Оганян.