Ծայրահեղ ծանր վիճակում է 63 քաղաքացի, ծանր վիճակում՝ 135. Թորոսյան 05/21/2020   11:49  |  Կորոնավիրուս
Մեկ օրվա ընթացքում կատարվել է 1751 հետազոտություն։ Սա ռեկորդայի է և երբևէ այսքան մեծ թիվ չի եղել։ Կառավարության մամուլի կենտրոնում ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ հիշեցնելով, որ մեկ ամիս առաջ նպատակադրվել էին բարձրացնել թեստավորումների թիվը։ Որպես նշաձող սահմանվել էր օրական 1000 թեստավորում, սակայն նախարարի խոսքով արդեն հասել ենք 1750-ի։
Անդրադառնալով վարակակիր քաղաքացիների առողջական վիճակին՝ նախարարն ասաց, որ ծանր վիճակում է գտնվում 135, ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 63 քաղաքացի։ Թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին միացված քաղաքացիների թիվը 15 է. «Դեպքերի թվի աճին զուգընթաց աճում է նաև ծանր և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացիների թիվը, ինչպես նաև թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին միացված քաղաքացիների թիվը։ Սա այն հանգամանքն է, որից միշտ փորձել ենք խուսափել կամ հեռվացնել այդ օրը։ Ինքնին դրական ախտորոշման թվերն այդքան վտանգավոր չեն, եթե չունենայինք ծայրահեղ ծանր և ծանր վիճակում քաղաքացիներ»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է ամեն ինչ անել, որ որևէ ծանր կամ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող քաղաքացի զրկված լինի վերակենդանացման բաժանմունքում բուժման հնարավորությունից։
Նախարարը նշեց, որ դեռևս կարողանում են այդ ճնշմանը դիմանալ, բայց պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրեն, որպեսզի այդ ճնշումը չավելանա։

Глава Минздрава Армении рассказал о состоянии здоровья пациентов с коронавирусом 05/21/2020   12:17  |  Коронавирус
За сутки в Армении проведено 1751 тестирование. Это рекордная цифра, ранее тестирование в таком масштабе не проводилось. Об этом заявил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян на пресс-конференции в четверг, 21 мая.
Говоря о состоянии здоровья пациентов с подтвержденным коронавирусом, министр заявил, что в тяжелом состоянии находятся 135 человек, в крайне тяжелом – 63 гражданина. К аппаратам искусственной вентиляции легких подключены 15 пациентов.
“Параллельно с ростом числа увеличивается также количество граждан в тяжелым и крайне тяжелым состоянии, а также пациентов, подключенных к аппаратам ИВЛ. Это то обстоятельство, которого мы всегда пытались избежать. Мы  максимально старались отодвинуть этот день. Сами по себе случаи с положительным результатом не столь опасны, если бы не было пациентов с тяжелым и крайне тяжелым течением болезни”, - сказал Арсен Торосян.