ՄԻԵԴ-ը մայիսի 29-ին կհրապարակի Ռ. Քոչարյանի գործով ՍԴ դիմումի վերաբերյալ խորհրդատվական կարծիքը 05/27/2020   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մայիսի 29-ին գրավոր կերպով կներկայացնի իր խորհրդատվական եզրակացությունը՝ 2009 թվականի ՀՀ ՔՕ այն դրույթի մեկնաբանության հետ կապված, որը վերաբերում է սահմանադրական կարգի տապալմանն ու դրա կիրառումը ՄԻԵԿ 7-րդ հոդվածի լույսի ներքո(պատիժ չկա առանց օրենքի) ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի համատեքստում։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԻԵԴ հաղորդագրությունից։
Նշվում է Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2009 թ. Քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի հատկանիշներով (Սահմանադրական կարգի տապալում) այն հանցանքների համար, որոնք, ենթադրաբար, կատարվել են 2008թ-ի փետրվար և մարտ ամիսներին տեղի ունեցած իրադարձությունների հետ կապված, երբ բողոքի ցույցեր բռնկվեցին վիճելի նախագահական ընտրությունների պատճառով։
Այդ ժամանակ նախկին քրեական օրենսգրքի մեկ այլ դրույթ՝ 300-րդ հոդվածն էր (իշխանության յուրացում) ուժի մեջ:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 18-ին Սահմանադրական դատարանն ընդունել է աշխատակարգային որոշումներ՝ «Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի և Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ ՀՀ ՔՕ 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերով խորհրդատվական կարծիք ստանալու նպատակով ՄԻԵԴ-ին և Վենետիկյան հանձնաժողովին դիմելու և այդ կապակցությամբ հիշյալ գործերի վարույթները՝ մինչև պատասխանները ստանալը, «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի 56-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետի հիմքով կասեցնելու վերաբերյալ:

ЕСПЧ 29 мая огласит консультативное заключение относительно заявления КС Армении по делу Кочаряна 05/27/2020   14:45  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) 29 мая в письменной форме представит свое консультативное заключение по поводу трактовки того положения УК РА от 2009 года, которое касается свержения конституционного строя, и его применения в свете статьи  7 Европейской конвенции по правам человека(“Наказание исключительно на основании закона”) в контексте дела второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом стало известно из сообщения ЕСПЧ.
Отмечается, что Роберту Кочаряну предъявлено обвинение по признакам статьи 300.1 Уголовного кодекса РА от 2009 года(“Свержение конституционного строя”) за те преступления, которые, предположительно, были совершены в  связи с произошедшими в феврале и марте 2008 года событиями, когда вспыхнули акции протеста из-за спорных президентских выборов.
В то время в силе было другое положение бывшего Уголовного кодека – статья 300(“Узурпация власти”).
Напомним, 18-го июля 2019 года Конституционный суд Армении принял процедурное решение об обращении в Европейский суд по правам человека и Венецианскую комиссию для получения консультативного заключения по делам на основании заявлений суда общей юрисдикции Еревана и второго президента Армении Роберта Кочаряна относительно определения вопроса соответствия статьи 300.1 Уголовного кодекса Конституции РА и  в этой связи приостановлении на основании пункта 5 части 1 статьи 56 конституционного закона “О Конституционном суде” производства по вышеупомянутым делам до получения ответов.